reklama

Developer mává žalobou a lidé se bouří. Odmítají obří věže na pražském sídlišti Kamýk

Zastínění části sídliště, ohrožená zeleň nebo zoufalá situace s parkováním. To jsou argumenty, kterými se brání někteří občané proti novému developerskému projektu v Praze. Ten totiž chce na sídlišti Kamýk s několika tisíci obyvateli postavit dvě obří věže.

reklama

Oporu v táhlém sporu měli občané v místním zastupitelstvu. To teď ale developer žaloval o miliony. Zhruba pětitisícová čtvrť si docela spokojeně žila se dvěma školkami, školou, zdravotním střediskem, nebo nákupním střediskem, tedy alespoň do té doby, než přišel developer.

Ten tu chtěl už před čtyřmi lety postavit obří projekt dvou obytných věží, které měly mít 18 a 14 pater. Neuspěl. Zabránili tomu občané, zastupitelstvo městské části, magistrát i ministerstvo pro místní rozvoj. Teď to zkouší znovu. Takticky u vyšší věže ubral tři patra. A koupil a zavřel nákupní středisko, kde má stavba stát. „Když si chci něco koupit, musím chodit až nahoru na Jasnou,“ popsala CNN Prima NEWS jedna z dotazovaných místních.

„Objekt obchodního centra zmodernizujeme a revitalizujeme tak, aby se vrátili nájemníci, kteří tam v tuto chvíli kvůli nevyhovujícím obchodním podmínkám být nechtějí,“ uvedla mluvčí investiční skupiny Trigema Petra Martínková a odmítla, že by důvodem nezájmu nájemníků bylo to, že jim vypověděli smlouvy. „Tak to vůbec není,“ uvedla Martínková.

S tím ale nesouhlasí spolumajitel papírnictví Jiří Kadlec. „To není pravda. My bychom tam zůstali rádi s tím krámem. Středisko začalo fungovat výborně. Vím, že několik dalších pronajímatelů odtamtud nechtělo jít a byli tam naprosto spokojení,“ popsal Kadlec.

Přístavba se 154 byty

Podmínkou pro otevření obchodního centra je přístavba se 154 byty. Podle informací, které má městská část k dispozici, by jedna věž měla mít devět podlaží a druhá patnáct, tedy zhruba dvakrát tolik než ostatní budovy v okolí na stejné úrovni. „Podle mě je to úplný nesmysl, já si dokážu představit, jak to tady bude stínit, až se bude otáčet sluníčko,“ popsal v anketě CNN Prima NEWS jeden z dotazovaných.

„Pražský územní plán říká, že je to stabilizované území, kde by nemělo docházet k nové výstavbě,“ má jasno právnička Petra Humlíčková.

To samé si myslela i městská část Prahy 12, když se stavbou nesouhlasila. Výsledkem bylo, že developer přišel se žalobou ve výši 160 milionů na městskou část. „Odpírá nám právo na spravedlivé stavební řízení. To je jediné, proti čemu se bráníme, protože Praha 12 nezná aktuální podobu projektu,“ uvedla mluvčí investiční skupiny Trigema.

Tagy:

Hlavní zprávy

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?
Koronavirus

Omikronová vlna v Česku nabírá na síle. Co odborníci čekají od příštích týdnů?

V neděli v Česku převládne varianta omikron, varoval již koncem uplynulého týdne ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zda je tomu tak, ukážou data z následujících dnů. Jedno je však jisté, omikronová vlna už v České republice nabírá na síle, což dokazují počty nově nakažených z posledních dní. Co tedy od nadcházející vlny očekávají čeští odborníci?

Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii
Partie

Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii

Hlasování o důvěře vlády mezi polévkou a rizotem či ministři, kteří si nemohli ani odskočit na toaletu. Jaké nejlepší hlášky zazněly v nedělní Partii Terezie Tománkové? V první části debaty se střetl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s předsedou ČSSD Michalem Šmardou. Ve druhé části zase diskutovali místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN), bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. A kritikou či ostrými slovy nešetřili.

Z vyhnanství do kraje, kde je milován. Srbové natěšeně očekávají přílet Djokoviče
Tenis

Z vyhnanství do kraje, kde je milován. Srbové natěšeně očekávají přílet Djokoviče

Na začátek roku 2022 rozhodně nebude Novak Djokovič vzpomínat v dobrém. Mise Australian Open se u neočkovaného tenisty zvrtla dávno před startem turnaje. Bylo mu sebráno vízum a u Australanů se stal od příletu veřejným nepřítelem. To u Srbů se status miláčka národa vzhledem ke strastem, které v posledních dnech prožil, ještě posílil. A deportované světové jedničce chtějí přichystat co nejlepší návrat do vlasti.

Tenista Djokovič nesmí do Austrálie tři roky. Vrátit by se ale mohl dříve díky výjimce

Tenisová hvězda Novak Djokovič by se po vyhoštění mohla vrátit do Austrálie dříve než za tři roky. Podle premiéra země Scotta Morrisona by k tomu stačila výjimka, sportovec by však musel dodržet „správné okolnosti“. Čtyřiatřicetiletý hráč dostal zákaz vstupu do země poté, co usiloval o možnost obhajovat titul na Australian Open bez povinného očkování.

Že dá Farský plat neziskovkám, nic neřeší. Je to lakování na růžovo, míní politolog

Kauzu kolem poslance Jana Farského (STAN) podle politologa a sociologa Jana Herzmanna nevyřeší fakt, že se vzdal poslaneckého platu ve prospěch neziskových organizací. „Někomu to vadit bude, někomu ne. Nic to ale neřeší, je to lakování na růžovo,“ uvedl v pořadu Partie Plus. Hostem pořadu byl i politolog Vladislav Cabada který doplnil, že si Farský odletem do USA uzavřel některé politické perspektivy.

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

reklama

Domácí zpravodajství

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama