Z Prahy do japonského Tokia by již brzy mohly vyrážet letadla bez mezipřistání. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) totiž při své návštěvě v Japonsku podepsal se svým protějškem Yoko Kamikawaovou dohodu o přímých leteckých linkách. Na druhou stranu to však neznamená, že se začne létat v nejbližší době. Nyní přichází na řadu jednání leteckých společností.
Pokud chce dnes Čech zamířit do Japonska z pražského Letiště Václava Havla, musí se obrnit velkou dávkou trpělivosti. Na jeden let to nezvládne, neboť z Prahy do Tokia doposud žádná přímá linka nevede.
Cestovatelé tak musí využít mezipřistání kupříkladu v Dubaji, Kataru, Římě a jinde. Tím se jejich cesta do země vycházejícího slunce, už tak dlouhá, protáhne o dalších několik hodin.
ČTĚTE TAKÉ: Lipavský v Austrálii jednal o kyberbezpečnosti i tasmánských čertech. Přivezl dresy Bohemians
Cena těchto letů se navíc pohybuje mezi 15 až 30 tisíci korun. Platí přitom, že čím je nižší, tím delší a početnější jsou mezipřistání a tím pádem se prodlouží také čas, který lidé stráví na cestě.
To by však už brzy nemuselo platit. Lipavský totiž během své čtvrteční návštěvy Japonska podepsal s tamní ministryní zahraničí Yoko Kamikawaovou dohodu právě o přímém leteckém spojení Praha – Tokio.
„Letecká dohoda je nezbytným základem budoucích přímých letů mezi Českem a Japonskem,“ řekl na čtvrteční tiskové konferenci Lipavský. Dodal, že svůj díl práce měl při své loňské návštěvě Japonska udělat vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
Tiskový mluvčí resortu Daniel Drake posléze dodal, že věc je nyní v rukách dopravců, kteří budou o přímém letu jednat. „V Asii vždy očekávají ujednání vlád, než si to domluví komerčně,“ uvedl.
Lipavský vyzdvihl česko-japonské vztahy, zemi vycházejícího slunce označil společně s Indií a Austrálií za nejvýznamnějšího spojence v Indo-Pacifiku. „Každoročně do Prahy míří tisíce japonských turistů,“ připomněl šéf tuzemské diplomacie. Stejně tak zmínil japonské firmy, které v Česku působí.
Japonci zažili v covidových letech silný útlum v cestování, v zemi platila mimořádně tvrdá opatření proti pandemii. Před ní vyjíždělo do zahraničí každoročně kolem 20 milionů Japonců. Toto číslo v roce 2020 kleslo na necelé čtyři miliony a o rok později dokonce na pouhých 500 tisíc.
Za rok 2023 se Japonci znovu rozhodli ve větším měřítku cestovat, stále se ale nevrátili na úroveň před pandemií. V minulém roce do zahraničí vyjelo podle oficiálních údajů 9,6 milionu Japonců.
VIDEO: Ministr zahraničí Jan Lipavský k 2. výročí války na Ukrajině