Digitalizace státní správy. Zaklínané slovní spojení, které posledních několik let slibují politické strany v předvolebních programech i vlády ve svých prohlášeních. Každý, kdo si ale musel třeba jen měnit řidičský průkaz, ví, že něco jako přívětivé digitální úřady nefunguje.
Digitalizaci slibovala vláda Andreje Babiše (ANO), nyní se o ni chce pokusit kabinet Petra Fialy (ODS). „Moderní Česko potřebuje digitální revoluci. To znamená úplné pokrytí cenově dostupným vysokorychlostním internetem, propojení všech státních databází a elektronickou identitu pro každého občana,“ stálo v programu ANO a ČSSD.
Pod fungujícím eGovernmentem si Babišova vláda představovala vznik moderní, rychlé a přívětivé digitální státní správy, která bude šetřit náklady státu a čas občanům. „Dostaneme služby pro občany, podnikatele, firmy a instituce do každého počítače,“ slibovala minulá vláda.
V praxi ale zatím státní správa zase tak digitální není. Například když si chce člověk požádat o nový řidičský průkaz, musí osobně na úřad hned dvakrát.
Zrušíme povinnost nosit u sebe průkazy a další dokumenty a nahradíme je elektronickými doklady.#priorita5a1 pic.twitter.com/RrzEtM8v7f
— Petr Fiala (@P_Fiala) January 22, 2022
V Praze je kupříkladu jediným místem, kde si o nový doklad můžete zažádat, registr vozidel na Vyšehradě. Celá „akce“ vás stojí dvě návštěvy a pokud nebydlíte poblíž Vyšehradu, tak i několik hodin vašeho času. Během první návštěvy (kterou si můžete domluvit na konkrétní čas), o doklad zažádáte, zhruba po měsíci se pro nový řidičský průkaz musíte osobně vydat znova.
O něco snazší je výměna řidičského průkazu skrze Portál občana, k tomu je ale potřeba mít zřízenou datovou schránku. Skrze ni si zájemce vyplní potřebné údaje a následně si vybere obecní úřad s rozšířenou působností, kde si doklad po vyhotovení vyzvedne. Tak jako tak ale minimálně jednou na úřad musíte.
V Estonsku stačí tři minuty u počítače
Stejné je to u občanského průkazu. Bez datové schránky musíte na úřad dvakrát, s datovou schránkou jen, když si jdete nový průkaz vyzvednout. Fungovat to ale může i jinak.
Například v tolik vzývaném Estonsku, které je, co se týče digitalizace na špici, mohou lidé požádat o změnu trvalého bydliště prostřednictvím své osobní stránky na internetu a vše je vyřízeno během tří minut.
Od roku 2018 sice v Česku fungují e-občanky s čipem. K nim je však potřeba mít doma čtečku. E-občanka umožňuje náhledy do různých registrů, například se můžete podívat na aktuální bodové hodnocení řidiče. Ale pokud chce někdo změnit údaje na občanském průkazu, stejně musí na úřad.
Změnu slibuje nová vláda. „Sjednocení a digitalizace procesů státu jsou cestou k přátelštější, efektivnější a levnější státní správě. Naučíme stát fungovat efektivně s využitím všech moderních technologií,“ stojí v programovém prohlášení.
„Důsledně budeme vymáhat, aby mezi úřady obíhala data, nikoli občan. Pokud občan státu data jednou poskytne, už je po něm stát nesmí znovu vyžadovat,“ slibuje pětikoalice.
Digitalizaci bude mít pod palcem šéf Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. „Naší prioritou je realizace tzv. evropské peněženky. Ta nám dovolí své doklady přenést do online podoby, technologicky obdobně jako covid pas. Lidé tedy budou mít své doklady buď v mobilu nebo v počítači a fronty žádného druhu už je čekat nebudou. Finalizace tohoto klíčového nařízení EU bude zároveň i jedním z hlavních bodů našeho evropského předsednictví,“ sdělil CNN Prima NEWS.
Bartoš také v minulosti konstatoval, že naprosto nutná je digitalizace celého stavebního řízení. Za vzor často uvádí právě již zmiňované Estonsko.
Vláda minulý týden zrušila post vládního zmocněnce pro informační technologie a digitalizaci, kterou dosud vykonával Vladimír Dzurilla.