Finance kandidátů
Finanční příspěvek prezidentským kandidátům neznačí vždy upřímnou pomoc s náklady na volební kampaň. Jak ukázaly transparentní účty letošních uchazečů o post hlavy státu, mnozí lidé je používají jako „nástěnku“ nebo „poštu“ pro své vzkazy a názory. Někteří přejí kandidátům vítězství a posílají jim nemalé částky, jiní naopak dávají přednost haléřovým darům a nadávkám. Výjimkou nejsou ani expremiér Andrej Babiš (ANO), generál Petr Pavel či novinář Milan Rokytka, který ovšem svou kandidaturu příliš vážně nikdy nemyslel.
Na webu Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí je momentálně zveřejněno 21 transparentních účtů uchazečů o Pražský hrad. Jsou mezi nimi i jména kandidátů, kteří už oznámili, že nakonec přihlášku do lednových prezidentských voleb nepodali. Všichni zájemci o post hlavy státu si měli založit transparentní volební účet ještě před 8. listopadem. Těm, kteří tak neučinili, hrozí tučná pokuta.
Valná většina vážných kandidátů sice má transparentní účet, ne všichni se ale mohou v tuto chvíli chlubit štědrými dary na kontě. Příkladem je Denisa Rohanová, prezidentka České asociace povinných. Doposud obdržela jediný dar ve výši 10 tisíc korun, a to už v červenci. Od té doby každý měsíc přichází o desetikoruny za vedení volebního konta a aktuální zůstatek činí minus 273 307 korun.
Ostatní prezidentští uchazeči jsou na tom o něco lépe, musí ale čelit jiným problémům – konkrétně nadávkám a vzkazům od samotných „dárců“. Přispívající mnohdy používají transparentní účty k vyjádření vlastního názoru na daného kandidáta, k tomu jim stačí poslat haléřový obnos. Jízlivými poznámkami a vulgaritami se to tak na kontech uchazečů o Hrad jen hemží.
Drobné na mýdlo do basy
Zřejmě největší salva haléřových zpráv zavalila transparentní účet expremiéra Andreje Babiše, kde se sešlo k pondělnímu večeru přes 19 tisíc korun. Tomu přispěvovatelé zazlívají spolupráci s STB, chaos za jeho vlády, probíhající soud v rámci kauzy Čapí hnízdo či mluvenou češtinu.
„Nikdy nebudu kandidovat, nikdy,“ připomněl Babišova slova Jakub Procházka, který šéfovi hnutí ANO poslal jeden haléř. „Andreji, jdi do háje a zabal to! Nemáš šanci. Nechceme tě tu,“ zvolil ráznější formu Jaroslav Charvát. Rovněž poslal expremiérovi pouhý haléř. „Na granule pro pse,“ rýpnula si Eva Kocourková s odkazem na špatné koncovky slov i skutečnost, že se Babišova rodina často chlubí fotkami svých domácích mazlíčků.
Ani na transparentním volebním účtu se Babiš nevyhnul poznámkám k probíhajícímu soudnímu řízení v souvislosti s dotačními podvody. Někteří lidé se mu proto začali skládat nikoliv na prezidentskou kampaň, ale na pobyt ve vězení. „Na tepláky a mýdlo do společných sprch,“ vzkázal Babišovi dárce Martin Ježek a společně se zprávou poslal jeden haléř.
„Na lubrikant do basy,“ věnoval expremiérovi stejný finanční obnos Daniel Noga. „Příspěvek na homeopatika proti nehodám ve sprše,“ přisadila si Mária Dusová a darovala Babišovi jednu celou korunu.
Stíny za generálem
Ani u Petra Pavla se nedá říct, že by na jeho transparentním účtu panoval klid. Horký favorit prezidentských voleb se taktéž ocitl pod palbou kvůli své komunistické minulosti. Velké finanční dary od upřímných podporovatelů tak ředí několik kousavých vzkazů. „Jen jste si převlékl kabát. Styďte se,“ zaslala Pavlovi se symbolickou částkou 0,89 korun Jaromíra Lamichová.
„Pro komunistického sr*če, co se neumí přiznat. Nevyhraješ, stejně jako Bureš,“ napsal mu naštvaně Roman Pochop společně s haléřovým darem. „Pane generále, věřím, že budete stejně dobrým prezidentem jako generál Augusto Pinochet,“ přirovnal Pavla k někdejšímu chilskému diktátorovi a vůdci tamější vojenské junty Jan Bilíček.
Ve srovnání s Babišem má na svém účtu ale bývalý náčelník generálního štábu o poznání méně kritických poznámek. Většina vzkazů je pozitivních. „Věřím ve Vaše vítězství, změna je nutná,“ připsal k tisícovému daru Filip Radovan. „Posílám na pivo,“ okomentoval svůj skromný příspěvek o 30 korunách David Prošek. V současnosti Pavel disponuje 9,6 miliony korun, značnou část prostředků už stihl prezidentský kandidát utratit.
Jediný negativní vzkaz zaregistrovalo konto senátora Pavla Fischera, kde shromáždil přes 1,2 milionu korun. „Rétorikou připomíná Putina a Kadyrova. Nepotřebujeme Klause 2.0. Fischer je hnědá volba,“ napsal zákonodárci a prezidentskému kandidátovi Radek Brenda. Stejný „dárce“ se opřel také do generála Pavla – toho zase přirovnal k Babišovi.
Párek v rohlíku i kvantový skok
V případě jiných kandidátů jsou transparentní účty o poznání klidnější a téměř bez nadávek. Jednou za čas se u nich ale přeci jen objeví obskurnější nebo rýpavá poznámka.
Evropské volby
„Párek v rohlíku, mňam. To zlepší náladu vždycky. I když je to kalorická bomba. #DarkStředula,“ napsal bez jakéhokoliv dalšího kontextu dárce Mikuláš Holý odborovému předákovi Josefu Středulovi. Ten od tajemného samaritána inkasoval 20 korun.
Kandidát Karel Janeček se spoléhá především na své vlastní finance, tu a tam ale obdrží příspěvek z řad veřejnosti. „Vyměním stovku za tisícovku,“ napsal ke svému stokorunovému daru Jiří Kubíček. „Skutečný kvantový skok spočívá na principech The Venus Project,“ vzkázal Janečkovi přispěvovatel Erik Konečný a v jedné z mnoha transakcí připojil i odkaz na YouTube video.
Muž vystupující pod jménem Martin Žigmund poslal hned několika prezidentským kandidátům haléř a identickou zprávu. „Pošlete mi taky pár korun,“ poprosil všechny a nezapomněl zveřejnit svůj bankovní účet.
Publicista a bývalý novinář Haló novin Milan Rokytka si rovněž vyslechl pár poznámek na svou osobu, přestože svou prezidentskou kandidaturu nemínil příliš vážně. „Na kampaň a na slivovicu, Mílo. A ne, že to vyžahneš najednou. Jako vždy,“ napsal Rokytkovi jeden z přispívajících, který novináři věnoval haléř. „Ne, že se zase vyliješ jak Rokytka,“ připojil se o něco štědřejší dárce. Na transparentní účet mu poslal 0,24 korun.