reklama

Premiér žije ve snu, kdy ekonomika roste, myslí si poslanec Skopeček

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce zrušit superhrubou mzdu a zavést patnáctiprocentní daň ze mzdy hrubé. Zaměstnanci by tak dostali při výplatě více peněz než doposud. Občanská demokratická strana tento krok prosazuje už pět let a její poslanec Jan Skopeček doufá, že vláda opíše tento návrh opoziční strany stejně jako jiná ekonomická opatření během koronavirové pandemie. Řekl to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS a dodal, že Babiš žije ve snu, kdy ekonomika roste.

reklama

Je v současné ekonomické situaci reálné, aby se zvyšovaly důchody, přidávalo se sportovcům a snižovaly se zaměstnanecké daně, což slibuje Andrej Babiš? „Vypadá to, že pan premiér žije ve snu, kdy ekonomika roste, nezaměstnanost je nízká, rozpočet se plní vysokým objemem daní a peněz je na rozdávání. Snaha slibovat nemožné je nezodpovědná,“ myslí si místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Skopeček.

K tématu

Podle předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslavy Vostré (KSČM) to také příliš reálné není. „Pan premiér si musí uvědomit, že státní rozpočet není nafukovací a že v současné době máme rekordní schodek,“ uvedla poslankyně.

Co se týče zrušení superhrubé mzdy, Skopeček podotkl, že ODS tento návrh prosazuje dlouhodobě. „My určitě nejsme pro komplikování daňového systému, který je v České republice v porovnání s ostatními státy už tak velmi složitý. Doufáme, že to vláda od nás opíše stejně jako jiná ekonomická opatření během pandemie,“ uvedl Skopeček.

Vostrá poukázala na fakt, že po zrušení superhrubé mzdy přijde státní rozpočet přibližně o 90 miliard korun za rok. „Stále nám chybí ta kompenzace. Toto je systémová změna a my chceme vidět, jak se bude prosazovat. Rozpočet se musí brát celkově,“ řekla Vostrá.

K tématu

Kde by se mělo šetřit?

Podle Skopečka by zrušení superhrubé mzdy bylo správné rozhodnutí. Zdůvodňuje to i argumentem, že by lidem zůstalo více peněz v peněženkách a mohli by tak více utrácet u lokálních podnikatelů, tudíž nastartovat českou ekonomiku. „Určitě to ekonomice pomůže. Programy vlády jsou totiž velmi zdlouhavé a administrativně náročné,“ navezl se Skopeček do vládních programů na záchranu tuzemské ekonomiky.

Kde by se podle Skopečka mělo výhledově šetřit? „Pokud se bavíme o krátké době, mělo by se šetřit na provozních výdajích státu, třeba na zaměstnancích a na zbytečných dotacích. To bychom ale nesměli mít premiéra, který z dotací těží nejvíce v celé zemi,“ řekl. Celý rozhovor si můžete pustit v přiloženém videu.

K tématu

Další hlavní zprávy

USA

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Triumf Donalda Trumpa. Takové jsou první ohlasy na druhou a poslední prezidentskou debatu, ve které se současný prezident střetl s Joem Bidenem. Kandidáti hovořili o pandemii, jaderných zbraní i rasové otázce. Při debatě o energiích se bývalý viceprezident přiznal, že by nejraději celý ropný průmysl v USA zrušil a přešel na solární energii.

Roman Prymula

Omluvte se a odstupte, reaguje Kalousek na Prymulovu noční návštěvu restaurace

Omluvte se a odstupte, reaguje Kalousek na Prymulovu noční návštěvu restaurace

„Pane ministře, omluvte se a okamžitě odstupte! Okamžitě, prosím,“ napsal na Twitter Miroslav Kalousek v reakci na to, že ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) byl půl hodiny před půlnocí na čtvrtek viděn, jak vychází bez nasazené roušky z restaurace na Vyšehradě, upozornil web Blesk.cz. Restaurace má být přitom podle nakázaných opatření proti koronaviru uzavřená. Situaci komentují i další politici, kteří se shodují, že by Prymula měl rezignovat.

reklama
Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama