PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Roman Prymula, Jan Pirk,Zdeněk Hostomský, René Levínský - 21.3. v 11:47
Začít zkoumat použití neschválené ruské vakcíny Sputnik V k očkování proti nemoci COVID-19 v České republice už nemá smysl, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima NEWS epidemiolog a poradce prezidenta Roman Prymula. Látkou bylo podle něj potřeba očkovat lidi nyní v řádu měsíce, poté už bude dost jiných vakcín. Dodal, že by se nemělo zastavovat očkování vakcínou AstraZeneca.
„Nevím, v jaké fázi to je, ale hovoříme o tom tak dlouho, že už to přestává mít smysl. Potřebovali jsme očkovat teď v řádu jednoho měsíce, pak už vakcíny mít budeme. Dlouhé diskuse vedou k tomu, že ta situace nenastane,“ reagoval Prymula v Partii na plán, že by vakcínu prozkoumali čeští univerzitní vědci a dali vládě doporučení k jejímu užití.
Pointa podle epidemiologa byla v tom, že Česko získá vakcínu dříve. „Když doběhne registrační cyklus, jak je oficiálně prezentováno, tak se už k vakcíně nedostaneme. Ani teď to v podstatě neznamená vítězství, protože by šlo 200 až 500 tisíc dávek,“ dodal bývalý ministr zdravotnictví.
Proti obcházení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) se ale vyslovili biochemik Zdeněk Hostomský a přednosta IKEM Jan Pirk. Podobný názor má i hlavní epidemiolog IKEM a vedoucí odborné skupiny při ministerstvu Petr Smejkal, který v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi řekl, že je pro vakcíny schválené EMA. Nepochybuje o tom, že Sputnik V je dobrou vakcínou, zpoždění s podáním žádosti o posouzení EMA podle něj nebudilo moc důvěru. Česko prý navíc není v situaci, že by nemělo žádné jiné vakcíny k dispozici.
Nakupme AstraZenecu od států, které s ní neočkují
Prymula v pořadu CNN Prima NEWS zároveň uvedl, že by Česko mohlo nakupovat vakcínu AstraZeneca od států, které s jejím očkování přestaly. Česko by podle něj nemělo přestat používat látku kvůli několika případům komplikací, které po jejím užití nastaly. „Vysvětlení potíží může být různé, problémy mohou například souviset s hormonální antikoncepcí či leidenskou mutací v genu,“ vysvětlil epidemiolog.
Látka podle něj není tak nebezpečná, jak se původně myslelo. „Ukázalo se, že to byla bouře ve sklenici vody, že případů s těžkými vedlejšími účinky je skutečně velmi málo,“ dodal Prymula. Hostomský upozornil, že si vakcína nezaslouží špatnou pověst, která může být dána i snahou konkurenčních firem o její diskreditaci. Doplnil, že výhody očkování AstraZenecou značně převažují komplikace.
EMA ve čtvrtek uvedla, že vakcína je bezpečná a její používání riziko krevních sraženin nezvyšuje. Přínos tohoto preparátu podle EMA stále převyšuje možná rizika. Agentura ovšem dodala, že zcela vyloučit spojitost mezi vakcínou a několika výjimečnými případy obtíží zatím nelze a jejich zkoumání bude pokračovat.