reklama

Developer mává žalobou a lidé se bouří. Odmítají obří věže na pražském sídlišti Kamýk

Zastínění části sídliště, ohrožená zeleň nebo zoufalá situace s parkováním. To jsou argumenty, kterými se brání někteří občané proti novému developerskému projektu v Praze. Ten totiž chce na sídlišti Kamýk s několika tisíci obyvateli postavit dvě obří věže.

reklama

Oporu v táhlém sporu měli občané v místním zastupitelstvu. To teď ale developer žaloval o miliony. Zhruba pětitisícová čtvrť si docela spokojeně žila se dvěma školkami, školou, zdravotním střediskem, nebo nákupním střediskem, tedy alespoň do té doby, než přišel developer.

Ten tu chtěl už před čtyřmi lety postavit obří projekt dvou obytných věží, které měly mít 18 a 14 pater. Neuspěl. Zabránili tomu občané, zastupitelstvo městské části, magistrát i ministerstvo pro místní rozvoj. Teď to zkouší znovu. Takticky u vyšší věže ubral tři patra. A koupil a zavřel nákupní středisko, kde má stavba stát. „Když si chci něco koupit, musím chodit až nahoru na Jasnou,“ popsala CNN Prima NEWS jedna z dotazovaných místních.

„Objekt obchodního centra zmodernizujeme a revitalizujeme tak, aby se vrátili nájemníci, kteří tam v tuto chvíli kvůli nevyhovujícím obchodním podmínkám být nechtějí,“ uvedla mluvčí investiční skupiny Trigema Petra Martínková a odmítla, že by důvodem nezájmu nájemníků bylo to, že jim vypověděli smlouvy. „Tak to vůbec není,“ uvedla Martínková.

S tím ale nesouhlasí spolumajitel papírnictví Jiří Kadlec. „To není pravda. My bychom tam zůstali rádi s tím krámem. Středisko začalo fungovat výborně. Vím, že několik dalších pronajímatelů odtamtud nechtělo jít a byli tam naprosto spokojení,“ popsal Kadlec.

Přístavba se 154 byty

Podmínkou pro otevření obchodního centra je přístavba se 154 byty. Podle informací, které má městská část k dispozici, by jedna věž měla mít devět podlaží a druhá patnáct, tedy zhruba dvakrát tolik než ostatní budovy v okolí na stejné úrovni. „Podle mě je to úplný nesmysl, já si dokážu představit, jak to tady bude stínit, až se bude otáčet sluníčko,“ popsal v anketě CNN Prima NEWS jeden z dotazovaných.

„Pražský územní plán říká, že je to stabilizované území, kde by nemělo docházet k nové výstavbě,“ má jasno právnička Petra Humlíčková.

To samé si myslela i městská část Prahy 12, když se stavbou nesouhlasila. Výsledkem bylo, že developer přišel se žalobou ve výši 160 milionů na městskou část. „Odpírá nám právo na spravedlivé stavební řízení. To je jediné, proti čemu se bráníme, protože Praha 12 nezná aktuální podobu projektu,“ uvedla mluvčí investiční skupiny Trigema.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování
Rusko

Rusko opět hlásí rekordní přírůstek případů nákazy covidem. Úřady viní pomalé očkování

Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 34 303 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší denní přírůstek od počátku pandemie. Vykázalo rovněž 997 úmrtí spojených s nemocí COVID-19. Počet nových úmrtí tak pouze nepatrně klesl oproti předchozímu dnu, kdy poprvé překonal hranici jednoho tisíce. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů ruských úřadů.

To, co si dlouhodobě dovoluje prezidentův mluvčí, nemá v Evropě obdoby, říká Štěch

Bývalý šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) se ostře pustil do chování Kanceláře prezidenta republiky. Podle něj je to, co si dovoluje tiskový mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček, nemá v Evropě obdoby, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové. Do ustavující schůze Poslanecké sněmovny není ze strany Miloše Zemana nic potřeba, problém by ale nastal ve chvíli, pokud by nebyl schopný přijmout demisi současné vlády, dodal na CNN Prima NEWS.

Rozpočet přepracujeme a pomůžeme lidem v nouzi, slibuje Vondra. Nereálné, říká Havlíček

Návrh státního rozpočtu na rok 2022, který už schválila dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO), zřejmě dozná změn. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to avizoval místopředseda ODS Alexandr Vondra. Zároveň ale chce pomoci domácnostem, které jsou vystaveny na milost a nemilost aktuálnímu dění na energetickém trhu. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) ale považuje za nereálné skloubit úspory v rozpočtu s tím, že stát bude chtít lidem ceny energií kompenzovat.

Do Pekingu jen s očkovanými hráči. Pro nás žádný problém, říká manažer nároďáku Nedvěd

Daleko přísnější režim než v Tokiu. Pokud na zimní olympijské hry v Pekingu zamíří neočkovaný sportovec, musí napřed v Číně do třítýdenní karantény. Na nadcházejícím sportovním svátku bude vysoce sledovaný hokejový turnaj, na který zavítají hvězdy z NHL. V celé elitní zámořské lize jsou však jen čtyři hráči ze 700, kteří za sebou nemají vakcinaci. A mezi ně Češi nepatří. Vysoká proočkovanost je i v tuzemské extralize, a tak trenérovi národního týmu Filipu Pešánovi při skládání nominace nepřibydou zbytečné vrásky.

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

V posledních dnech se ohledně hospitalizace prezidenta Miloše Zemana odehrávají podivné věci. Lidé spekulují o tom, jestli je podpis prezidenta pod rozhodnutím o svolání schůze Sněmovny pravý nebo proč hlava státu ležící na JIP dostává k obědu klobásu. Neobvyklé bylo i setrvání premiéra Andreje Babiše (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici poté, co byl naočkován třetí dávkou vakcíny proti covidu.

reklama

Domácí zpravodajství

Události kolem Zemana? Strašné, jde o obrovskou krizi důvěry ve stát, říká Fiala

Je strašné, co se děje kolem prezidenta Miloše Zemana, nelíbí se lídrovi vítězné koalice Spolu Petru Fialovi. V Otázkách Václava Moravce na České televizi prohlásil, že se mu nelíbí, že kolem zdravotního stavu prezidenta nejsou žádné informace a jde o obrovskou krizi důvěry ve stát. Podle Fialy je potřeba respektovat, že je Zeman nemocný, ale do 8. listopadu musí být jasné, zda je schopen vykonávat svou funkci.

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

reklama