Platy politiků se zvýší
Opozice kritizuje vládu za nápad zavést apanáž pro první dámu. Místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO) CNN Prima NEWS zároveň napsal, že hnutí ANO chce předložit pozměňovací návrh, aby zamezilo růstu platů politiků. Premiér by totiž měl příští rok brát poprvé v historii přes 300 tisíc korun.
„Zavádět v době, kdy se odrbávají důchodci, zvyšují se daně, odvody nejmenším živnostníkům, licituje se nedůstojně s policisty, hasiči o tří až pětiprocentním nárůstu, nově plat pro první dámu a současně 13procentní navýšení pro ministry, poslance a prezidenta, je důkazem toho, že mají nulovou emoční inteligenci. Dáme pozměňovací návrh, aby to nenastalo,“ napsal redakci Havlíček.
ČTĚTE TAKÉ: Po prvních dámách na Hradě „První Vyžírka“, píše šéf Motoristů. Vadí mu návrh ministerstva
Reagoval tak na návrh z pera ministerstva práce a sociálních věcí, že manželka prezidenta Petra Pavla by od příštího roku mohla dostávat až 95 tisíc korun měsíčně. Novela zákona o platu a dalších náležitostech představitelů státní moci se týká všech budoucích partnerů či partnerek české hlavy státu. Proti návrhu se vzedmula vlna nevole.
Kromě apanáže novela řeší i platy vrcholných politiků, které by mohly příští rok vzrůst o více než 13 procent. Například měsíční plat premiéra a předsedy parlamentní komory by vůbec poprvé přesáhl 300 tisíc korun a plat ministrů 200 tisíc korun.
Petříček a Buzková po mnoha letech končí v SOCDEM, Maláčová jim poslala vzkaz
Někdejší ministři Tomáš Petříček a Petra Buzková odcházejí ze Sociální demokracie. Bývalý šéf diplomacie to potvrdil na síti X s tím, že nesouhlasí se směřováním nastoleným po sobotním sjezdu strany. Nástupkyní Michala Šmardy v čele SOCDEM se stala exministryně práce Jana Maláčová, která plánuje jít do voleb s levicovou koalicí.
Expremiér a šéf ANO Andrej Babiš k tomu uvedl, že opět navrhne politikům zmrazit platy. „Fialova vláda zdražuje, co se dá, lidé přicházejí o své úspory, ale politikům se mají platy výrazně zvyšovat. Prezidentovi o 46 800, premiérovi a předsedům Sněmovny a Senátu o 37 600, ministrům o 26 700 a poslancům o 14 000. To je naprosto nepřijatelné. Šetřit musí začít vláda hlavně u sebe,“ napsal na Twitter Babiš.
Kabinet by podle něj měl zrušit „zbytečná“ ministerstva, které má podle Babiše kvůli trafikám pro koaliční strany. „Výdaje na Úřad vlády seškrtat o půl miliardy a vrátit je na úroveň, kdy končila naše vláda. Snížit náklady na provoz Sněmovny, a hlavně – nezvyšovat politikům platy. Proto opět navrhnu zmrazení platů, tak jako jsme to udělali v roce 2021, už když jsme byli ve vládě,“ připomněl Babiš.
Dodal, že tehdy jeho návrh ještě minulá Sněmovna schválila. „Ale Senát pod vedením pětikoalice to vyseděl do voleb a po nich to odmítl. Věděli, že tím spadne návrh pod stůl. Navrhl jsem ho proto znovu, ale hádejte, jak to dopadlo ve Sněmovně, kde jsme už neměli většinu? Ani se neprojednal. Teď ale můj návrh určitě podpoří, hanba by je musela jinak fackovat, že ano, Petře Fialo?“ otázal se řečnicky Babiš.
Výpočty vyplývají z novely příslušného zákona, který kvůli zásahu Ústavního soudu předložilo ministerstvo práce a sociálních věcí do připomínkového řízení. Letos platy vrcholných politiků zůstaly v souvislosti s jednou z úprav ve vládním konsolidačním balíčku v podstatě na loňské úrovni.
Prezident by si přilepšil o 47 tisíc
Nastavením platů poslanců, senátorů, členů vlády, prezidenta, soudců a dalších vysokých funkcionářů se musejí politici znovu zabývat poté, co Ústavní soud koncem května zrušil s platností od příštího roku zákonný koeficient nutný pro jejich výpočet z průměrné hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství vždy za předloňský rok.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Apanáž pro první dámu? Politická sebevražda, míní Korecký
Soud uvedl, že letošní snížení soudcovských platů, které spočívalo v trvalé změně tohoto koeficientu, odporuje ústavnímu pořádku. Navrhovaná novela vrací koeficient od ledna na dřívější úroveň. Bez schválení nové úpravy by platy nebylo jak stanovovat.
Pokud bude předloha přijata, plat řadového poslance by podle předběžných dat stoupl příští rok o 14 tisíc na 116 400 korun. Plat prezidenta republiky by mohl činit 388 tisíc korun, o 46 800 korun více než teď. Předsedové obou parlamentních komor a premiér by příští rok podle výpočtu z nyní aktuálních údajů pobírali 312 500 korun, místopředsedové Sněmovny a Senátu a ministři pak 222 tisíc korun. Nárůst by činil 37 600 korun a 26 700 korun.
Už tu frašku nezvládají, kritizuje vládu Kulidakis. Podle Schmarcze měl Fiala s Piráty štěstí
Vláda Piráty nepotřebovala a nepotřebuje, akceschopnější ale díky jejich odchodu nebude. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl komentátor Thomas Kulidakis. „Tu frašku, které říkají vláda, už hrát nezvládají,“ popsal. Komentátor Martin Schmarcz vysvětlil, proč měl premiér Petr Fiala (ODS) s Piráty velké štěstí.
Odměna místopředsedy vlády by se mohla zvýšit o 32 400 korun na 268 400 korun a předsedů parlamentních výborů, komisí a delegací o 19 700 na 163 800 korun. Místopředsedové senátních a sněmovních výborů a předsedové podvýborů by si mohli polepšit o 16 800 korun na 140 100 korun.
Politikům by vzrostly i měsíční náhrady
Politikům by s platy vzrostly i měsíční náhrady. Například zvláštní víceúčelová paušální náhrada prezidenta by představovala 361 tisíc korun. Paušální náhrada premiéra by činila 39 tisíc korun a ministra 32 400 korun. Poslanecká a senátorská paušální náhrada na stravné a reprezentaci by dosáhla 17 300 korun, cestovní náhrada by podle vzdálenosti bydliště představovala až 64 700 korun. Víceúčelová paušální náhrada předsedy parlamentní komory by činila 62 500 korun.