Vlády, opoziční politici i zastánci panafrikanismu se v subsaharské Africe čím dál tím častěji staví na stranu Ruska. Vyplývá to z obsahů oficiálních účtů úřadů a politiků na sociálních sítích. Televize v těchto zemích často přebírají ruskou verzi událostí na Ukrajině a lidé se netají podporou ruského prezidenta Vladimira Putina, píše agentura AFP.
Na internetu přibývá kritiků „imperialistů“ a také těch, kdo schvalují postup Ruska. „Na YouTube bují kanály, jež šíří destabilizující debatu. Oddalují Západ od afrických režimů a slouží zájmům Ruska,“ řekl Mahama Tawat z univerzity ve švédském Malmö.
„Putin chce pozdvihnout svou zem, nemá na rukou otrokářskou ani kolonizační krev. I když to není můj mesiáš, dávám mu přednost před všemi těmi zatracenými africkými prezidenty podřízenými západní oligarchii,“ prohlásil například na jednom ze zveřejněných videí zastánce panafrikanismu Kemii Seba.
Podobně se vyjádřil i vůdce jihoafrické radikální levice Julius Malema: „Říkáme NATO a Americe, že už je nepodporujeme. Jsme s Ruskem a chceme mu poděkovat. Dejte jim (Západu) lekci, potřebujeme nový světový pořádek, unavuje nás přijímat rozkazy Američanů.“
V praxi lze vliv Ruska pozorovat v ulicích hlavních měst Mali, Čadu i Burkiny Faso, kde demonstranti s ruskými vlajkami protestují proti francouzské vojenské přítomnosti v Sahelu. A viditelný je také v médiích. Panafrická televize Afrique Média, která vysílá v Kamerunu, pravidelně zařazuje debaty, v nichž zaznívá jasná podpora Kremlu a v kterých často vystupuje Seba.
„Ukrajinsko-ruská válka: Jak Putinova vláda zasela paniku na Západě“, „Plán na zavraždění Vladimira Putina: Jak daleko může Západ zajít?“ jsou příklady debatních témat na facebookovém profilu stanice.
Africké vlády na straně Ruska
Tuto proruskou atmosféru podporují i některé africké vlády, jak dokazuje hlasování Valného shromáždění OSN z 2. března o rezoluci odsuzující Rusko za invazi na Ukrajinu. Z 35 zemí, jež se hlasování zdržely, bylo 16 afrických. K nim je nutné přičíst Eritreu, která hlasovala proti rezoluci, a osm dalších afrických států, jež se hlasování vůbec nezúčastnily. „Mezi těmi, které se hlasování zdržely, jsou až na Senegal buď země s autoritářskými vládami, nebo ty, jež mají historické a často vojenské vazby z dob sovětského bloku,“ vysvětlil pojítko Tawat.
Některé africké země se otevřeně přiklonily k Moskvě. Například Středoafrická republika ji požádala o pomoc při ofenzivě ozbrojených skupin v roce 2020. Jednotky působící v zemích podle OSN už dva roky nabírají posily v podobě stovek ruských žoldnéřů z Vagnerovy skupiny.
Mali, jež vyzvalo francouzské vojáky k odchodu ze svého území, dostává z Ruska zbraně včetně bojových vrtulníků. Jeho armáda hovoří o „dávném a upřímném“ partnerství s Ruskem. I do Bamaka má mířit množství Rusů z Vagnerovy skupiny. Anglofonní Afrika je na tom podobně. Tanzanie s Ruskem roku 2016 podepsala dohodu o vojenské spolupráci, k níž patří výcvik afrických vojáků v ruských základnách.
Syn ugandského prezidenta Yoweriho Museveniho významný generál Muhoozi Kainerugaba nedávno vyjádřil jasnou podporu Putinovi tweetem: „Většina (nebělošského) lidstva ruské akce na Ukrajině podporuje. Putin má naprostou pravdu.“
Son of President Museveni, and Commander of Uganda's land forces, Lt Gen Muhoozi Kainerugaba, has expressed support for the Russian invasion of Ukraine.
— BBC News Africa (@BBCAfrica) March 1, 2022
He tweeted that "the majority of mankind (that are non-white) support Russia's stand in Ukraine".https://t.co/9lWkgJzqJN pic.twitter.com/BwaADIaLbE
Jak uvádí v analýze Francouzský institut pro mezinárodní vztahy, Rusko svá prohlášení modifikuje podle publika, jemuž jsou určeny. „Xenofobní výpady a prohlášení proti migrantům a muslimům míří k evropské veřejnosti, zatímco k muslimům a do subsaharské Afriky míří výzvy k dekolonizaci a skoncování se západním imperialismem,“ uvádí zpráva institutu.
V Africe vznikla úrodná půda pro šíření dezinformací. Se začátkem ukrajinské války se shoduje boom panafrických sociálních sítí, na nichž je obhajována ruská invaze na Ukrajinu a předvádí se vojenská síla Ruska.