Premiér žije ve snu, kdy ekonomika roste, myslí si poslanec Skopeček

Pondělní 360 Pavlíny Wolfové

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce zrušit superhrubou mzdu a zavést patnáctiprocentní daň ze mzdy hrubé. Zaměstnanci by tak dostali při výplatě více peněz než doposud. Občanská demokratická strana tento krok prosazuje už pět let a její poslanec Jan Skopeček doufá, že vláda opíše tento návrh opoziční strany stejně jako jiná ekonomická opatření během koronavirové pandemie. Řekl to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS a dodal, že Babiš žije ve snu, kdy ekonomika roste.

Je v současné ekonomické situaci reálné, aby se zvyšovaly důchody, přidávalo se sportovcům a snižovaly se zaměstnanecké daně, což slibuje Andrej Babiš? „Vypadá to, že pan premiér žije ve snu, kdy ekonomika roste, nezaměstnanost je nízká, rozpočet se plní vysokým objemem daní a peněz je na rozdávání. Snaha slibovat nemožné je nezodpovědná,“ myslí si místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Skopeček.

Podle předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslavy Vostré (KSČM) to také příliš reálné není. „Pan premiér si musí uvědomit, že státní rozpočet není nafukovací a že v současné době máme rekordní schodek,“ uvedla poslankyně.

Co se týče zrušení superhrubé mzdy, Skopeček podotkl, že ODS tento návrh prosazuje dlouhodobě. „My určitě nejsme pro komplikování daňového systému, který je v České republice v porovnání s ostatními státy už tak velmi složitý. Doufáme, že to vláda od nás opíše stejně jako jiná ekonomická opatření během pandemie,“ uvedl Skopeček.

Vostrá poukázala na fakt, že po zrušení superhrubé mzdy přijde státní rozpočet přibližně o 90 miliard korun za rok. „Stále nám chybí ta kompenzace. Toto je systémová změna a my chceme vidět, jak se bude prosazovat. Rozpočet se musí brát celkově,“ řekla Vostrá.

Kde by se mělo šetřit?

Podle Skopečka by zrušení superhrubé mzdy bylo správné rozhodnutí. Zdůvodňuje to i argumentem, že by lidem zůstalo více peněz v peněženkách a mohli by tak více utrácet u lokálních podnikatelů, tudíž nastartovat českou ekonomiku. „Určitě to ekonomice pomůže. Programy vlády jsou totiž velmi zdlouhavé a administrativně náročné,“ navezl se Skopeček do vládních programů na záchranu tuzemské ekonomiky.

Kde by se podle Skopečka mělo výhledově šetřit? „Pokud se bavíme o krátké době, mělo by se šetřit na provozních výdajích státu, třeba na zaměstnancích a na zbytečných dotacích. To bychom ale nesměli mít premiéra, který z dotací těží nejvíce v celé zemi,“ řekl. Celý rozhovor si můžete pustit v přiloženém videu.

Tagy: