Znárodní Putin neruské automobilky? Jejich ztráty by šly do miliard, obávají se experti

Odchod mnohých automobilových výrobců z ruského trhu pravděpodobně nezůstane bez odezvy. Putinův režim vidí jako reálnou možnost i znárodnění majetku, který v Ruské federaci zanechali. Škody zahraničních výrobců by šly do miliard dolarů, odhadují odborníci.

Ruský prezident Vladimir Putin zvažuje zabavení aktiv společností, které v Rusku pozastavily činnost z důvodu invaze na Ukrajině. Tímto krokem by ohrozil aktiva automobilového průmyslu v hodnotě několika miliard dolarů. „Myslím si, že riziko je velké,“ řekl Joe McCabe, generální ředitel společnosti AutoForecast Solutions.

„Existuje vysoká pravděpodobnost, že společnosti, které odešly, nebo ty, které odcházejí, budou znárodněny v zájmu ekonomiky země.“ Tváří v tvář silnému ekonomickému tlaku a vyhlídkám na hlubokou recesi v důsledku západních sankcí, Putin navrhl zavedení „externího managementu“ zahraničních společností, které odešly z trhu, s cílem transformovat je na podniky, které „chtějí fungovat dál“, tvrdí zpráva Automotive News Europe.

Hromadný exodus

Známé automobilky, jako například koncerny Volkswagen, Stellantis (Peugeot, Citroën, Alfa Romeo, Fiat, Jeep, Opel), Ford, Mercedes-Benz nebo Renault, patří ke společnostem, které v posledních týdnech pozastavily své ruské aktivity. Tyto kroky spolu s přívalem ekonomických sankcí ze strany USA a dalších globálních mocností tvrdě zasáhly ruskou ekonomiku a finanční sektor, čímž vytvořily tlak na ruskou vládu.

„Pokud zahraniční vlastníci bezdůvodně zavřou společnost, pak v takových případech vláda navrhuje zavést vnější správu těchto podniků,“ řekl CNN ruský premiér Michail Mišustin. „To, jaká bude budoucnost podniků, bude záviset na rozhodnutí jejich majitelů,“ dodal.

Miliardy v ohrožení

Mercedes-Benz ve své výroční zprávě za minulý rok uvedl, že jeho ruským aktivům v hodnotě 2 miliard eur hrozí zestátnění. Výrobce přitom teprve v roce 2019 otevřel novou moderní továrnu nedaleko Moskvy.

I když zmíněným továrnám v současnosti hrozí zabavení, ruské úřady nebudou moci jen tak pokračovat ve výrobě. McCabe řekl, že izolované výrobní závody bez kvalifikovaného managementu a přístupu ke globálnímu obchodu nebudou schopné tak rychle získat všechny komponenty, které potřebují k restartu výroby, a tu možná ani nebudou schopné zajistit.

„Nový dodavatelský řetězec nemůžete vybudovat ze dne na den,“ řekl. „Podívejte se, jak těžké je to s globální polovodičovou krizí, která ani nesouvisí s tímto konfliktem. Buď najdou způsob, jak to udělat interně,  nebo najdou způsob, jak to udělat s přáteli, jako je Čína. Ale je to složitá cesta,“ uzavřel McCabe.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu
Fotbal

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu

Letošní finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Někteří příznivci totiž bez lístků přelezli ploty pařížského Stade de France, takže zavládl chaos. V útrobách stadionu se mačkali lidé, ve vzduchu visel velký průšvih. Leckomu se vybavila událost z roku 1989 na Hillsborough, kde tlačenice vyústila v 97 obětí. Vzpomněli si i dva přeživší tragédie, které navrácené trauma dovedlo k sebevraždě.

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?
Senátní volby

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?

V Česku začalo v pátek ve 14:00 druhé kolo letošních senátních voleb. Lidé v nich rozhodnou nejen o 24 budoucích senátorech, ale také o míře posílení hnutí ANO v horní komoře. Voliči na Jihlavsku navíc určí, zda mandát obhájí Miloš Vystrčil (ODS) a bude tak moci zůstat v čele Senátu. Bez ohledu na výsledek voleb zůstane klubu ODS a TOP 09 jako nejpočetnějšímu právo nominovat šéfa horní komory a budou mít většinu v Senátu vládní frakce.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:06

Zelenskyj podepsal žádost o vstup do NATO

17:02

Evropští lídři jednoznačně odsuzují ruské vyhlášení anexe části Ukrajiny

16:51

USA reagují na ruskou anexi ukrajinských oblastí. Uvalily sankce na ruské firmy

16:43

Berlín odmítá anexi, prezident vyzval k posílení obranyschopnosti demokracie

Vysáváte rozpočet jak pijavice a lidé nemají na energie, řekl Okamura. Lžete, reagoval Kupka

Předseda SPD Tomio Okamura se v pátek v Poslanecké sněmovně tvrdě pustil do vlády v souvislosti s navrhovanou novelou služebního zákona. Vyčítá, že zatímco lidé nemají na energie, chystá se kabinet zřídit neomezený počet politických náměstků na ministerstvech, což považuje za trafiky pro vládní spolustraníky. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) jeho slova označil za lži.

Krizový plán EU: Snížíme spotřebu a zdaníme mimořádné zisky, schválili ministři

Členské země Evropské unie se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření. Dosažení politické dohody oznámilo české předsednictví v Radě EU.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Ruská raketa u Záporoží zasáhla humanitární konvoj. Zabila nejméně 25 lidí, čekali na příbuzné

Aktualizováno

Nejméně 25 lidí v pátek zahynulo a další desítky byly zraněny při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Oznámily to ukrajinské úřady, podle kterých útočili Rusové. Okupační správa Záporožské oblasti naopak uvedla, že za útokem stojí Kyjev. Zasažení civilisté podle gubernátora čekali ve frontě, aby z Ruskem okupovaného území odvezli své příbuzné. Okupační správa této oblasti následně uvedla, že za útokem stojí Kyjev.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.