Chcete volit prezidenta jinde než ve volebním okrsku, kde máte trvalé bydliště? Pak je potřeba zažádat o voličský průkaz. Písemnou či on-line žádost mohou lidé podat do pátku 6. ledna. Voliči mají tedy poslední možnost tak učinit. Osobně si pak lidé mohou o průkaz žádat až do středy 11. ledna do 16 hodin. Redakce CNN Prima NEWS sepsala přehledný návod, jak na to.
První kolo prezidentské volby v Česku proběhne v pátek 13. a v sobotu 14. ledna 2023, případné druhé kolo potom o dva týdny později. Kdo chce hlasovat jinde než v místě svého trvalého bydliště, musí mít voličský průkaz. O ten si ale musí včas zažádat u obecního úřadu.
Ve volbách o novou hlavu státu mohou Češi díky voličskému průkazu hlasovat ve kterémkoliv volebním okrsku v ČR i kterémkoliv zvláštním volebním okrsku v zahraničí. Volebních místností je celkem zhruba 15 tisíc.
Evropské volby
Žádost mohou lidé podat osobně, písemně nebo on-line. Písemně a on-line lze žádat o průkaz na první kolo volby do pátku 6. ledna. Osobně člověk může na úřadě podat žádost do středy 11. ledna do 16 hodin na obecním úřadě v místě svého trvalého bydliště.
Jak žádost podat?
- Kdo může o voličský průkaz požádat?
O voličský průkaz může žádat každý volič, tedy občan ČR starší 18 let.
- Kde můžu požádat o vydání voličského průkazu?
Žádat lze u obecního úřadu v místě trvalého bydliště (magistrátu, městského úřadu, úřadu městyse, úřadu městské části nebo městského obvodu územně členěného statutárního města, úřadu městské části hlavního města Prahy) nebo u zastupitelského úřadu v zahraničí, kde se volič nechá zapsat do zvláštního seznamu.
- Jak má žádost vypadat?
Žádost o voličský průkaz nemá přesnou podobu. Musí ale obsahovat jméno a příjmení voliče, datum narození, adresu trvalého pobytu a případně adresu pro doručení voličského průkazu.
V případě prezidentských voleb lze také uvést, pro které kolo voleb má být voličský průkaz vydán. Pokud to volič neuvede, budou mu vydány dva průkazy, tedy pro obě kola volby.
Na internetu lze dohledat řadu variant žádosti, jednu z nich si můžete stáhnout přímo zde.
Pavel a Nerudová Fialu za projev pochválili. Mě neuklidnil, reagoval Středula
Prezidentští kandidáti Petr Pavel a Danuše Nerudová premiéra Petra Fialu (ODS) za jeho novoroční projev pochválili. Měli však i několik výtek. Podle generála ve výslužbě občanům mohlo chybět dodání jistoty. Bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně marně čekala na poselství pro lidi v nouzi. S kritikou naopak přišel odborový předák Josef Středula.
- Jak žádat on-line?
Pokud o voličský průkaz žádáte písemně či on-line, musíte žádost dostat na úřad maximálně sedm dní před konáním voleb, tedy nejpozději v pátek 6. ledna.
On-line žádost mohou lidé doručit prostřednictvím datové schránky. Lze žádat i přes portál občana – po přihlášení můžete jednoduše vytvořit žádost a zaslat ji přes datovou schránku příslušnému obecnímu úřadu.
- Jak žádat písemně?
V případě písemné žádosti o voličský průkaz nesmí na dokumentu chybět úředně ověřený podpis žadatele. Pak vytištěnou žádost stačí poslat poštou na úřad v místě vašeho bydliště.
- Kolik stojí vydání voličského průkazu
Vydání voličského průkazu je zdarma.
- Může za mě požádat o voličský průkaz někdo jiný?
Ne. Při podání žádosti musí obecní úřad zcela jednoznačně identifikovat, že o voličský průkaz žádáte právě vy.
Komentátoři: Z volby prezidenta si děláme casting na seriál. Babiš je oproti Zemanovi amatér
Už za necelé tři týdny se uskuteční prezidentské volby. Komentátoři Martin Schmarcz a Miroslav Korecký ve vysílání CNN Prima NEWS hodnotili končící prezidentské období Miloše Zemana. Zároveň rozebírali Zemanův plán volit v prvním kole šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.
- Kdy obdržím voličský průkaz?
Úřady začínají vydávat průkazy nejdříve 15 dnů před dnem voleb, tedy od 29. prosince. A to buď osobně, nebo jej zasílají poštou.
- Může za mě převzít voličský průkaz někdo jiný?
Ano. Na úřadě ale musí předložit plnou moc s vaším ověřeným podpisem.
- Jak volit s voličským průkazem?
Když člověk přijde do jakékoliv volební místnosti s voličským průkazem, odevzdá ho okrskové volební komisi. Spolu s ním volič předloží i svůj doklad totožnosti. Komise jej zapíše na seznam a dá mu volební lístky.
- Co když je volič v nemocnici, domově důchodců nebo ve věznici jinde než v místě svého bydliště?
Týden před volbami se do voličských seznamů dostanou lidé, kteří jsou v příslušném městě v nemocnici, sanatoriu či domově důchodců, případně ve věznici. Ti o voličský průkaz tedy žádat nemusí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Všechno, co potřebujete vědět o parlamentních volbách
- Jaká jsou pravidla pro Čechy žijící v zahraničí?
Průkaz budou moci od zastupitelských úřadů dostat i Češi žijící v zahraničí, kteří se v době voleb nevrátí do Česka. V zahraničí mohou lidé o průkaz požádat na českém velvyslanectví v zemi svého bydliště, pokud jsou tímto úřadem vedeni v takzvaném zvláštním seznamu voličů. K prezidentským volbám na ambasádách se letos podle ministerstva zahraničí zaregistrovalo 14 370 lidí. Vzor žádosti o vydání voličského průkazu od zastupitelského úřadu najdete zde.
- Co mám dělat, pokud jsem voličský průkaz ztratil, byl mi odcizen nebo mi nebyl doručen?
V takovém případě nemůžete hlasovat. Za ztracený, odcizený nebo nedoručený voličský průkaz nelze vydat duplikát. Stát se tak snaží zabránit dvojímu hlasování.