Rusové v Chersonu vydávají své pasy a zavádí rubl. Vytlačí je ukrajinská ofenziva?

Chersonská oblast na Ukrajině byla jedním z prvních regionů, který podlehl ruské invazi. Již od začátku března jej Kreml drží pevně pod kontrolou a nic na tom dosud nezměnily protesty místních obyvatel ani ukrajinská armáda. Rusové se tak v oblasti pokoušejí nastavovat vlastní pravidla. Rubl představili jako oficiální platidlo a místním občanům začali masově vydávat ruské pasy. Nyní ale ukrajinská armáda převzala iniciativu a podniká v oblasti protiofenzivu, která má za cíl vyrvat Cherson z ruského područí.

Už od 2. března trvá v Chersonské oblasti ruská okupace. Ihned po obsazení regionu byly hlášeny případy, že ruští vojáci v místních městech znásilňovali dívky, a když obyvatelé vyšli do ulic, aby dali najevo svůj nesouhlas s příchodem Rusů, skončilo to slznými granáty a dělbuchy. Někdy i střelbou. Zprvu do vzduchu, ale objevily se i případy, kdy Rusové pálili ostrými přímo do davu.

Ani časté protesty zejména v březnu a dubnu však ruské invazní síly nijak neobměkčily v jejich snaze zajistit oblast pro Kreml i do budoucna. Už během série protiruských protestů obyvatelé Chersonu říkali, že pro ně Rusové mají speciální plán a nezůstanou v místě jen dočasně. Nyní se ukazuje, že jejich obavy byly pravdivé.

V posledních týdnech totiž okupační správa začala podnikat kroky, které mají přiblížit region podstatně více k Rusku. Chystá zde například referendum, v němž se mají místní obyvatelé vyjádřit, zda stojí o připojení k federaci. „Ano, připravujeme se na referendum a máme v plánu ho uskutečnit,“ prohlásil zástupce chersonské vojenské a občanské administrativy pod ruskou hlavičkou Kiril Stremousov ve videu, které umístil na převážně ruskou sociální síť Telegram. Pevné datum pro konání referenda zatím nebylo stanoveno, ale aktuálně se hovoří již o září.

Stejnou taktiku Rusové použili i na Krymu v roce 2014, který od té doby ovládají. V tehdejším hlasování bylo údajně téměř 97 procent lidí pro připojení k Rusku. Referendum však Ukrajina, ani drtivá většina západních států dodnes neuznává, a naopak je považují za zmanipulované.

Podle ukrajinského deníku Kyiv Post mají Rusové v plánu využít prokremelskou organizaci „Dobrovolníci pro Rusko“, kteří mají pomoci zinscenovat různé příběhy oslavující ruskou přítomnost v regionu, potažmo mají přímo hrát lokální obyvatele tak, aby dávali najevo nadšení z toho, že je region připojen k federaci. Celé referendum mají na místě sledovat a oslavovat ruští bloggeři a prokremelská média.

Rusové se podle ukrajinského deníku navíc snaží rezidenty oblasti uplácet formou potravinových balíčků, nebo jim zajišťují karty s přístupem k ruským mobilním operátorům. Podle údajných uniklých informací Rusů se však obyvatelé Chersonské oblasti staví k možnému připojení k Rusku z velké většiny negativně.

Vytlačí rubl hřivnu?

Okupační správa každopádně nenechává nic náhodě. Od prvního května zde představila svůj rubl jako nové oficiální platidlo. Tisková agentura TASS informovala, že zatím má v regionu fungovat společně s ukrajinskou hřivnou, ale brzy by měla platit pouze ruská měna. „Plánujeme kompletní změnu na rubl během nadcházejících čtyř až pěti měsíců,“ sdělil agentuře Stremousov na konci dubna.

V červnu pak začala proruská administrativa ve velkém udělovat ruské pasy. A podle zveřejněných fotografií se zdá, že zájem o ně mezi místními je. „Všichni chersonští soudruzi chtějí obdržet pas a ruské občanství, co nejdříve to jde,“ prohlásil tehdy vojenský guvernér oblasti dosazený Ruskem Volodymyr Saldo.

Vláda v Kyjevě na tento ruský krok reagovala slovy, že jde o „flagrantní porušování teritoriální integrity“. Za květen si ruský pas v Chersonu údajně vyzvedlo přes 10 tisíc Ukrajinců.

Ukrajinci přebírají iniciativu

Ruské plány ovšem může zhatit ukrajinská armáda. V uplynulých měsících měla plné ruce práce zejména s obrannými či ústupovými boji. Ruské síly se však nyní zdají značně vyčerpané, což Ukrajincům poskytuje možnost převzít iniciativu. A Kyjev tuto šanci nemíní prováhat.

Nejen, že aktuálně stále drží krok s Rusy na Donbase, kde má Kreml už léta připravenou infrastrukturu díky místním separatistům, ale Ukrajinci aktuálně vedou protiofenzivu právě v Chersonské oblasti. Jejich cílem je Rusy z regionu vyhnat a dosáhnout osvobození.

Kyjev zatím hlásí zejména úspěchy v postupu i co se týče úderů na Rusy. Informovali například o tom, že značně poničili most v Chersonu přes řeku Dněpr. Rusové tyto zprávy zprvu označovali za lživé, ale fotografie z místa potvrzují, že most schytal tvrdé zásahy od ukrajinského dělostřelectva, které je posíleno o západní výzbroj. Rusové tak raději převáží auta a techniku přes Dněpr prostřednictvím přívozu.

Riskantní, ale nezbytná operace

Vojenský analytik Lukáš Visingr pro CNN Prima NEWS před časem uvedl, že pro Ukrajince se jedná o velmi riskantní operaci. „Pokud by tahle ofenziva nevyšla, zákonitě by to pro ně znamenalo velkou psychologickou ránu, a pro Rusy naopak velké psychologické vítězství. Rusové by to nepochybně velmi využili propagandisticky,“ řekl expert.

Podle něj jsou šance aktuálně spíše na straně Ukrajinců. „Zkušenost napovídá, že spíš to asi dokážou. Přece jen opakovaně ukázali, že jsou velmi schopní a mají technologickou převahu nad Ruskem,“ pokračoval Visingr. Ukrajinci na sebe tak podle jeho slov sice berou riziko, ale to je ve válce zkrátka nezbytné.

Chersonská oblast je pro obě strany velmi důležitá zejména kvůli svému ekonomickému významu. Jsou zde totiž přístavy, které jsou pro Ukrajinu zásadní zejména pro vývoz obilí, neboť Ukrajina je známá coby zemědělská velmoc. Oblast na jihu navíc sousedí s poloostrovem Krym. Ten už od roku 2014 drží Rusové, ale Ukrajinci otevřeně hovoří o tom, že v rámci své protiofenzivy chtějí Rusy vyhnat i z něj.

Tagy:
armáda invaze protest propaganda Ukrajina Krym Rusko Kyjev občanství Moskevský Kreml Lukáš Visingr Cherson Chersonská oblast ruská invaze na Ukrajinu

Hlavní zprávy

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi
Slovensko

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

20:40

EU musí usilovat o "energetickou unii", napsal šéf unijních summitů Michel

20:15

Mnohonárodní jednotka NATO na Slovensku je nyní bojeschopná, oznámila aliance

19:42

Indie Rusko odsuzuje, v nákupu surovin ale nepřestává

Bídný, nejhorší, nejhorší a vedle něj nejhorší. Jak německá média rozcupovala Plzeňáky

„Robinhoodovské“ činy se Viktorie Plzeň v Lize mistrů netýkají. Žádné chudé, kterým by mohla dávat body ve skupině C, nemá, bohatým nedělá sebemenší problém českého mistra porazit. Zvláště úterní konfrontace s Bayernem Mnichov byla pro fotbalisty trenéra Michala Bílka extrémně bolestivá. A německá média nijak nezohledňovala, že šlo o souboj dvou zcela odlišných fotbalových světů.

Česká flotila na Baltu a pivovod do Královce. Podívejte se na nejlepší vtipy ke Kaliningradu

Na začátku stál ojedinělý žert, který ovšem vyvolal až neuvěřitelnou lavinu bez konce. Polského vtipu o anektování ruské Kaliningradské oblasti se ve velkém chytli Češi, kteří stále prokazují, že jejich lidová tvorba nezná mezí. Na internetu jsou k nalezení už desítky vtipů či humorných koláží a rozhodně to nevypadá, že by se blížil útlum. K celé akci se vyjadřují rovněž politici, kteří drží nastavenou laťku.

Z USA po 20 letech znovu odstartovala ruská kosmonautka. Míří k Mezinárodní vesmírné stanici

Z amerického kosmodromu ve středu poprvé po 20 letech odstartovala ruská kosmonautka. Anna Kikinová spolu s dvěma astronauty z USA a jedním z Japonska míří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na oběžnou dráhu je ve vesmírné lodi Crew Dragon vynesla raketa Falcon 9. Čtyřčlenná posádka z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě odstartovala v době mimořádného napětí mezi Moskvou a Západem kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině.

První slova po vystřízlivění: Zabijte mě, prosil viník tragédie v Bratislavě

V neděli otřásla Slovenskem tragická nehoda s pěti mrtvými. Šéf tamního deaflympijského výboru Dušan Dědeček, který řídil vůz pod vlivem alkoholu, vjel ve více než stokilometrové rychlosti na zastávku plnou lidí. Ačkoliv byl zpočátku na policisty agresivní, podle zdrojů webu zregionu.sk po vystřízlivění již spolupracoval a žádal, aby ho příslušníci zákona zabili nebo mu půjčili zbraň.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Domácí zpravodajství