Stále častěji a stále s větším přesvědčením slýcháme od odborníků, že varianta koronaviru omikron je nakažlivější než například mutace delta, ale nezpůsobuje tak závažný průběh nemoci. Vědci z Německa a Velké Británie přišli s vysvětlením, proč tomu tak je.
„Naše studie poprvé vysvětlila, proč je méně pravděpodobné, že infekce omikronem způsobí závažné zdravotní problémy,“ cituje chorvatský web Dnevnik člena oddělení biologických věd Univerzity v Kentu Martina Michaelise, který je součástí týmu vědců z Velké Británie a Německa.
Studie byla publikována v prestižním vědeckém časopise Cell Research. Podle všeho omikron na rozdíl od delty nedokáže zabránit infikovaným buňkám produkovat takzvaný interferon. „Ve výzkumu se ukázalo, že varianta delta je v blokaci produkce interferonu mnohem úspěšnější než právě omikron,“ dodal Michaelis.
Interferon je přirozený protein zodpovědný za imunitní odpověď lidských buněk. Je důležitý pro nespecifickou imunitní odpověď, tedy pro velmi rychlou a obecnější reakci imunitního systému v boji s patogeny.
Jednoduše řečeno, tyto interferony slouží jako posel, který mimo jiné informuje ostatní buňky o přítomnosti nového viru. A delta je zkrátka v budování proteinu „úspěšnější“.
Omikron stojí za nejvyššími přírůstky nově nakažených téměř po celém světě. Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 23 964 případů covidu, což je dosud nejvíce za víkendový den. V mezitýdenním srovnání je to nárůst o zhruba 5 700 případů.
Prymula: Uvidíme, jestli je to vrchol
Dalších 3 992 lidí se podle dat ministerstva zdravotnictví nakazilo opakovaně, minulou sobotu bylo asi o 850 reinfekcí méně. Takzvané incidenční číslo se zvýšilo, ale situace v nemocnicích se naopak lepší. Počet hospitalizovaných klesl pod 3 000, pacientů v těžkém stavu je méně než 200.
„Pohybujeme se v rámci předpokladů, které byly někde mezi 60 až 100 tisíci denně, uvidíme, jestli to je vrchol a už jdeme dolů. Neměli jsme ani tak prudkou nárůstovou křivku, jako měly některé jiné země, takže mezitýdenní rozdíly tak velké nejsou, a proto nelze ještě úplně definitivně říci, že se obracíme dolů. Věřme ale tomu, že se blížíme ke kulminaci,“ popsal epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Odborníci se také mnohdy shodují, že omikron „si najde každého“. Někdo tak volá po konci opatření proti šíření koronaviru včetně povinného nošení roušek či respirátorů. To vláda zatím neplánuje, ale už pomalu začíná rozvolňovat. Například pustí neočkované zpět do restaurací či služeb, zvýší se také kapacita na sportovních utkáních.