Klíčovými tématy eurovoleb jsou bezpečnost, migrace, Green Deal, potravinová a energetická soběstačnost. Politici chtějí také bojovat proti dezinformacím a byrokracii. Abyste nemuseli číst desítky stránek, přečetli jsme programy hlavních partají za vás a vybrali z nich to hlavní.
Hnutí ANO
- Požaduje reformu EU a posílení rolí národních států
- Odmítá zrušení veta
- Je proti migračnímu paktu, jako vzor pro řešení migrace udává Austrálii
- Chce přepracovat Green Deal
- Odmítá zákaz spalovacích motorů
- Nechce euro
- Prioritou je spolupráce mezi EU a NATO
Hnutí ANO je vůči EU velmi kritické. Vyplývá to například z úvodního slova šéfa ANO a expremiéra Andreje Babiše. Podle něj se v bude ve volbách rozhodovat o tom, „zda bude EU pokračovat v ekonomické stagnaci, fanatickém ekologismu a migračním vítačství, nebo se vrátí ke svým základním hodnotám – svobodě, demokracii, prosperitě a rovnosti jednotlivých členských zemí.“ Babiš také mluví o tom, že EU je pod diktátem nikým nevolených bruselských byrokratů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Čeští lídři a jejich zásadní témata EU. Co v Bruselu chtějí prosazovat?
Z Evropské unie hnutí ANO vystupovat nechce a uvádí, že členství v unii je pro Českou republiku klíčové. Podle ANO je však potřeba EU reformovat. Hlavní roli by měly hrát národní státy, hnutí ANO se proto staví proti zrušení právu veta.
Velkým tématem pro hnutí ANO je migrace. „Ilegální migraci musíme řešit mimo území Evropské unie dohodou s třetími zeměmi, pomocí lidem přímo v zasažených oblastech, bojem proti pašerákům lidí, jejichž lodě nesmějí vyplout, a také tím, že přestaneme podporovat různé neziskovky, které ve Středozemním moři fungují jako prodloužená ruka pašeráků,“ stojí v programu.
Hnutí chce prosazovat přísnější tresty pro osoby organizující převaděčství. V rámci EU musí podle ANO začít účinné vyhošťování a repatriace migrantů, kterým bylo odmítnuto povolení k pobytu. „Naším vzorem je migrační politika, jakou uskutečňuje Austrálie, nikoli například Německo,“ uvádí hnutí.
Evropské volby
Co se týče Green Dealu, podle ANO je potřeba dohodu přepracovat. Klimatické cíle je podle opozičního hnutí potřeba přizpůsobit ekonomickým a bezpečnostním možnostem. „Jsme proti zákazu spalovacích motorů v roce 2035. To jde nejen proti ekonomickým zájmům České republiky, kde automobilový průmysl hraje klíčovou roli, ale navíc tento cíl jen zvyšuje závislost EU na třetích zemích, především na Číně, která má daleko lepší přístup ke strategickým surovinám nezbytným pro výrobu baterií do elektromobilů,“ píše se v programu. Hnutí chce naopak maximálně podporovat železniční dopravu.
Hnutí ANO chce prohloubit čtyři svobody jednotného trhu: svobodu pohybu lidí, zboží, služeb a kapitálu. Jednotný trh je podle ANO to nejlepší na celé EU. Staví se však proti zavedení eura. „Ztratili bychom kontrolu nad vlastní měnovou politikou ve prospěch Berlína a Bruselu a museli bychom platit dluhy Řecka a Itálie,“ tvrdí ANO.
Prioritou má být podle ANO spolupráce mezi EU a Severoatlantickou aliancí (NATO) a také investice do vzdělání – ANO slibuje, že bude podporovat rozšíření programu výměny studentů Erasmus.
Celý program ANO najdete zde.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak se dostat do volební komise a jaká je odměna
Koalice Spolu
- Chce odstraňovat byrokratické překážky v EU
- Je proti nekontrolovatelné migraci a kvótám
- Chce posílit spolupráci EU a NATO
- Je pro usnadnění pravidel pro malé firmy a start-upy
- Staví se proti rušení práva veta v klíčových oblastech zahraniční politiky, obranné politiky nebo daní
Trojice vládních stran ODS, TOP 09 a KDU-ČSL do eurovoleb opět kandidují v koalici Spolu. Program je vůči EU pozitivní (ne však ve všech směrech). Spolu začíná apelem na to, že EU přinesla Čechům možnost cestovat, studovat, pracovat a podnikat kdekoli v EU. Spolu zdůrazňuje, že z volného pohybu lidí, zboží, služeb a kapitálu přímo těží čeští občané, firmy i celá naše země.
„Svoboda je však úzce spojena s bezpečností a absencí byrokratických překážek, které vznikají jako vedlejší produkt některých politik. Zaměříme se proto na vytváření zdravého a konkurenčního podnikatelského prostředí a na zvýšení odolnosti vůči bezpečnostním hrozbám – vojenským, hybridním i těm využívajícím ekonomické nástroje ovlivňování EU,“ slibuje Spolu v programu.
Koalice se chce zaměřit na odstraňování byrokratických překážek a zbytečných regulací a dát důraz na férové podmínky pro hospodářskou soutěž. Velkým tématem je pro Spolu konkurenceschopnost. K té má podle koalice vést například usnadnění života malých a středních podniků a start-upů. Spolu má také za cíl snižovat závislost na rizikových zemích v klíčových oblastech, jako jsou čipy, důležité suroviny nebo léky.
Spolu plánuje v Bruselu prosazovat účinnější ochranu před nelegální migrací a organizovaným zločinem. Staví se proti povinným přerozdělovacím kvótám na žadatele o azyl. V programu se píše o důsledné ochraně vnějších hranic a rychlém navracení neúspěšných žadatelů do zemí původu a efektivní pomoci státům, které jsou pod největším tlakem. Řešit migraci je podle Spolu důležité přímo tam, kde vzniká.
V programu Spolu je také kladen důraz na to, že je potřeba zachovat suverenitu zemí v rozhodování o jejich energetickém mixu a technologicky neutrální přístup k pravidlům, včetně férových podmínek pro rozvoj a financování jaderné energetiky.
„Rozvoj jaderné energetiky je nezbytným předpokladem dekarbonizace. Je to také příležitost pro Česko, které disponuje jaderným know-how téměř v celé škále výrobního cyklu,“ uvádí koalice. Staví se proti příkazům a zákazům tam, kde lze dosáhnout podobných výsledků pomocí motivací a podpor – jako příklad uvádí zneužívání zelené politiky k deformacím trhů s bydlením či automobily
Ani koalice Spolu nechce rušit právo veta v klíčových oblastech zahraniční politiky, obranné politiky nebo daní. Zásadní je pro Spolu také posilování úzké spolupráce se Severoatlantickou aliancí.
Celý program koalice Spolu najdete zde.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vše o volbách do poslanecké sněmovny
Piráti
- Chtějí bojovat proti daňovým únikům a rozhazování peněz
- Kladou důraz na digitalizaci, kyberbezpečnost a svobodu slova
- Usilují o rovné postavení žen a mužů, chtějí chránit bezpečí LGBTQ+ osob
- Jsou pro podporu Ukrajiny a přijetí země do EU
- Chtějí posílit vědeckou spolupráci mezi zeměmi a studijní programy
- Odmítají kvóty, ale apelují na solidaritu
Piráti se chtějí na půdě EU zaměřit na férové finance. „Nechceme, aby se peníze znovu rozházely na linky na toastový chléb a další nesmyslné projekty pro největší koncerny. Bojujeme i proti daňovým únikům. Musí být jasné, kdo veřejné peníze čerpá a za jakým účelem. Chceme, aby evropské peníze pomáhaly hlavně menším firmám – tak, aby mohly vyrůst a přinášet na trh nové nápady a rozvíjet naši ekonomiku,“ stojí v programu Pirátů.
Podle Pirátů je potřeba zajistit konkurenceschopnost a to i díky tomu, aby šlo vše potřebné zařídit digitálně. Chtějí posílit vědeckou spolupráci napříč zeměmi Evropské unie. K tomu je podle Pirátů potřeba i evropská standardizace zdravotních dat, která umožní předvídat problémy a zefektivní výzkum i práci lékařů.
I pro Piráty je zásadní pevné ukotvení České republiky v EU a NATO.
Piráti kladou důraz i na dezinformace. Podle nich je potřeba podpořit zákaz šmírovací reklamy založené na osobních datech uživatelů, kterou dezinformátoři využívají.
Ukrajina si podle Pirátů zaslouží být v budoucnu členkou Evropské unie. „I nadále budeme podporovat na evropské úrovni veškerou pomoc, která Ukrajině zaručí obnovu její územní celistvosti, konec války, válečné reparace i spravedlivý soud s představiteli Putinova režimu,“ uvádí Piráti.
Usilují o rovné postavení žen a mužů ve společnosti a po členských zemích Unie chtějí vymáhat, aby tuto základní evropskou hodnotu dodržovaly. Stejně tak se věnují ochraně bezpečí LGBTQ+ osob v Evropské unii. „Podpoříme svobodu shromažďování a Pride průvody, které se snaží někteří politici a nátlakové organizace zakázat,“ stojí v programu Pirátů. Chtějí se také nadále vymezovat proti přísným potratovým politikám, kvůli kterým polské ženy umírají bez dostupné zdravotní péče.
Klimatickou krizi Piráti považují za největší a nejsložitější výzvu současnosti. Podporují cíle celosvětové Pařížské dohody, postupné snižování emisí skleníkových plynů a přechod na čistší, udržitelnou ekonomiku.
Piráti podporují navýšení rozpočtu na Erasmus+. Prosazují, aby mohli vyjíždět také studenti středních škol a odborných učilišť, vyučující a další pracovníci s mládeží a aby se výměna stala dostupnější i pro osoby se zdravotním hendikepem.
Co se týče migrace, Piráti odmítají kvóty a přerozdělování a jsou pro rychlejší návraty nelegálních migrantů. „I v těchto případech nicméně budeme dbát na to, aby byl náš přístup v souladu se zásadami humanity, které jsou součástí našich hodnot. Odmítáme výzvy ke střílení lidí či potápění lodí. Budeme aktivně bojovat proti pašerákům, kteří zneužívají tísně lidí v zemích zasažených válkou,“ stojí v programu.
Celý program Pirátů najdete zde.
Hnutí STAN
- Chce větší propojení regionů v rámci EU
- Chce se zasadit o co nejrychlejší přijetí EU
- Slibuje posílení bezpečnost EU a zvýšit energetickou soběstačnost
- Plánuje bojovat proti dezinformacím
- Chce rozšířit EU o Ukrajinu a státy západního Balkánu
- Prosazuje sankce vůči Rusku a apeluje na obezřetnost vůči Číně
Hnutí STAN se oproti ostatním stranám více věnuje propojení regionů, které jsou rozdělené hranicemi jednotlivých státu. Starostové by na půdě EU chtěli například prosadit, aby Češi v pohraničí mohli profitovat z nemocnic na druhé straně hranic. Podle STAN by se měly také propojit záchranné systémy, aby třeba hasiči z jednoho státu mohli automaticky zasáhnout v tom druhém, pokud to mají blízko.
Další prioritou pro Starosty je dostupnost a kvalita potravin. „Chceme co nejvíce podporovat lokální producenty a zpracovatele potravin. Tomu napomůže i zkrácení dodavatelských řetězců,“ stojí v programu.
Stejně jako pro ostatní partaje – i pro hnutí STAN je zásadní bezpečnost. Evropa musí podle Starostů posílit zabezpečení svých vnějších hranic a navýšit rozpočet agentur, jako jsou Frontex. Současně chtějí usilovat o to, aby evropské bezpečnostní databáze byly lépe propojeny.
Co se týče migrace, státy EU by měly podle STAN přijímat pouze oprávněné žadatele o azyl a imigranty s platným povolením k pobytu. „Nelegální migraci bychom měli efektivně řešit prostřednictvím ochrany vnějších hranic, přísných hraničních kontrol, rychlé návratové politiky a pomocí efektivní spolupráce se zeměmi původu i tranzitu,“ uvádí hnutí. Stejně jako ostatní odmítají povinné relokační kvóty.
Za cíl si také hnutí klade posílení roli EU v rámci NATO. Podle hnutí STAN je zapotřebí vybudovat evropský pilíř NATO, který vytvoří obrannou nezávislost.
Mezi další priority STAN patří ochrana životního prostředí, hnutí je pro odklon od fosilních paliv, přechodu na nízko emisní energetiku a dopravu a udržitelné zemědělství. Zároveň chce hnutí zajistit energetickou bezpečnost, bojovat proti dezinformacím, pokračovat v sankcích proti Rusku a stavět se k Číně jako k systémovému rivalovi.
EU by se měla podle hnutí STAN rozšířit o státy západního Balkánu, Ukrajinu, Moldavsko a potenciálně i Gruzii. Hnutí STAN se chce zasadit o co nejrychlejší přijetí eura.
Jako jedna z mála stran neodmítá zrušení veta. Podle Starostů už se nyní hlasování kvalifikovanou většinou členských států standardně používá přibližně v 80 % případů a přináší větší akceschopnost a efektivitu. „Jediný stát tak nemůže zablokovat celé jednání, jednotlivé země jsou naopak vedeny ke konstruktivnímu vyjednávání. Podporujeme proto přechod na hlasování kvalifikovanou většinou v Radě EU v dalších vybraných oblastech, především v zahraniční politice,“ říká hnutí. V těch nejcitlivějších otázkách (jako je reforma EU nebo přijímání nových států) je podle nich potřeba jednomyslnosti.
Celý program hnutí STAN najdete zde.
Koalice SPD a Trikolora
- Chce rozpuštění EU
- Požaduje odstoupení od Green Dealu
- Odmítá euro
- Nechce, aby EU podporovala Ukrajinu
- Je proti vstupu Ukrajiny do EU a NATO
Koalice SPD a Trikolory patří k nejkritičtějším uskupením vůči EU. Jako jediní požadují vypsání referenda o vystoupení z EU a chtějí docílit rozpuštění EU. Místo toho by podle koalice SPD a Trikolory měla vzniknout organizace úzce spolupracujících evropských suverénních národů.
Koalice mluví o diktátu Bruselu. V programu uvádí, že zabrání dalšímu předávání pravomocí do Bruselu a pokusí se získat maximum pravomocí zpět.
Další prioritou je zastavení nelegální imigrace a islamizace, zablokování kvót na imigranty, ochrana hranic a vyhošťování nelegálních imigrantů. „Budeme bránit přijetí migračního paktu, případně prosazovat odstoupení od něj. Imigranti nesmí mít právo na azyl,“ stojí v programu.
Green Deal způsobuje podle koalice SPD a Trikolory energetickou chudobu. Koalice odmítá zákaz výroby spalovacích motorů. „Namísto plíživého přechodu průmyslového odvětví na dotační ekonomiku, přidušené systémem zbytných certifikací a dalších deformací, prosazujeme návrat k hospodářství založenému na volném obchodu, osobní invenci, inovacích, umu a práci a zdravé konkurenci,“ uvádí koalice.
Koalice slibuje, že zabrání tomu, aby EU financovala válku na Ukrajině. „Podporujeme mírové řešení. Jsme proti vstupu Ukrajiny do EU a do NATO,“ píše se v programu.
Celý program SPD a Trikolory najdete zde.
Stačilo!
- Odmítají posílat zbraně na Ukrajinu
- Jsou proti zákazu aut se spalovacími motory
- Chtějí bojovat proti nepřehledné administrativně EU
- Kladou důraz na rovné podmínky pro zemědělce
Uskupení Stačilo! požaduje ukončit financování zbrojení z rozpočtu EU a odmítá posílat zbraně na Ukrajinu. Odmítají zavedení eura a rušení práva veta.
Green Deal je podle Stačilo! nefunkční. Odmítají zákaz výroby aut se spalovacími motory a požadují posílení ekonomické suverenity v průmyslu i zemědělství.
Slibují, že zajistí, aby aby okrajové státy EU a schengenského prostoru i agentura Frontex skutečně a účinně chránily vnější hranici. „Rázně zakročíme proti pašování lidí. Ukončíme financování neziskových organizací, které otrokářům pomáhají převážet migranty na území EU. Prosadíme rychlou a účinnou návratovou politiku migrantů do výchozího, nebo jiného bezpečného státu,“ stojí v programu Stačilo!
Chtějí prosadit vytvoření stejných podmínek pro zemědělce, jsou pro snížení byrokracie odstraněním zbytečné administrativy a tvorbu vyrovnaných podmínek v dodavatelském řetězci, které povedou ke snížení neúnosných marží obchodních řetězců realizovaných na úkor dodavatelů. „Ochráníme produkční zemědělství, které je základem nejen pro výrobu kvalitních potravin, ale i pro kvalitu životního prostředí,“ uvádí Stačilo“
Celý program Stačílo! najdete zde.
Přísaha a Motoristé
Přísaha a Motoristé nemají program napsaný. Lídr kandidátky Filip Turek v rozhovoru pro Echo řekl, že lidé nepotřebují na vše směrnici. Přísaha a Motoristé jsou proti zavedení eura a negativně se staví ke Green Dealu. „Nechceme federalizovat Evropu, nechceme, aby z EU chodilo takové množství zákonů. Evropská administrativa škodí průmyslu i společnosti,“ uvedl Turek.