PŘEHLEDNĚ: Dovolená v Evropě se prodraží. Které země navýšily poplatky a jak je „obejít“?

Turistické poplatky v Evropě

Za návštěvu některých evropských dovolenkových lokalit si lidé připlatí, zavádějí se v nich totiž nové turistické poplatky. Ty mohou mít různou formu: od pobytové po klimatickou daň. Taxy se navíc mnohdy netýkají pouze léta, připlatit si proto někdo bude muset již nyní o Velikonocích. Ekonom Lukáš Kovanda pro CNN Prima NEWS nastínil, jak se těmto poplatkům vyhnout.

Letní měsíce se blíží a Češi stále častěji přemýšlí nad tím, v jaké destinaci si odpočinou. Pro mnohé však mohou být překvapením zvýšené poplatky, které si jednotlivé země za návštěvu turistů účtují.

ČTĚTE TAKÉ: Rána jak sviňa, tak jsem to otočil na Prahu. Pilot značně zpozdil let, lidé ho přesto chválí

Zpráva může být nepříjemná i pro ty, kteří si svou dovolenou již zakoupili – taxy se totiž zpravidla platí na místě. Právě hlavní turistická sezóna je navíc nejen pro evropské destinace obdobím, kdy se turistické poplatky zavádějí či navyšují.

Stát (popřípadě město) Turistický poplatek Částka za osobu
Řecko Pobytová taxa Až 200 korun/den
Klimatická daň Až 250 korun/noc
Poplatek za plavbu výletní lodí Až 500 korun
Španělsko Městská daň (Barcelona) 100 korun/noc (případně až téměř 160 korun)
Pobytová taxa Zhruba 40 až 80 korun/noc
Baleárské ostrovy (Španělsko) Ekologická daň Až 100 korun/den
Itálie – Milán Turistická daň Zhruba 125 korun/den
Itálie – Florencie Turistická daň Zhruba 125 korun/den
Itálie – Benátky Denní poplatek Zhruba 125 korun (případně až 250 korun)
Itálie – Řím Turistická daň Zhruba 170 korun/den
Portugalsko Turistická daň Zhruba 50 korun/noc
Paříž (Francie) Pobytová taxa Až téměř 400 korun/noc
Amsterdam (Nizozemsko) Turistická daň 12,5 procenta z ceny ubytování

Řecko a tamní ostrovy

Jednou ze zemí, která zvýší turistům poplatky, je Řecko. Pobytová taxa se zvedne v přepočtu na 200 korun na den. Zároveň návštěvníky čeká klimatická daň, která se týká všech typů ubytování, a pohybuje se od 38 až po 250 korun za noc v závislosti na typu ubytování. Zajímavostí je, že některá ubytování neúčtují poplatky za děti, jiná zase nabízejí sníženou sazbu.

Navýšeným taxám se nevyhnou ani cestující na výletních lodích, kdy nejdražší jsou ostrovy Santorini nebo Mykonos – poplatek za plavbu se zvýší na zhruba 500 korun. U ostatních ostrovů poplatek činí zhruba 125 korun, uvádí web Euro News.

Ušetřit však lze při návštěvě mimo sezónu, například během Velikonoc jsou některé daně nižší. Pobytová taxa se v období od října do dubna snižuje v přepočtu na 50 korun, ekologická daň se pak pohybuje mezi 12,5 a 100 korunami za den.

Španělsko a tamní ostrovy

V turisty oblíbené Barceloně se platí takzvaná městská daň, která byla pro rok 2025 zvýšena v přepočtu na 100 korun na osobu za noc. Na místě platí i pobytová (či turistická) taxa, která se nadále pohybuje mezi 40 až 80 korunami za noc, záleží na typu ubytování.

Peněženky si musí připravit také cestující výletních lodí v případě, že v metropoli Španělska setrvají déle než 12 hodin. Návštěva je konkrétně vyjde na 6,25 eura – tedy 157 korun.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Dovolená o Velikonocích vyjde Čechy dráž. O které destinace mají největší zájem?

Pobytová taxa se netýká jen Barcelony. V obdobné výši zaplatí turisté poplatek i v širším regionu Katalánska. Nebudou však hradit městskou daň.

Zdražení se dotklo i ostrovů ve Španělsku. Vyšší ekologickou daň v hlavní sezóně, kdy se částky pohybují mezi 25 až 100 korunami za noc (v závislosti na typu ubytování), se hradí například na Baleárských ostrovech, tedy kupříkladu na Ibize či Mallorce.

Naprostou novinkou je také zavedení první španělské turistické daně na komunální úrovni, rozhodla o ní Městská rada Moganu na ostrově Gran Canaria. Nová pravidla, která se uplatňují ve všech ubytovacích zařízeních ve stejné výši, činí 0,15 eura – tedy necelé čtyři koruny – na osobu za noc.

Itálie

V Itálii si obce a města stanovují vlastní sazby turistické daně, poplatky tak závisí na místě ubytování. V Římě může jít až o v přepočtu přes 170 korun na den, v Miláně nebo Florencii se pak může turistická taxa vyšplhat až na zhruba 125 korun. Vše závisí na typu ubytování.

ČTĚTE TAKÉ: Prudké deště i přívaly sněhu řádí v Evropě. Čtyři lidé zemřeli, škody páchají povodně i laviny

Benátky již dříve také zavedly poplatek pro jednodenní návštěvníky. Nyní byla sazba, která činí zhruba 125 korun, rozšířena na období mezi 18. dubnem a 27. červencem. Konkrétně se týká všech pátků až nedělí či svátků v uvedeném období. Pokud však člověk provede rezervaci méně než čtyři dny předem, zvedá se poplatek na 250 korun za osobu.

Portugalsko

Obdobně jako v Itálii si i Portugalsko určuje turistické daně na základě obcí a jejich vlastních pravidel. Aktuálně poplatky od turistů vybírá nejméně 26 obcí, zejména typická letoviska, jako Lisabon nebo Algarve.

V zavedené dani pokračuje například město Setúbal, stejně jako budou muset turisté uhradit 50 korun za noc na osobu. Stejné poplatky vybírá zmiňovaný Lisabon či populární souostroví Madeira. Letos v lednu se k vybírání daně od turistů přidaly také ostrovy Azory, taxa činí 50 korun za osobu na noc.

Amsterdam a Paříž

Ne vždy se turistický poplatek týká celého státu. Ve Francii si peněženky musí připravit návštěvníci Paříže. Metropole pro letošní rok zvedla turistické taxy. Na místě je nutné uhradit jak regionální, tak turistickou daň – tedy pobytovou taxu, která se kombinovaně pohybuje od zhruba 50 do 390 korun za noc. Vše se odvíjí od typu ubytování.

Nejvyšší turistickou daň v Evropě má nadále Amsterdam, tedy nizozemská metropole. Letos byl poplatek pro návštěvníky zvýšen na 12,5 procenta z ceny ubytování.

Velká Británie

Ačkoliv se nejedná o běžný turistický poplatek, neměli by lidé zapomenout ani na novinku, kterou si pro ně připravila Velká Británie. Od 2. dubna musí mít Češi při cestě do Spojeného království vyřízenou elektronickou cestovní registraci (ETA).

Zařídit si ji musí každý občan Evropské unie, který vycestuje na krátkodobou návštěvu trvající maximálně šest měsíců. Registrace aktuálně stojí deset liber (zhruba 300 korun) a platná bude dva roky.

Sledujeme „markantní nárůst“

Situace se postupným navyšováním turistických poplatků pro CNN Prima NEWS okomentoval ekonom Lukáš Kovanda. „V řadě případů ještě před pár lety poplatky neexistovaly, tedy byly nulové. Svým způsobem se tak jedná o markantní nárůst. Čili – dříve byly taxy nulové, nyní dosahují 125 nebo 250 korun za noc či den. Takové zavedení znamená zásadní změnu v tom, jak se obce a země staví k turistickému ruchu,“ uvedl odborník.

Na druhé straně Kovanda vyzdvihl, že i přes zavádění a zvyšování poplatků se nadále „pohybujeme na nízkých absolutních úrovních. „Loni byl v Benátkách zaveden speciální poplatek ve výši pěti eur (125 korun). Došlo však k tomu, že se počet turistů ještě navýšil. Taxu proto nyní zvyšují na deset eur (250 korun),“ sdělil.

Navzdory zvyšování částek, které musí turisté za návštěvu státu či města hradit, si však ekonom nemyslí, že by tyto poplatky návštěvníky od cesty do dané lokality odrazovaly: „Naopak, budeme pozorovat další růst turistického ruchu.“

„Pokud by obce a země skutečně chtěly omezit turistický ruch, tak řeknu nepříjemnou věc: poplatky musí být daleko vyšší. Nemohou se v přepočtu pohybovat v desítkách nebo stovkách korun, musí dosahovat minimálně tisíce. Až poté města a státy docílí toho, že dojde ke snížení turismu. Pokud má rozhodnutí mít odrazující efekt, tak to zkrátka musí peněženku turistů zabolet,“ doplnil Kovanda.

Jak se poplatkům vyhnout? Sledujte sezony i lokality

Pro některé lidi jsou však i současné turistické poplatky výše zmíněných destinací nepřípustné – ať už z důvodu šetření nebo malého rozpočtu. Právě oni by proto měli vybírat návštěvu daného města či státu například mimo vrcholnou turistickou sezonu.

„Některé poplatky jsou vztaženy právě na tuto sezonu, což znamená: rozhodně do těchto destinací nejezdit například v prázdninových měsících a spíše využít měsíce na přelomu zimy, jara nebo podzimu. Ano, zpravidla jsou tato data doprovázena horším počasím, ale člověk ušetří na poplatcích,“ sdělil Kovanda.

Druhou možností, která není až tak populární, je vybírat takové země, které nejsou tak „turisticky exponované“. „Také jsou krásné, jen ne tolik vyhlášené jako kupříkladu Benátky nebo Paříž. Například řada míst na Balkáně nabízí velké pamětihodnosti a žádné poplatky,“ dodal ekonom.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Tragická havárie lanovky u Neapole. Čtyři pasažéři zahynuli poté, co se zřítila kabina

Tagy:
Itálie Evropa cena Španělsko Paříž turismus Portugalsko návštěva finance Lukáš Kovanda ekonom cestování Benátky poplatek volný čas daň produkty a služby ekonomika, obchod a finance životní styl a volný čas cestovní ruch a volnočasový průmysl cestování a turismus