Přesně před rokem odešel věčný Maradona. Ublížil si drogami, Argentinu učinil šťastnou

Argentinský prezident Alberto Fernández přesně před rokem vyhlásil třídenní státní smutek. Zemřel totiž jeden z nejslavnějších fotbalistů historie Diego Maradona, který byl v jihoamerické zemi bohem. Lidé mu dokázali odpustit, že byl závislý na alkoholu a drogách, když měli v živé paměti – případně jen zpětně viděli –, co předváděl na trávníku. A hlavně zařídil titul mistrů světa v roce 1986.

Slzy 25. listopadu 2020 tekly proudem nejen v Argentině. Maradona sice měl řadu chyb, ale dokázal být geniálním fotbalistou. Podle některých názorů tím vůbec nejlepším v historii. Ve vůbec nejlepší formě hrál v době, kdy oblékal dres Neapole, předtím zářil také v Barceloně, ale nespočet příznivců měl díky svým fenomenálním kouskům po celém světě.

„Byl to člověk, který mě ovlivnil v kariéře. Po mistrovství světa v roce 1986 v mém pokoji snad nebylo jediné místo, na kterém by nebyl vylepený Diego. Můj pokoj byl jeden velký Maradona,“ podotkl loni na podzim pro CNN Prima NEWS bývalý český fotbalista Petr Švancara, který byl jedním z těch, kteří si pobrečeli.

Právě mexický šampionát v roce 1986 zařídil Maradonovi v Argentině status nedotknutelného. Ať do svého nosu vpravil jakékoliv množství kokainu, pobláznění Argentinci hleděli především na to, že před 35 lety zařídil celonárodní euforii. Během tohoto MS získal přezdívku „Boží ruka“. I když vstřelil během kariéry spousty a spousty nádherných gólů, většině lidí se jako první vybaví ten neregulérní, který dal ve čtvrtfinále proti Anglii horní končetinou.

„Kombinace jeho skromného původu, výjimečných úspěchů a charismatu z něj udělala hrdinu pro masy. Díky tomu tisíce a tisíce obyčejných fotbalistů věřily, že mohou uspět stejně jako on,“ vysvětloval před rokem redakci CNN Prima NEWS argentinský novinář Máximo Randrup.

„Roberto Fontanarrosa, který byl výtečným argentinským spisovatelem, jednou řekl: ,Nezajímá mě, co udělal Maradona se svým životem, mně záleží na tom, co udělal s tím mým.‘ A mnoho lidí uvažuje stejně – ublížil sám sobě drogami, ale svými fotbalovými činy učinil zemi šťastnou,“ dodal Randrup.

Dalo se smrti zabránit?

Maradona na konci loňského října oslavil 60 let. Krátce nato skončil v nemocnici s akutním krvácením do mozku. Strach byl trochu zmírněn tím, že po operaci se stav rodáka z města Lanús zlepšil. Nicméně zdravotně na tom nebyl Maradona dobře dlouhodobě.

Tělo si dobře pamatovalo všechny velkolepé alkoholové i drogové večírky – Maradona trpěl onemocněním jater, ledvin a kardiovaskulárními poruchami. A loni 25. listopadu mu vypovědělo službu srdce.

Po smrti se začaly množit spekulace, že „odchodu“ fotbalového velikána se dalo zabránit. Maradonu zabila chyba lékařů. S tímto kategorickým prohlášením přišel Rodolfo Baqué, advokát jedné z obviněných zdravotních sester, která pečovala o slavnou personu. Právník prohlásil, že fotbalové legendě dali léky zrychlující tep, přestože věděli, že má problémy se srdcem. Předmětem diskusí bylo také nevhodné a arogantní chování zdravotníků vůči Maradonovi.

Mezi obviněnými se mimo jiné ocitli lékař Leopoldo Luque, který pár týdnů předtím operoval Maradonův mozek, psychiatrička Agustina Cosachová, psycholog Carlos Díaz a další dva ošetřující doktoři. Všem hrozil trest vězení až na 25 let, ale nakonec nebyla vznesena obžaloba.

Tagy: