reklama

Přesně před rokem odešel věčný Maradona. Ublížil si drogami, Argentinu učinil šťastnou

Argentinský prezident Alberto Fernández přesně před rokem vyhlásil třídenní státní smutek. Zemřel totiž jeden z nejslavnějších fotbalistů historie Diego Maradona, který byl v jihoamerické zemi bohem. Lidé mu dokázali odpustit, že byl závislý na alkoholu a drogách, když měli v živé paměti – případně jen zpětně viděli –, co předváděl na trávníku. A hlavně zařídil titul mistrů světa v roce 1986.

reklama

Slzy 25. listopadu 2020 tekly proudem nejen v Argentině. Maradona sice měl řadu chyb, ale dokázal být geniálním fotbalistou. Podle některých názorů tím vůbec nejlepším v historii. Ve vůbec nejlepší formě hrál v době, kdy oblékal dres Neapole, předtím zářil také v Barceloně, ale nespočet příznivců měl díky svým fenomenálním kouskům po celém světě.

„Byl to člověk, který mě ovlivnil v kariéře. Po mistrovství světa v roce 1986 v mém pokoji snad nebylo jediné místo, na kterém by nebyl vylepený Diego. Můj pokoj byl jeden velký Maradona,“ podotkl loni na podzim pro CNN Prima NEWS bývalý český fotbalista Petr Švancara, který byl jedním z těch, kteří si pobrečeli.

Právě mexický šampionát v roce 1986 zařídil Maradonovi v Argentině status nedotknutelného. Ať do svého nosu vpravil jakékoliv množství kokainu, pobláznění Argentinci hleděli především na to, že před 35 lety zařídil celonárodní euforii. Během tohoto MS získal přezdívku „Boží ruka“. I když vstřelil během kariéry spousty a spousty nádherných gólů, většině lidí se jako první vybaví ten neregulérní, který dal ve čtvrtfinále proti Anglii horní končetinou.

„Kombinace jeho skromného původu, výjimečných úspěchů a charismatu z něj udělala hrdinu pro masy. Díky tomu tisíce a tisíce obyčejných fotbalistů věřily, že mohou uspět stejně jako on,“ vysvětloval před rokem redakci CNN Prima NEWS argentinský novinář Máximo Randrup.

„Roberto Fontanarrosa, který byl výtečným argentinským spisovatelem, jednou řekl: ,Nezajímá mě, co udělal Maradona se svým životem, mně záleží na tom, co udělal s tím mým.‘ A mnoho lidí uvažuje stejně – ublížil sám sobě drogami, ale svými fotbalovými činy učinil zemi šťastnou,“ dodal Randrup.

Dalo se smrti zabránit?

Maradona na konci loňského října oslavil 60 let. Krátce nato skončil v nemocnici s akutním krvácením do mozku. Strach byl trochu zmírněn tím, že po operaci se stav rodáka z města Lanús zlepšil. Nicméně zdravotně na tom nebyl Maradona dobře dlouhodobě.

Tělo si dobře pamatovalo všechny velkolepé alkoholové i drogové večírky – Maradona trpěl onemocněním jater, ledvin a kardiovaskulárními poruchami. A loni 25. listopadu mu vypovědělo službu srdce.

Po smrti se začaly množit spekulace, že „odchodu“ fotbalového velikána se dalo zabránit. Maradonu zabila chyba lékařů. S tímto kategorickým prohlášením přišel Rodolfo Baqué, advokát jedné z obviněných zdravotních sester, která pečovala o slavnou personu. Právník prohlásil, že fotbalové legendě dali léky zrychlující tep, přestože věděli, že má problémy se srdcem. Předmětem diskusí bylo také nevhodné a arogantní chování zdravotníků vůči Maradonovi.

Mezi obviněnými se mimo jiné ocitli lékař Leopoldo Luque, který pár týdnů předtím operoval Maradonův mozek, psychiatrička Agustina Cosachová, psycholog Carlos Díaz a další dva ošetřující doktoři. Všem hrozil trest vězení až na 25 let, ale nakonec nebyla vznesena obžaloba.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

reklama

Domácí zpravodajství

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama