Měla by hlava státu pravidelně navštěvovat schůze kabinetu či ovlivňovat vyjednávání o vládě? Jak by se adepti na Hrad postavili k daním či k placenému zdravotnictví? Tyto a mnohé další otázky položila redakce CNN Prima NEWS všem devíti prezidentským kandidátům, kteří usilují o hlasy voličů.
Daně a placené zdravotnictví
Lidé s vyššími příjmy by měli platit vyšší daně než dosud. Myslí si to například ekonomka Danuše Nerudová, senátor Pavel Fischer, senátor Marek Hilšer, odborář Josef Středula či bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, kandidáti v prezidentských volbách. Nesouhlasí s tím naopak generál ve výslužbě Petr Pavel, expremiér Andrej Babiš (ANO), poslanec za SPD Jaroslav Bašta či podnikatel Karel Diviš.
Ve zdravotnictví mají být zavedeny příplatky za některé druhy péče. S touto tezí nesouhlasí žádný z kandidátů na Hrad. „Příplatky za některé druhy péče jsou možné už dnes, kvalitní standard musí být dostupný pro všechny,“ vysvětlil například Pavel pro CNN Prima NEWS.
Proti je také Nerudová. „Myslím si, že je nejprve nutné odstranit velké regionální rozdíly v kvalitě a přístupu ke zdravotní péči – třeba v Praze vychází na tisíc lidí 0,9 zubaře, v Ústeckém kraji je to ale 0,4 zubaře. Musíme tedy nyní na prvním místě rozvíjet dostupnost péče, aby nebyly regiony, kde lidé neseženou lékaře nebo za ním musí hodiny cestovat,“ uvedla pro CNN Prima NEWS.
Minimální mzda a důchody
Minimální mzda se má zvyšovat. Souhlasí s tím například Pavel. „Ve smyslu průběžného zvyšování ve vazbě na růst průměrné mzdy,“ sdělil pro CNN Prima NEWS. Podobný názor mají také ostatní kandidáti. Pouze Diviš s nimi nesouhlasí a minimální mzdu by nezvyšoval.
Evropské volby
Důchody mají být i přes rostoucí zadlužení Česka dále zvyšovány. Souhlasí s tím všichni kandidáti. „Zadlužování v procentech HDP příliš neroste, vláda by ale hlavně měla řešit příjmovou stránku rozpočtu,“ říká předseda hnutí ANO Babiš pro CNN Prima NEWS.
Zestátnění ČEZ
Vláda má v rámci boje s drahými energiemi zestátnit energetickou společnost ČEZ. Shodnou se na tom takřka všichni. Konkrétně Pavel, Hilšer, Bašta, Zima, Diviš či Babiš. „Výkupem akcií minoritních akcionářů,“ uvedl expremiér pro CNN Prima NEWS.
Takto striktní názor nemá Nerudová. „Rozdělení je jedna z možných variant. Kromě rozdělení společnosti ČEZ je to třeba i možnost, aby si stát řekl o vyšší dividendu. Zároveň stát zavedl windfall tax,“ uvedla pro CNN Prima NEWS. Podobně to vidí také Středula: „Takový krok je nutno debatovat v širších souvislostech, nikoliv pouze ano, nebo ne.“ Vyloženě proti je pouze Fischer.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Kompletní zpravodajství z voleb do poslanecké sněmovny
Pravomoci prezidenta
Pravomoci prezidenta mají být posíleny. S touto tezí nesouhlasí žádný z kandidátů. Pouze Nerudová uvedla jednu výjimku. „Domnívám se, že prezident nepotřebuje další pravomoci svěřené ústavou. Stačí, když bude svůj úřad vykonávat aktivně. Naopak u jmenování guvernéra ČNB by mi dávalo smysl, aby bylo jmenování potvrzeno kontrasignací,“ uvedla pro CNN Prima NEWS.
Žádný z kandidátů by neomezoval ani možnost udělení milostí. Například Bašta by chtěl dávat milosti i za verbální prohřešky. „Milost bych uděloval na základě doporučení ministerstva spravedlnosti a bylo by to z humanitárních a zdravotních důvodů. Pak bych si asi vyhradil dvě další možnosti – amnestie za verbální trestné činy a zcela zjevné případy soudcovské zvůle,“ uvedl pro CNN prima NEWS.
Prezident a vláda
Prezident má aktivně ovlivňovat politiku vlády, například pravidelným navštěvováním schůzí kabinetu. Myslí si to například Fischer, Hilšer, Středula, Bašta, Zima, Diviš či Pavel. „Ve smyslu, že budu v aktivní spolupráci s vládou,“ uvedl Pavel pro CNN prima NEWS. Podobný názor má i Babiš. „Navštěvování kabinetu nemusí být pravidelné, měl by se ale potkávat s premiérem a ministry,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS.
Nerudová s tím naopak nesouhlasí. „Pravidelné chození na schůze kabinetu nepatří v naší zemi ke standardnímu chování prezidenta. Ale prezident by se rozhodně měl aktivně ozvat, pokud vidí, že vláda přehlíží některé občany nebo navrhuje opatření, která nejsou v nejlepším zájmu země,“ sdělila pro CNN Prima NEWS.
Po volbách do Poslanecké sněmovny má prezident výrazně vstupovat do jednání o budoucí vládě. Souhlasí s tím například Hilšer, Bašta, Zima, Diviš či Nerudová: „Vždy ale s respektem k Ústavě a politické soutěži.“ Myslí si to také Středula. „Ano, je to jeho ústavní pravomoc,“ doplnil pro CNN Prima NEWS. Nemyslí si to naopak Babiš ani Hilšer. Pavel na tuto otázku nedal jasnou odpovědět. „Záleží na výsledku voleb,“ řekl pro CNN Prima NEWS.