Krajské, senátní a obecní volby se budou od roku 2026 konat vždy na konci prvního říjnového týdne. Změnu ústavy v pátek podepsal prezident Petr Pavel. Zároveň s tím hlava státu signovala také nový zákon o zbraních a střelivu, který ukládá povinnost prodejců zbraní hlásit podezřelé obchody, možnost zabavit střelné zbraně kvůli bezpečnostnímu riziku nebo zkrácení lhůty pro lékařské prohlídky držitelů zbraní z deseti na pět let.
Zakotvení pevného termínu regionálních a místních voleb zabrání tomu, aby se přibližoval k období letních prázdnin a dovolených, což by snižovalo voličskou účast.
Krajské volby se totiž podle dosavadních volebních zákonů musejí konat vždy před uplynutím funkčního období stávajících zastupitelstev a příslušné třetiny členů horní parlamentní komory. Zatímco například předloni se tak komunální a senátní volby uskutečnily na konci posledního úplného zářijového týdne, o dvě desetiletí dříve se konaly na přelomu října a listopadu.
ČTĚTE TAKÉ: Kandidáti a volební obvody v senátních volbách roku 2024
Desetitisíce lidí zneužívají pohotovosti, nemají zubaře. Problém chce resort řešit novelou
Zubní pohotovosti pro mnoho Čechů suplují běžné ambulance. Reportéři CNN Prima NEWS na několika pohotovostech natáčeli a sami se o tom přesvědčili. Zubních pohotovostí je v Česku 84. Pro akutní případy podle České stomatologické komory dostatek, problémem jsou lidé, kteří je zneužívají. Ministerstvo chystá změnu.
Od roku 2026 se také sjednotí základní volební pravidla. O voličský průkaz, s nímž je možné hlasovat v kterékoli volební místnosti, budou lidé moci požádat na kterémkoli obecním úřadě, nemuseli by kvůli tomu cestovat do domovské obce. V případě dvoukolových senátních a prezidentských voleb budou kandidáti, kteří jsou na rozdíl od poslanců a zastupitelů vybíráni většinovým systémem jako jednotlivci, uvedeni v prvním kole na jednom hlasovacím lístku. Toto opatření by podle předkladatelů mělo snížit náklady na tisk a distribuci volebních lístků o dvě desítky milionů korun.
Počítá se rovněž s racionalizací volebních okrsků, jejichž počet by obce mohly snížit ze současných zhruba 14 800 přibližně o tisíc. Podle navrhovatelů by to mohlo ušetřit ročně asi 11,8 milionu korun. Hranice 81 senátních volebních obvodů bude možné změnit zákonem pouze jednou za 12 let. Podle vlády to má zamezit tomu, aby lidé z obcí kvůli jejich přesunům mezi obvody v důsledku změn počtu obyvatel volili senátory častěji než jednou za šest let, nebo naopak méně často.
ČTĚTE TAKÉ: Hádka ve studiu kvůli Ukrajině. Já ve válce byl, tak mě nemistrujte, opřel se Kobza do Bendy
Kdo bude vyhrožovat na sítích, může přijít o zbraň
Pavel také v pátek podepsal nový zákon o zbraních a střelivu, který ukládá povinnost prodejců zbraní hlásit podezřelé obchody, možnost zabavit střelné zbraně kvůli bezpečnostnímu riziku nebo zkrácení lhůty pro lékařské prohlídky držitelů zbraní z deseti na pět let.
Zákon o zbraních a střelivu zachovává právo pořizovat, vlastnit a nosit zbraně za zákonných podmínek. Kvůli digitalizaci centrálního zbraňového registru a jeho propojení s dalšími policejními a zdravotními evidencemi nabude účinnosti až od roku 2026. Ministr vnitra Vít Rakušan počítá s tím, že kvůli prosincové střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde její student zabil 14 lidí, 25 jich zranil a následně zastřelil i sebe, budou některé pasáže nového zákona zahrnuty dílčí novelou ještě do stávající úpravy.
Prodejci vyhazují tuny zboží s HHC, volají po kompenzacích. Vše věděli předem, tvrdí Válek
Tuny výrobků s látkou HHC končí v ohni, prodejci je hromadně odvážejí do spaloven. Eliminace souvisí se zařazením látky na seznam zakázaných psychotropních látek, které vláda schválila v polovině února v reakci na několik případů předávkovaných dětí. Výrobci ale tvrdí, že náhlým zákazem přijdou o desítky milionů korun a chtějí se soudně domáhat náhrady škody.
Z dobrovolného povinným se má stát například hlášení o podezřelém chování držitelů nebo nabyvatelů zbraní. Kromě prodejců by se mělo vztahovat i na majitele střelnic, uvedl Rakušan při schvalování zákona. Zákon by měl dát orgánu veřejné moci možnost zadržet zbraně jejich držitelům v případě zjištění bezpečnostního rizika, například kvůli vyhrožování na sociálních sítích. Podle ministra toto oprávnění nebude možné používat svévolně, ale bude muset být odůvodněné a bude možné jej přezkoumat soudně. Podnět k zajištění zbraně by mohli dát i starostové nebo ředitelé škol.
Nový zákon kromě zkrácení lhůty pro pravidelný přezkum zdravotní způsobilosti držitelů zbraní zahrnuje možnost policie případně nařídit tuto prohlídku kdykoli. Ošetřující lékaři mají do budoucna získat přístup do centrálního registru zbraní a ověřovat, zda je jejich pacient držitelem zbrojního průkazu. Lékař, který zjistí, že jeho pacient trpí nemocí, vadou nebo stavem, které omezují jeho zdravotní způsobilost, má mít podle nového předpisu povinnost oznámit tento fakt bez zbytečného odkladu policii.
Dílčí novela by mohla zavést povinné specializované psychologické vyšetření pro nové žadatele o zbrojní oprávnění, případně o tom bude moci rozhodnout vláda na základě zmocnění podle nového zákona. Platný zákon psychologický posudek nevyžaduje, nutné je jen doložení zdravotní způsobilosti žadatele. Praktický lékař, který tuto způsobilost osvědčuje, si pouze může vyžádat také posudek psychologa.
Ponechány budou dva druhy zbrojního oprávnění
Nový zákon počítá s tím, že papírové zbrojní průkazy či licence nahradí elektronická oprávnění k používání zbraní v centrálním zbraňovém registru. Norma poskytne různé možnosti, jak oprávnění prokázat. Kromě elektronické cesty ponechává i konzervativnější možnosti, jako je vydávání zbrojních listů na kontaktních místech veřejné správy. Ruší také místní příslušnost, takže držitelé zbraní už nebudou muset vyřizovat záležitosti pouze v kraji, kde mají trvalý pobyt.
Mezi novinky patří rovněž zavedení další kategorie zbraní či zjednodušení struktury zbrojních oprávnění. Ponechány budou dva druhy zbrojního oprávnění místo současných pěti skupin zbrojního průkazu a tři skupiny zbrojních licencí ze současných deseti. Nový zákon má do budoucna povolit pouze držitelům zbrojního průkazu pořízení zbraně typu flobert. Zachování specializovaného režimu pro takzvané flobertky by podle ministerstva vnitra nebylo v souladu s evropskou zbraňovou směrnicí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Danko odstoupil z prezidentských voleb na Slovensku. Při hlasování podpoří Harabina