Prezidentské volby budou v Česku za necelých šest týdnů a kandidáti se snaží sehnat peníze na svou kampaň. Nejvíc se zatím daří generálovi Petru Pavlovi, který vybral už přes 35 milionů korun. Přispěl mu dokonce i bratr neúspěšného kandidáta na Hrad Karla Janečka, upozornil deník Blesk. Kdo Pavlovi šlape na paty? Podívejte se na to nejdůležitější z transparentních účtů všech zaregistrovaných kandidátů.
Každý z devíti kandidátů na prezidenta může dát do své kampaně v rámci prvního kola 40 milionů korun. V případě postupu do kola druhého pak dalších deset milionů. Některým se daří sbírat příspěvky lépe, některým hůře, dokládají to jejich transparentní účty.
Kdo vybral nejvíc peněz?
- 1. Petr Pavel
Generál Petr Pavel vybral na kampaň už přes 35 milionů korun. Blíží se tak k dosažení maximální částky, kterou může před prvním kolem prezidentské volby do kampaně investovat. Zatím použil kolem 25 milionů. Utratil je například za reklamu, billboardy nebo správu sociálních sítí.
Na účet mu přišly peníze více než 900krát, výrazně častěji než ostatním kandidátům. Manažerka jeho kampaně Pavla Nýdrle uvedla, že přes 50 tisíc korun mu poslalo přes 100 podporovatelů, přes 250 tisíc dostal od téměř 40 sponzorů. Mezi poslední velké dárce patří například podnikatel Dalibor Dědek, spolumajitel firmy Jablotron, který Pavlovi věnoval ve čtvrtek milion korun.
Středula: Bývalý agent nebo rozvědčík mezi favority? Bizarní. Mě podporují i pravičáci
Přestože šéf odborových svazů Josef Středula nepatří mezi hlavní favority nadcházející prezidentské volby, v rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, že je přesvědčený o úspěchu. Pomoci mu prý může problematická minulost konkurentů, navíc vnímá podporu v pravicové části politického spektra. Celý rozhovor vyjde v příštích dnech.
K dalšímu ze štědrých dárců patří i Tomáš Janeček, bratr Karla Janečka, který byl vyřazen z prezidentské volby, protože po přezkoumání ministerstvem vnitra neměl dostatek platných podpisů občanů. Tomáš Janeček s manželkou generálovi věnovali koncem listopadu 100 tisíc korun.
„Vážně? O tom nic nevím,“ reagoval nejprve na informaci Blesku bývalý prezidentský kandidát. „Můj bratr má svobodnou vůli a je v pořádku, aby podporoval, koho chce,“ dodal následně s tím, že s bratrem mají dobré vztahy a on by jeho peníze nepřijal, protože chtěl kandidovat jako nezávislý. Tomáš Janeček je majitelem akcií ve finanční skupině RSJ, kterou Karel Janeček spoluzakládal, a dodnes figuruje jako akcionář holdingu. Na e-mail s dotazem, proč poslal peníze právě Petru Pavlovi, deníku neodpověděl.
Kromě něj ale generálovi na kampaň přispívá i Libor Winkler, spolumajitel a šéf RSJ. Ten Pavlovi poslal dva miliony, a patří tak mezi jeho nejštědřejší sponzory.
- 2. Danuše Nerudová
Danuše Nerudová na transparentním účtu zatím vybrala přes 23 milionů korun, utratila asi polovinu. Platila třeba za reklamní předměty, koordinaci sběru podpisů nebo za pronájem prostor či správu sociálních sítí. Mezi její nejštědřejší dárce patří miliardář a majitel drogerií Teta Martin Moravec, který jí poslal pět milionů korun. „Večer jsem dostal syna. Zaslouží si vlast s budoucností, kde prezident bude demokrat. Po 20 letech zmaru je tu naděje,“ přidal Moravec vzkaz ke svému daru.
Koncem minulého týdne Nerudová navíc spustila na platformě Donio dárcovskou kampaň, kde se snaží vybrat milion korun. Od začátku prosince získala přes 700 tisíc korun. Lidé za podporu mohou dostat podle výše příspěvku třeba trička, mikiny nebo vstupenku do jejího volebního štábu.
- 3. Andrej Babiš
Andreji Babišovi kampaň platí jeho hnutí ANO, které na účet určený pro Babišovu kandidaturu převedlo deset milionů korun. Použilo z nich necelý milion, a to hlavně na propagační předměty. Babiš avizoval, že do nákladů započte i 8,5 milionu korun jako podíl na nákladech hnutí ANO v kampani do senátních a komunálních voleb, ve kterých se intenzivně angažoval.
Kromě účtu hnutí ANO Babiš zřídil i oficiální prezidentský transparentní účet. Mnoho lidí jej ale využilo stejně jako před pěti lety v případě prezidenta Miloše Zemana k zasílání vzkazů. Haléřové dary doprovázejí poznámky jako „Na mýdlo, až skončíš v base.“ Skutečných darů dostal Babiš výrazně méně než jeho hlavní protikandidáti Pavel a Nerudová.
Evropské volby
- 4. Jaroslav Bašta
Jaroslav Bašta, kterého nominovali poslanci za SPD, spoléhá v kampani zejména na stranické peníze. Dosud mu strana poslala přes devět milionů korun. Většinu z nich investoval do natočení videa, pronájmu reklamních ploch nebo do roznášky letáků.
- 5. Pavel Fischer
Nezávislý senátor Pavel Fischer dosud na svůj účet dostal od příznivců necelé dva miliony korun. Zatím z nich využil asi 800 tisíc korun. Spolu s Nerudovou a Pavlem patří do trojky kandidátů, které nepřímo podpořila vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). V předvolebních průzkumech se objevuje na čtvrtém místě.
- 6. Tomáš Zima
Necelé dva miliony dosud na kampaň vybral i bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Tomu ale předvolební průzkumy šanci na úspěch příliš nedávají, objevuje se na posledních příčkách.
- 7. Josef Středula
Odborový předák Josef Středula dosud vybral asi 1,5 milionu korun. Ani jemu ale průzkumy moc šancí nedávají.
- 8. Marek Hilšer
Senátor Marek Hilšer si kampaň platí hlavně z peněz, které dostal za zvolení senátorem, menší příspěvky mu chodí i od podporovatelů. Celkem měl dosud k dispozici přes 800 tisíc korun, většinu peněz již použil. Do horní parlamentní komory kandidoval za své hnutí Marek Hilšer do Senátu.
- 9. Denisa Rohanová
Prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová vybrala dle transparentního účtu kolem 40 tisíc korun. Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznala, že ji z minulosti tíží exekuce.