
Kritikům se nelíbí zasněžování Ještědu
Vlekaři na Ještědu čelí velké kritice kvůli zasněžování. Díky unikátní technologii už týden vyrábějí technický sníh, přestože teploty jsou stále poměrně vysoké. Firmu, která sjezdovky na městských pozemcích provozuje, teď opoziční politici označují za černého pasažéra, který zbytečně plýtvá elektřinou. Vlekaři se brání, že bez sněhu fungovat nemohou.
Speciální zařízení vyrábí ledové šupinky, které ve stínu na hromadě neroztají a vydrží až do prosince, na Ještědu si to vyzkoušeli už v předchozích dvou sezónách. Jenže teď by podle kritiků měli elektřinou šetřit.
„Propálí za jeden den zhruba tolik elektriky, co jedna domácnost za celý rok. V době, kdy nám vláda říká, že máme šetřit energií a radši si vzít dva svetry. Ale oni se tváří, že pro bohaté firmy to neplatí. Přitom společný trh s elektřinou funguje tak, že čím víc jí spotřebujeme, tím víc musíme zapínat závěrné zdroje, plynové elektrárny, které jsou nejdražší. Ve výsledku to zvedne cenu elektřiny všem, i těm chudým,“ tvrdí Jindřich Felcman, spolupředseda libereckých Zelených.
Není to dobrý signál
Podle ekonoma Jaromíra Baxy, který v komunálních volbách reprezentoval hnutí Liberec otevřený lidem, je sněžné dělo spouštěné v říjnu významný a ne zrovna vhodný symbol. „Není to dobrý signál pro veřejnost, lidé by potřebovali vidět, že si tu nikdo nehraje na černého pasažéra. Areál ale evidentně dokazuje, že tím černým pasažérem je,“ míní dlouholetý opoziční politik. Měli bychom prý trvat na tom, aby i vlekaři snížili spotřebu energie ve srovnání s minulou sezonou, byť to může znamenat jisté omezení.
Vlekařů na Ještědu se zastává Libor Knot, šéf Asociace horských středisek ČR. „Podnikatelům nikdo nemusí říkat, že mají při současných vysokých cenách energií šetřit, ale nelze to dělat při přípravě sjezdových tratí. To je základ fungování, navíc když není sníh, nepřijedou lidé a prodělávají restaurace, hoteliéři i jejich dodavatelé. Říká se, že lidé utratí na svahu jednu korunu, ale dalších sedm korun mimo. Z toho sněhu žijí desítky tisíc lidí, proto zasněžují všichni. Na Ještědu jen těží z toho, že mají ojedinělou technologii, která jim dává náskok několik týdnů před ostatními,“ vysvětluje šéf asociace.
Jakub Hanuš, ředitel ještědského skiareálu, zdůrazňuje, že firma platí zasněžování výhradně ze svého. „Protože jsme dceřiná společnost velké firmy, tak se na nás nebude vztahovat ani státem oznámené zastropování cen energií. Máme ale spočítané, že se nám to vyplatí, vloni jsme díky přípravě sněhu od října spustili první sjezdovku už druhý víkend v prosinci,“ připomíná Hanuš.
Sníh to prý vydrží
Výhodou takového sněhu je, že si dokáže udržet svou nízkou teplotu i přes to, že ještě nepanuje zima. Obzvlášť pokud je ve velkých hromadách na stinných místech. Na Ještědu si to ověřili již v minulé sezoně, kdy začali se zasněžováním také na začátku října. Sníh tehdy vydržel až do druhého víkendu v prosinci, kdy rozjeli první sjezdovku.
„Není to samozřejmě na celou sjezdovku, maximálně na pětinu, ale pomůže nám to v nejkritičtějších spodních partiích, které se nejhůře zasněžují,“ uvedl ředitel areálu. Podle Knota, šéfa asociace provozovatelů horských středisek, se ve většině areálů výroba technického sněhu rozjede na přelomu října a listopadu.