Přišli o nohy, ale nevzdávají se. Příběhy Ukrajinců, kterým válka nesebrala jen rodinu

Válka jim stejně jako milionům dalších změnila život. Jenže na rozdíl od některých dalších spoluobčanů nestihli utéct do bezpečí. Agentura AP zveřejnila svědectví z ukrajinských nemocnic, kde leží pacienti s těmi nejtěžšími zraněními. Prostřednictvím svědectví tak přiblížila život těch, kteří sice boje přežili, kromě rodiny ale ztratili také možnost postavit se na vlastní nohy.

Olena přišla o syna i nohu

Začínající 14letý hudebník Ivan zemřel při výbuchu, během kterého přišla jeho matka Olena Viterová o nohu. Explozi nepřežil ani další malý hoch. Manžel Olany Volodymyr je oba pohřbil pod keřem růží na své zahradě v obci nedaleko Kyjeva. Uprostřed bojů bylo totiž nemožné dostat se na hřbitov. „Jak budu bez Ivana žít? Zůstane navždy v mém srdci, stejně jako ten úlomek, který ho zasáhl,“ řekla Olena s brekem novinářům agentury AP.

Na obec Rusové zaútočili 14. března. Olena byla jednou z přibližně dvaceti raněných. „Proč mě Bůh nechal naživu?“ přemítá. Když se dozvěděla, že je syn Ivan mrtvý, prosila souseda, aby vzal pušku a zastřelil ji. Nešťastný manžel ji ale přesvědčil, aby to nedělala. Žena se kromě ztráty dítěte vypořádává i s fyzickou bolestí. Levou nohu jí lékaři amputovali pod kolenem.

„Každý den si zvykám na nový druh bolesti. Přemýšlím, co mě ještě v budoucnu čeká,“ obává se. Moc ráda tančila a sportovala. „Zatím si nedokážu představit, jak budu znovu chodit,“ říká s odhodláním se alespoň částečně vrátit k pohybu a na parket. „Nevím, co bych chtěla dělat. Měla bych hledat. Musím se naučit žít. Jak? To ještě nevím,“ dodává.

Raketa trefila matku s dcerou

Jedenáctiletá Jana Stepanenková se 8. dubna vydala do města Kramatorsk, aby nastoupila do evakuačního vlaku. Doprovázela ji matka Nataša a dvojče Jarik. Chlapec zůstal na nádraží, aby hlídal zavazadla, zatímco dívka s matkou šly ven koupit čaj.

Z ničeho nic je zasáhla raketa. Nataša padla, nemohla se postavit. Ohlédla se a uviděla svou holčičku, které v místě nohou jen visely legíny. Všude byla krev. „Mami, já umírám,“ vzpomíná na osudnou chvíli Jana. Přišla o obě nohy, o jednu těsně nad kotníkem, o druhou výš na holeni. Nataša nemá levou dolní končetinu od kolena níže.

Jarikovi se nic nestalo, se zbytkem rodiny se ale shledal až v kyjevské nemocnici. Otec obou dětí zemřel před několika lety na rakovinu a jejich nevlastní otec bojuje na frontě proti ruským okupantům. Malý chlapec se tedy nyní stará o matku a sestru, běhá po nemocničních chodbách, jezdí s vozíky a nosí jim jídlo.

Nataša se více něž o sebe bojí o svou dceru. „Jako matka jí nemůžu pomoct, nemůžu ji zvednout. Mohu jen podporovat slovy ze své postele,“ říká se slzami na tváři. Jana pak touží být znovu na nohou. Stýská se jí po domově a kamarádech a těší se, až dostane protézu. „Opravdu chci znovu běhat,“ dodává sebejistě.

Sašu si kolega spletl se špionem

Alexander Gorochivskyj, známý jako Saša, v době návštěvy novinářů agentura AP trpí. Svíjí se, když si tře pahýl levého stehna, kde mu byla 4. dubna, téměř dva týdny po zranění, amputována noha. Saša byl postřelen do lýtka. Příslušník vlastní teritoriální obrany si ho spletl se špionem, protože poté, co vyšel z protiatomového krytu fotografoval vybombardované budovy poblíž svého domu v Černihivské oblasti.

Se střelným zraněním byl asi hodinu a půl na výslechu na policejní stanici, až poté se dostal do první nemocnice. Nakonec o několik dní později skončil v nemocnici v hlavním městě Kyjevě, kde lékaři rozhodli, že mu nohu musí vzít. Jinak by zemřel. Osmatřicetiletý muž, vášnivý hráč stolního tenisu, se o zákroku dozvěděl až po probuzení a návratu z operačního sálu.

„Jak si to všechno mohli dovolit udělat bez mého souhlasu?“ rozčiloval se. Jeho cesta byla bolestivá jak po fyzické, tak po psychické stránce. Obává se, zda bude moci znovu sportovat nebo cestovat. A tíží ho i nespravedlnost celé situace. „Snažím se pochopit, jak se to mohlo stát. Pochopil bych, kdyby se mi to stalo během boje. Ale být zraněn takovým způsobem je velmi těžké,“ líčí své první pocity.

Přesto mluvil s psychologem a od počátečních temných dnů prý ušel dlouhou cestu. „Nemá smysl se k tomuto okamžiku vracet, protože už nemůžete nic změnit,“ uvědomuje si.

Nasťu odhodil výbuch krytu

V jednom ze sklepů ve městě Černihiv se dlouhé dny ukrývala Nasťa Kuziková, její rodiče, bratr a dalších 120 lidí. Byli bez elektřiny a tekoucí vody. Unavená tmou se 21letá dívka rozhodla odejít do nedalekého domu svého bratra. Když se vracela zpět, uslyšela hluk. Rozběhla se. Byla jen pár kroků od vchodu, když ji výbuch odhodil na zem.

Postupně ztrácela vědomí. Pokaždé, když otevřela oči, byl u ní její bratr a říkal, že všechno bude v pořádku. Ale oba věděli, že nic už nebude jako dřív. Lékaři se usilovně snažili zachránit její nohu, ale nebylo to možné. Nasťa přišla pod kolenem o pravou dolní končetinu. Druhou nohu měla těžce zraněnou.

Nyní, když postupně prochází bolestivou terapií, jí dochází realita. „Přijímám to,“ říká. „Nikdy jsem si nemyslela, že se mi něco podobného stane. Ale když už se stalo, co mám dělat?“ ptá se s prázdným pohledem. Usilovně se snaží být optimistická. Vždy chtěla žít v Německu, dokonce děti na Ukrajině němčinu doučovala. Po dalším pokroku v léčbě ji čeká transport do specializovaného rehabilitačního zařízení právě v německém Lipsku. Jenže takto si svůj sen splnit nechtěla, i když je odhodlaná, že z cesty vytěží maximum.

Antonovi zbyla jen pravá ruka

Anton Gladun je 22letý vojenský lékař, který byl tři týdny nasazený na frontové linii. Domnívá se, že to byla kazetová bomba, která zasáhla jeho jednotku při ústupu 27. března. Anton přišel o obě nohy a levou ruku, pravou měl zraněnou. Několik dní po incidentu byl v kómatu. Když se probral z bezvědomí, řekl: „Usmíval jsem se, jako by bylo v podstatě všechno v pořádku. Myslel jsem na to, že nejdůležitější je, že jsem naživu.“

Pronásledovaly ho však noční můry a děsivé halucinace. Navštívil ho psycholog a s jeho pomocí problémy rychle ustoupily. Noční můry nemá, ale ve skutečnosti se mu už nezdá vůbec nic. Anton se prý nemůže dočkat, až dostane protézu a začne chodit. Počítá s tím, že jeho vojenská kariéra pravděpodobně skončila, ale chce studovat informační technologie.

„Kdybych byl smutný a brečel kvůli tomu, co se stalo, bylo všechno jen horší,“ uvědomuje si.

Tagy:
válka nemocnice smrt rodina bolest Ukrajina výbuch exploze nohy ruce Kyjev vojenský lékař operační sál Kramatorsk Olena Viterová Jana Stepanenková Alexander Gorochivskyj Anton Gladun leváctví Čerkasy

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:43

Rusové ostřelovali oblast Sumy, odpálili neřízené střely z vrtulníků

23:29

Zelenskyj varoval osoby, které se podílejí na odpalování raket na Ukrajinu

23:01

Rusko střílelo na Zelenodolsk z několika raketometů

22:34

Vedoucí představitelé zemí G7 vtipkovali o Putinovi

Expert k tragické nehodě Audi R8 v Jičíně: Agresivní mistři světa. Chápou jen tvrdé tresty

V Česku neumíme trestat agresivní řidiče, kteří se chovají skutečně nebezpečně. Jsou přesvědčení, že jsou mistry světa, vědomě tím ale ohrožují ostatní účastníky silničního provozu, řekl redakci CNN Prima NEWS dopravní expert Roman Budský z platformy VIZE 0. Komentoval tak tragickou nehodu v Jičíně, při které přišel o život řidič Audi R8. Dopravní odborník Jiří Žák podotkl, že se mnoho řidičů v krizových situacích až příliš spoléhá na elektronické systémy v autech. „Fyzikální zákony jsou ale neúprosné. Někdy to skončí dobře, někdy tragicky,“ dodal.

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Bohatnou na inflaci, tak ať platí. Vládní strany si brousí zuby na energetické firmy

Čtyři koaliční strany připouštějí zavedení speciální daně pro energetické firmy, které vyrábějí elektřinu z uhlí a jádra. Piráti a hnutí STAN by měli návrh předložit na příštím jednání koaliční rady. TOP 09 a lidovci se chtějí bavit o podobě daně. Spíše skeptická je zatím pouze nejsilnější vládní strana ODS. Vyplývá to z vyjádření představitelů jednotlivých stran pro Českou televizi (ČT). Speciální daň z příjmů by byla ve výši 25 %.

Žijeme v nejhorší době od 2. světové války, říká Kovářová. Vondráček: Vláda nás dorazila

Musíme vymezit, v jaké době žijeme. Je to nejhorší doba od druhé světové války, řekla v Partii Terezie Tománkové místopředsedkyně STAN Věra Kovářová na konto obrovské inflace a problémů s energiemi. Podle Radka Vondráčka z opozičního hnutí ANO ale bylo hůře v době po roce 1968. „Jsme teď v šoku a vláda nás dorazila,“ zkritizoval ve vysílání CNN Prima NEWS kroky pětikoaličního kabinetu.

Češi pracují na videohrách pro nevidomé. V pořadu CNN Prima Gaming ukážeme, jak fungují

Videohry pro nevidomé jsou spíše vzácností. Česká herní pokladnice se ale může chlubit hned dvěma tituly, které myslí i na hráče s hendikepem. V pořadu CNN Prima Gaming tuzemští autoři mimo jiné vysvětlí, jak tyto konkrétní hry fungují v praxi a proč se pustili do jejich tvorby. Herní pořad můžete sledovat každou sobotu ve 22:20 na stanici CNN Prima NEWS i na webových stránkách cnnprima.cz.

Hrozivý omyl šoféra autobusu. Po nárazu do mostu na Hané je jeho kabina na šrot

Zájezdový autobus z Litvy, ve kterém cestovalo 44 lidí, v neděli havaroval na Vyškovsku. Jeho řidič narazil v Ivanovicích na Hané do mostní konstrukce, po které vede železniční trať spojující Přerov s Brnem. Podle Správy železnic by neměl být most nijak staticky narušený, i přesto po něm vlaky jezdí sníženou rychlostí. Při hrozivě vypadající nehodě se naštěstí nikdo nezranil.

Bizarní video z bojiště: Ruský voják vykonával potřebu. Zaútočil na něj dron Ukrajinců

Po sociálních sítích kolují další záběry z bojů na Ukrajině. Na jednom z nich je vidět ruský voják, který v neobydlené oblasti zřejmě vykonával potřebu. Během toho na něj ale bezpilotní letoun ovládaný ukrajinskou armádou svrhnul výbušninu. Exploze byla tak silná, že okupant doslova ztratil půdu pod nohama. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Domácí zpravodajství

Tváří v tvář smrti: Češi na Ukrajině čelí ruské palbě. Chybí výbava pro noční boj, vzkazují

Dunění dělostřelecké palby i útoky pod rouškou tmy. Čeští bojovníci na východě Ukrajiny urputně brání strategické pozice a zároveň čelí obrovskému tlaku ze strany ruských vojsk. Jsou ve výrazné nevýhodě – čím dál častěji musí čelit útokům i v noci, chybí jim ale vybavení pro vidění ve tmě. Redakci CNN Prima NEWS skrze humanitární organizaci Mise Ukrajina prozradili, že nejvíce postrádají termovize a noktovizory.

I s rakovinou porodila krásnou holčičku, teď přišla další rána. Jana přesto bojuje dál

Před pěti lety se nastávající mamince Janě Faltýnkové změnil život. V pátém měsíci těhotenství si totiž v levém třísle nahmatala bouli. Lékaři jí poté oznámili děsivou zprávu – rakovina tkáně ve II. stadiu. Faltýnková se přesto nevzdala a zákeřnou nemoc úspěšně porazila. Po pěti letech náročné léčby se jí podařilo znovu otěhotnět, bohužel však musela podstoupit interrupci. Mladá maminka se přesto nevzdává a na svět nahlíží pozitivně.