reklama

Studenti měli víc času se připravit na maturitní zkoušky, říká Zajíček

V pondělí na středních školách odstartovaly didaktické testy státní maturitní zkoušky. Společná část bude trvat až do středy, od 8. červa potom začne ústní část. V pořadu Nový den o maturitách za speciálních hygienických podmínek hovořil předseda Asociace středních průmyslových škol Jiří Zajíček.

reklama

Mnoho studentů si v posledních týdnech stěžovalo, že se potýkali s nejednoznačnými informacemi ze strany ministerstva školství ohledně letošních maturit. Podle Jiřího Zajíčka ale měli maturanti díky opatřením proti šíření koronaviru na přípravu na zkoušku z dospělosti více času.

K tématu

„Když si vezmeme standardní situaci, žáci by měli v tuto chvíli většinou maturitu kompletně za sebou, takže měli v podstatě více času na přípravu,“ uvedl Zajíček v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Podle něj se nedá předpovědět, jestli budou mít studenti letos horší výsledky maturity, protože záleželo jen na nich, jak pečlivě se dokázali sami připravit. „Maturita má být zkouškou dospělosti, zodpovědný přístup studentů je také její součástí,“ míní předseda asociace.

Individuální konzultace byly efektivní

Střední školy od 11. května začaly nabízet dobrovolné konzultace. Podle Zajíčka byly tyto semináře efektivní. „Opravdu si myslím, že jsme v přípravě nic nezanedbali,“ sdělil.

Studentovi střední policejní školy a maturantovi Hynkovi Edrovi ale přišlo, že o zkoušce dospělosti nedostával ze strany ministerstva srozumitelné informace. Proto přípravu na zkoušku nepodceňoval. Edr využíval i individuální konzultace, hlavní přípravu ale měl doma. U některých předmětů podle něj nevadilo, že se na ně připravoval sám. „Třeba na právo se ale člověk těžko učí doma, když se nemůže ptát na souvislosti,“ říká Edr.

Roušky nebo dvoumetrové odstupy by podle Zajíčka na zkoušku neměly mít vliv. „Prakticky budou zkoušky vypadat velmi podobně jako za normálních okolností. Samozřejmě větší nároky budou na dezinfekci při střídání studentů třeba na potítku, ale to se dá technicky zvládnout,“ uvedl Zajíček.

Letos nebudou slohovky

Letošní maturanti se kvůli koronavirové krizi vyhnou písemné části zkoušky, takzvané „slohovce“. K maturitě budou navíc výjimečně připuštěni i ti, kteří by jinak měli na závěrečném vysvědčení pětku a zkoušku dospělosti by skládali až v září. Schválilo to ministerstvo školství. S tím ale nesouhlasí předseda Zajíček. „S tímto názorem jsme se jako asociace neztotožňovali. Nicméně, je to podle platné legislativy, kterou se musíme řídit,“ objasnil Zajíček.

Maturity začaly v pondělí ráno a budou pokračovat i odpoledne. Od osmi hodin psali studenti maturitu třeba z matematiky nebo francouzského jazyka, během dne je čeká ještě zkouška z angličtiny. V úterý pokračují zkouškou z češtiny a dalšího cizího jazyka. Matematika u většiny maturantů není příliš oblíbená, letos si ji zvolil jen asi každý pátý maturant.

Původně by se zkouška dospělosti konala na začátku května, kvůli koronavirové pandemii se ale musel termín o měsíc posunout. K maturitám jde tento rok 80 tisíc studentů. 70 tisíc z nich zkoušku skládá poprvé, zbytek ji letošní jaro opakuje. Výsledky by měli studenti znát 8. června.

K tématu

Další hlavní zprávy

Hamáček podal trestní oznámení na novináře Seznamu. Kde je svědek a důkazy, ptá se
Izraelci přitvrzují, sídlo šéfa Hamásu pod palbou. V neděli zemřelo nejméně 33 lidí
Bartoš: Měli bychom mít pátého ministra zdravotnictví. Arenberger lhal nám i lidem
Německo, Británie nebo Rakousko. „Ruský Lidl“ dobývá Západ. Dočká se řetězce i ČR?
Hamáček: Chci svědka, který potvrdí, že jsem měl vyměnit Sputnik za Vrbětice
reklama
reklama
Izrael zdemoloval výškovou budovu, kde sídlila Al-Džazíra a AP. Měla sloužit Hamásu

Izrael

Domácí zpravodajství

Úřední šikana. Čeští studenti se očkovali v USA, i tak je čeká test a karanténa
Výstraha před povodněmi stále platí. Pršet bude i v dalších dnech, varují meteorologové
Schwarzenberg: Izraelci nemohou Palestince okupovat. Dokud boří jejich domy, mír se nenajde
Další články
reklama
reklama