Brífínk ústředního krizového štábu
Po ničivých povodních mohou lidé žádat o dávku mimořádné okamžité pomoci. V neděli to po zasedání Ústředního krizového štábu řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Popsal také možnosti volna v zaměstnání, připomněl důležitost psychické podpory a varoval i před hrozícími podvody.
V následujících dnech budou lidé odklízet škody. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) proto informoval, kde hledat pomoc i jak postupovat v případě potřeby volna v zaměstnání. Od začátku povodní zatím řešily složky integrovaného záchranného systému 7884 událostí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Domy zatopené až po střechu. Letecké záběry odhalují rozsah zmaru na Opavsku a Jesenicku
Kde hledat okamžitou pomoc?
Na tiskové konferenci zároveň Rakušan popsal, jak získat dávku mimořádné okamžité pomoci. „Můžete o ní požádat na Úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště. Samozřejmě můžete žádat i elektronicky, daný formulář najdete na webu Úřadu práce, tištěné lze vyzvednout na jakékoliv pobočce. Pokud by kdokoliv měl problém s vyplněním, ministerstvo zřídilo i bezplatnou telefonní linku 800 77 99 00. Tam dostanete konkrétní radu,“ popsal Rakušan.
O možnostech okamžité pomoci informoval na sociální síti X také ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Informace ke zvládnutí aktuální situace máme na webu k dispozici i v ukrajinštině a také v audio verzi,“ uvedl Jurečka.
1/2 Odpovědi na vaše nejčastější otázky ohledně pomoci najdete na našem webu, odkaz dám níže. Posílili jsme také infolinku na čísle +420 800 779 900. Pokud chcete pomoci ostatním, kontaktujte prosím potravinové banky. Logisticky to zvládnou a koordinují s IZS. Děkujeme. pic.twitter.com/oi13P6PHFd
— Marian Jurečka (@MJureka) September 15, 2024
Ministerstvo práce a sociálních věcí na svém webu uvedlo, že celková výše dávky může dosáhnout až 72 900 Kč, tedy patnáctinásobku životního minima.
Možnost volna v zaměstnání
Rakušan podotkl, že kvůli odstraňování následků řádění živlu se může stát, že lidé nebudou moct přijít do práce. „Zaměstnavatel vám může poskytnout pracovní volno bez náhrady mzdy. Pokud pomáháte někomu jinému, máte nárok na volno. Rovněž, pokud je nutné doma zůstat s dítětem, které kvůli povodním nemůže navštěvovat školu či školku, můžete si vzít neplacené volno nebo požádat o ošetřovné. V případě, že vám povodně znemožnily dostat se do práce, zaměstnavatel vám poskytne volno bez náhrady mzdy, pokud přímo zasáhly místo, kde pracujete a není možné pracovat, máte nárok na náhradu mzdy minimálně ve výši 60 % průměrného výdělku,“ vysvětlil ministr vnitra.
Ředitelská volna a distanční výuka
Rakušan také zmínil, že ministerstvo mládeže, školství a tělovýchovy zaslalo na všechny obce metodiku k udělování ředitelského volna.
„Ředitel školy může vyhlásit až pět volných dnů během školního roku. V případě mimořádných událostí může být školní rok upraven a výuka i dočasně přerušena. I v této době lze uplatnit distanční vyučování,“ popsal Rakušan. Dodal, že toto opatření se vztahuje pouze na kraje, kde je vyhlášen stav nebezpečí.
Psychická podpora
Ministr vnitra také připomněl, kam se obrátit v případě potřeby psychické podpory. Zmínil například Linku bezpečí – telefon: 116 111, Linku první psychické pomoci – telefon: 116 123 nebo Linku seniorů Elpida – telefon: 800 200 007.
„Nestyďte se v takových situacích, které mohou být výrazně psychicky náročné, skutečně požádat o pomoc a svěřit se do péče profesionálů,“ vyzval Rakušan. Podotkl, že v nejvíce postižených místech budou krizoví interventi integrovaného záchranného systému. „I na ně se můžete obracet,“ zdůraznil ministr.
Důležité kontakty Zdroj: Ministerstvo životního prostředí
Pozor na podvodníky
Po katastrofických povodních se mohou objevit lidé, kteří budou nastalou situaci zneužívat. „Už v této chvíli policie varuje, ať si dáváte pozor na případné podvodné nabídky. Mohou se objevit podvodné nabídky půjček a podobně. Prosím, vždy si zkuste ověřit, zda se jedná o relevantní nabídku,“ popsal Rakušan.
Hygienická opatření
Zdůraznil, že spolupráce také probíhá s hlavní hygieničkou, ministerstvem zdravotnictví a s jednotlivými krajskými hygienickými stanicemi, aby se předešlo zdravotním komplikacím ve chvíli, kdy voda bude ustupovat.
„Na webech obecních úřadů budou zveřejněna hygienická pravidla pro veřejnost,“ řekl Rakušan. Podotkl, že je třeba dbát na zvýšenou hygienu v oblastech, které utrpěly zaplavení. Může zde být kontaminovaná voda a potraviny, což může vést k šíření infekčních chorob,“ dodal ministr.
Dodal, že lidé by si měli pečlivě a často mýt ruce a vyvarovat se pití vody ze studní a raději používat zdravotně nezávadnou balenou vodu. Není také vhodné konzumovat potraviny, které zůstaly v zaplavených nemovitostech. Při úklidu je dobré používat ochranné pomůcky. „Stejně tak je potřeba hlídat i svá zvířata, aby případně ona neutrpěla také nějakou nákazu,“ podotkl Rakušan.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Současné povodně nejdou s těmi z roku 1997 srovnávat, řekl Benda. Ocenil solidaritu mezi lidmi