PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Roman Prymula, Jan Pirk,Zdeněk Hostomský, René Levínský - 21.3. v 11:47
Prodlužování vládních opatření už nic neřeší, zopakoval v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS epidemiolog a poradce prezidenta Roman Prymula. Než čísla klesnou na potřebnou hodnotu, může to podle Prymuly trvat ještě další dva měsíce. „A to lidé nemohou vydržet,“ zdůraznil Prymula.
„Stojí za to přehodnotit prvky lockdownu,“ prohlásil Prymula. Vyzval k tomu už před několika dny. Podle něj je potřeba se zamyslet, která opatření pomáhají a která nikoliv. „Respirátory v uzavřených prostorech fungují. I v podnicích. Ale třeba sport jen v obci byl nesmysl,“ řekl Prymula.
Nejsme v přísném lockdownu, je to kočkopes, prohlásil kardiochirurg Pirk
Nežijeme v přísném lockdownu, myslí si kardiochirurg a přednosta IKEM Jan Pirk. Podle něj by lockdown znamenal i zavření podniků. Za nesmyslný označil zákaz přejíždění mezi okresy. Pirk to řekl v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.
Uvedl, že mezitýdenní pokles není dostatečně rychlý. „Když to bude takhle pokračovat, bude trvat ještě dva měsíce, než se dostaneme k 2 000 nakažených denně. Cestou není, abychom byli zavření do léta,“ míní Prymula.
Opravdový lockdown by podle něj znamenal, že by opatření byla ještě přísnější a po třech týdnech by se čísla snížila na minimum. „Takže teď to není úplně lockdown a pokračování je nesmyslné, protože to lidé už nemohou déle vydržet,“ prohlásil Prymula. Podle něj pomůže především očkování.
Už v pátek řekl, že je nutné, aby se řádně zanalyzovalo, na jakých místech se koronavirus aktuálně nejvíce šíří. Díky opatřením se prý podařilo eliminovat šíření viru na horách a nyní se tolik nešíří ani v podnicích. „Domnívám se, že dominantně to je přenos v domácnosti a na nepovolených akcích, například v restauracích,“ konstatoval.
Hamáček: Je lépe, čísla máme lepší
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) s tím ale nesouhlasí. „Čím si tedy vysvětlujeme to, že došlo k zastavení propagace, nárůstu, který byl poměrně dramatický v populaci? Z mého pohledu naopak opatření jsou efektivní a vedla k zastavení nárůstu počtu nově diagnostikovaných osob,“ řekl po pondělním jednání vlády Blatný.
To, že opatření zabírají, tvrdí i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). V nedělní Partii na CNN Prima NEWS prohlásil, že kdyby nefungovala, bylo by denně až 25 tisíc nových případů covidu a zkolabovalo by zdravotnictví. „Evidentně je lépe. Pokles zrychluje, čísla jsou lepší a konečně uvidíme konkrétní důkaz toho, že oběti nebyly nadarmo,“ řekl v Partii Hamáček.
Roman Prymula Zdroj: CNN Prima NEWS