Všichni chtějí, aby se děti co nejdříve vrátily do škol. Plán se ale rodí těžce. Jednu z variant nastínil vládní poradce Roman Prymula, podle něhož by se ráno před vyučováním rozdaly testy a za 15 minut by byl výsledek hotový. Zastáncem jiné cesty je mj. prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Podle něho by se mělo testovat doma.
Tlak na otevření škol každým dnem sílí, a to nejen od rodičů. Připojují se dětští lékaři, opoziční politici i část odborné veřejnosti. Všichni se upínají k plošnému testování žáků. Ani rodiče, ani učitelé ale neví, kdo a kde by měl testy dělat, zda budou povinné a co ve chvíli, kdy by byl žák ve třídě pozitivní.
První nástin řešení představil vládní poradce a exministr zdravotnictví Roman Prymula. „Vyzkoušeli jsme už skoro všechno. Teď to znamená vyselektovat opatření, která chceme dodržovat jako stát, a říct si, že v nějakém gardu spustíme školy. Dejme tomu první stupeň, maturitní ročníky, ale pouze za předpokladu, že budeme pravidelně testovat,“ uvedl v České televizi v pátek večer Prymula. Dodal, že se návratem dětí do škol bude už v pondělí velmi vážně zabývat vláda.
Testovat se mohou děti i samy
K testování by se podle něj měly využít antigenní testy, o kterých už se hovoří několik týdnů a není k nim třeba zdravotník. Jde o tzv. testy ze slin nebo z nosní sliznice, které by si dokázal udělat člověk sám. Testování by tak neprobíhalo pomocí odběrů hluboko v nose.
„Pokud ráno budou rozdány testy, za 15 minut víme, co se v té třídě děje a pokud tam bude pozitivita, tak můžeme protestovat PCR celou třídu,“ vysvětlil dále Prymula.
Třetina rodičů volá po anulování školního roku. Nejde to, vzkazují odborníci
Nekonečná distanční výuka. Tak bychom mohli nazvat současný stav, který se týká většiny žáků v Česku. A světlo na konci tunelu se zdá být stále v nedohlednu. Z ankety, kterou jsme vytvořili na Instagramu, vyplynulo, že více než třetina hlasujících (36 procent) je pro to, aby byl letošní školní rok anulován. Nejde to, říkají odborníci ze školství. Co si o tom myslí pedagogové a psychologové? A jaký je váš názor? Hlasujte v anketě uvnitř článku.
Zda testy budou povinné, jestli se budou dělat před školou, nebo doma s rodiči, podle čeho se výsledek zjistí a mnoho dalších otázek ale zůstává nezodpovězených.
„Lze obecně říct, že o testování žáků ve školách se zdravotnictvím jednáme a preferujeme tzv. neinvazivní testy,“ napsala CNN Prima NEWS tisková mluvčí resortu školství Aneta Lednová s odkazem na ministerstvo zdravotnictví.
Ani Blatného úřad ale odpovědi nemá. „O způsobu a provedení testování žáků ve školách ministerstvo zdravotnictví a MŠMT v současnou chvíli jednají, tedy bylo by předčasné předjímat jakékoliv detaily,“ uvedla tisková mluvčí Barbora Peterová.
Černý: Ať děti testují doma rodiče
Ministr školství Robert Plaga (ANO) v lednu dokonce prohlásil, že testovat by mohli i sami učitelé. Ti to ale nepovažují za rozumný krok, protože na to zaprvé nebudou mít čas a zadruhé to ani podle zákonů nejde.
Děti jsou v totální apatii a bez zájmu o cokoliv. Obětovali jsme je, říká pediatrička
Její příspěvek o tom, jak děti trpí kvůli zavřeným školám a kroužkům, sdílelo na Facebooku téměř 50 tisíc lidí. Brněnská pediatrička Tamara Polášková v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popsala, co děti prožívají, jaké mají problémy a co by mohlo pomoci.
Podle prezidenta Asociace ředitelů základních škol Michala Černého by mělo testování probíhat doma.
„Testy jsou logické řešení, pokud se vyřeší sporné věci. Momentálně není legislativně možné, aby žáky testovali učitelé. Pokud by se to změnilo, musí to být bezpečné ze zdravotního hlediska. Nám se jako nejlepší jeví samotesty, kterými by děti ráno testovali sami rodiče a dítě by se při příchodu prokázalo negativním testem. Školy by mohly pomoci s distribucí do rodin,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Černý.
Školy jsou i přesto připravené s testováním pomoct. Je ale třeba, aby jim vláda řekla, co mají dělat. Velkým otazníkem je i množství testů, protože pokud to dopadne jako s očkováním, půjde do škol asi jen hrstka z nich. Podle Prymuly už ale není čas na přešlapování.
„Je to jediná cesta, jak to udělat. Jinak se toho velkého břemene nikdy nezbavíme. Oscilujeme na prahu téměř nezvladatelné situace,“ dodal k nutnosti testovat ve školách.