reklama

Řidiči obytných vozů nejsou na silnicích v bezpečí. Jejich vozidlo se snadno převrátí

Obytné vozy se těší stále větší oblibě. Ročně se jich prodají stovky, velký zájem i kvůli pandemii koronaviru evidují také půjčovny. Německý autoklub se proto zaměřil na bezpečnost při cestování právě těmito vozidly. Během crashtestu ale moc neobstála.

reklama

Na speciální dráze se proti sobě rozjely plně naložený obytný vůz vážící 3,5 tuny a klasický kombík. Střet se odehrál v rychlosti 56 kilometrů za hodinu.

„Dalo by se čekat, že ta posádka obytného vozu bude lépe chráněná, ale tak to není. Problémem je, že mají poměrně malé deformační zóny a navíc se po nehodě mohou obrátit na bok,“ sdělil pro CNN Prima NEWS dopravní expert Roman Budský.

A přesně tyto dva problémy prokázal i test německého automotoklubu. Posádka obytného vozu by za normálních okolností utrpěla velmi vážná zranění. Vůbec nejhůře dopadl řidič, levé přední kolo se totiž dostalo až na jeho místo v kabině. Navíc se obytný vůz po nárazu málem převrátil na bok, přestože se střet odehrál v nízké rychlosti.

Dalším problémem pak byly věci v kabině vozu. „V obytných automobilech nejsou mnohé  předměty pořádně upevněny. Proto po nárazu nebo i po intenzivním brzdění může dojít ke zranění posádky,“ vysvětlil Budský s tím, že může jít i o následky fatální. Proto by řidiči obytných vozů měli před jízdou zkontrolovat, zda jsou uzavřené skříňky a nikde se nepovalují těžké věci.

U menších obytných vozů stačí stejné řidičské oprávnění jako u osobního automobilu. Vlastnosti „obytňáku“ jsou ale přece jen trochu jiné, je třeba pamatovat na jeho výrazně větší rozměry, těžký automobil má navíc mnohem delší brzdnou dráhu. „Řidiči obytných vozů by si měli být vědomi jejich hmotnosti a chovat se vůči ostatním ohleduplně,“ uzavřel dopravní expert.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal
Tenis

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat předlohu vládní novely, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

reklama

Domácí zpravodajství

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

reklama