Politici se opakovaně v průzkumech popularity profesí umisťují na nejnižších příčkách. Co do prestiže povolání, tak soutěží s uklízečkami. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedl politolog Lukáš Valeš. Připomněl, že z průzkumů amerických psychiatrů vyplývá, že politika často přitahuje psychicky narušené lidi. Že společnost k zákonodárcům nevzhlíží s obdivem, potvrzuje i politolog Jan Kubáček. Aktuální situace je podle něj tristní – mnozí politici podlehli pocitu nedotknutelnosti, mají navíc dojem, že peprné výrazy pomáhají jejich medializaci. Zdůraznil však, že samozřejmě existují i výjimky, kterým je třeba vzdát čest.
O roli politiků podle Valeše nejvíce vypovídají opakovaně zveřejňované průzkumy popularity povolání. „Zde se politici umisťují buď na poslední, nebo předposlední příčce. V prestiži svého povolání soutěží s uklízečkami. To si myslím, že nejlépe odpovídá tomu, jak špatně a negativně česká společnost vnímá profesi politika,“ uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V pytli na Putina skončila česká holka, napadl Okamura šéfa STAN. Rakušan mu úder vrátil
Oproti minulosti se status politika a jeho vnímání ve společnosti změnil, ani před lety se však zákonodárci podle politologa netěšili velkorysé náklonosti z řad občanů. „Nebudeme si dělat iluze. I za první republiky byl politik podezřelá osoba, které chce v prvé řadě nahrabat majetek, a ne se starat o věci veřejné,“ pokračoval Valeš. Nejvíce tento fakt souvisí s tím, že v politice je dnes málo skutečných osobností.
Politické strany nedisponují lidmi, kterých by si společnost mohla vážit.
„V české politice navíc existuje obrovská neochota lidí se v ní vůbec angažovat. Když se podíváte na počty členů politických stran, tak jsme v Evropě na chvostu. Počty členů klesají, komunisté vymírají, stejně jako KDU-ČSL, a nikdo se tam nehrne. Je to dané tím, že politické strany mají špatnou pověst a zejména, že nedisponují lidmi, kterých by si společnost mohla vážit,“ zdůraznil.
Kriticky na roli politiků v dnešní společnosti nahlíží i Kubáček. „Situace je tristní. Ne náhodou jsou politici dlouhodobě ve vnímání důvěryhodnosti povolání spíše v nižších až závěrečných pozicích. Společnost očekává, že politici budou inspirací, půjdou příkladem, stanou se praktickým výkladem morálního a správného chování. Situace je však často opačná. Mnozí podlehnou pocitu, že jsou nedotknutelní, že se v jejich případě dá vše omluvit. Podlehnou klamnému dojmu, že útočná a silová rétorika je hojně sledována. Někteří si dokonce z peprného slovníku dělají politiku, přitahují pozornost, protože jsou přesvědčeni, že to pomáhá jejich medializaci,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.
Takové chování politiků však podle něj vede jen k tomu, že je veřejnost zklamaná, apatická a unavená. „A s časovým odstupem se tak mnozí začnou také chovat. I v minulosti zde bylo odůvodnění, že když premiér a prezident mohou být sprostí, mohu i já. Dochází k dalšímu hrubnutí a cyničnosti společnosti, protože to je často odvislé od toho, jak se sami politici chovají,“ řekl Kubáček.
Nastoupily principy džungle
Někteří politici byli i dříve považováni za vzor, to se však s postupem doby změnilo. „Jedná se o kombinaci několika věcí. Společnost zcynizovala, objevil se fenomén sociální sítích, posilují se krajní a mezní názory. A zákonodárci tomu vyšli vstříc, na hrubém zlidovění staví politiku. Mají pocit, že fakt, že jsou z masa a kostí, je spojen s nadávkami a sprostotou, zastrašováním oponentů. Nikoliv s tím, že fungují civilně – chodí pěšky, jezdí MHD. První léta po roce 1989 jsme zde měli výjimečné období, pak ale nastoupily principy džungle. Mnozí ztratili iluze, dostali zprávu, že zvítězí silnější a výhodou jsou ostré lokty. A k tomu všemu se začali přidávat i politici,“ vysvětlil.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Přestřelka Rakušana s Okamurou? Ministr dělá velkou chybu. Vláda nemá hysterčit, radí experti
Místo toho, aby podle Kubáčka vítězila šetrnost, normalita a zákonodárci fungovali jako běžní smrtelníci, staví se ke své roli ve společnost politici lacině. Valeš uvedl, že na nejrůznějších kauzách se ukazuje, s jakým cílem lidé do české politiky vstoupili. Příkladem je situace kolem brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS) a fotografie s bílým práškem.
„Elita – politická, kulturní, ekonomická – by měla nastavovat, co je přípustné, a nikoliv, co jsou žádoucí a nežádoucí modely chování. Tady vidíme, že politici nejsou žádné osobnosti, ale lidé, kteří si do politiky přišli nahrabat a pokusit ukojit své mocenské choutky. Drtivá většina z nich nepřišla, aby posunula vývoj v České republice někam dopředu. Jedná se o velmi špatnou zprávu dovnitř české společnosti,“ vzkázal Valeš.
Navzdory tomu, jak nyní politické kultura v Česku vypadá, se Kubáček domnívá, že kdyby se některý zákonodárce choval opravdu ukázkově, kultivovaně, pokorně a vážil si lidí, tak by si ho také víc vážila veřejnost. „Lidé by si k němu našli cestu a velmi by to oceňovali. Opravdu je to na úrovni yettiho, když se objeví někdo, kdo je schopen vystupovat normálně, srozumitelně, lidsky a s šetrností. V tomto dnes konkurenci nemá. Bude krásné, až bude přetlačovaná o to, kdo je slušnější, děkuje a kdo je ochoten přijmout za svou chybu trest. Zatím je však takových situací skutečně málo,“ podotkl politolog.
Politika, bohužel, přitahuje lidi psychicky nemocné nebo psychicky narušené. To víme z řady průzkumů.
Odrazem dnešní doby mohou být i přestřelky mezi politiky na sociálních sítích. „Pro mladé jsou všichni politici páprdové a nejsou pro ně zajímaví. Pro nás ostatní by bylo skvělé, kdyby si politici i zde drželi nějakou úctu, ale bohužel, tohle je dnešní doba. Sociální sítě situaci nepomáhají, na druhou stranu, podívejme se na diskuzní pořady – ubohost a zoufalost. Argumenty se používají minimálně a sklouzává se k osobním útokům,“ připomněl Valeš.
Takové vystupování podle něj vypovídá o bídě politické scény obecně. „Bohužel, dlouhodobě se nám nedaří do politických funkcí dostávat lidi, kteří byli úspěšní podnikatelé, právníci, akademici a kteří za sebou mají úspěchy ve své profesi. Politika bohužel přitahuje lidi psychicky nemocné nebo psychicky narušené. To víme z řady průzkumů,“ sdělil politolog.
ČTĚTE TAKÉ: Evropa bez nesmyslů. Hodí ODS lidovce a TOP 09 přes palubu? Nové billboardy vyvolávají otázky
Uvedl to na příkladu knihy Hadi v oblecích aneb Psychopat jde do práce, kterou sepsali američtí psychiatři. „Dělali průzkum a zjistili, že výskyt psychických poruch mezi americkými manažery a vrcholnými politiky je až o třetinu vyšší než mezi vězni v amerických věznicích. Skupina politiků, která by měla být morálním vzorem, je ve skutečnosti v řadě případů psychicky nestabilní a narušená,“ pokračoval Valeš.
Přejímání chování „vrcholného blbce“
Český lékař Jan Hnízdil podle něj často hovoří o tom, že tito lidé měli problémy primárně ve svých rodinách. „Nebyli milováni, měli psychická traumata nebo se už narodili bez schopnosti empatie, solidarity s ostatními. Tito lidé touží po moci, ovládání druhých a na ostatních jim vůbec nezáleží,“ doplnil.
O sociálních sítích, slovních přestřelkách zákonodárců a jejich vlivu na společnost hovořil také Kubáček. „Je řada velmi odolných jedinců, kteří to mají vnitřně srovnané tak, že když budou mít, s odpuštěním, vrcholné blbce na předních politických funkcích, stejně nezhrubnou, nezhloupnou. Ale řekněme si, řada lidí alibisticky přejímá, že co dělají čelní představitelé, je povoleno. Inspirují se tím,“ vysvětlil. Zdůraznil na druhou stranu, že existují i výjimky: „Čest jak politikům, tak občanům, kteří si řeknou: ‚To, že je tam nějaký vyvolený blbec, neznamená, že hlupákem či blbcem budu také.‘“
Podle Valeše jsou sociální sítě možná jen odrazem doby. „Měli bychom se možná zamyslet a využít je k zamyšlení nad tím, v jaké době žijeme a zda bychom neměli leccos na našem společenském chování změnit,“ řekl.