reklama

Řidiči obytných vozů nejsou na silnicích v bezpečí. Jejich vozidlo se snadno převrátí

Obytné vozy se těší stále větší oblibě. Ročně se jich prodají stovky, velký zájem i kvůli pandemii koronaviru evidují také půjčovny. Německý autoklub se proto zaměřil na bezpečnost při cestování právě těmito vozidly. Během crashtestu ale moc neobstála.

reklama

Na speciální dráze se proti sobě rozjely plně naložený obytný vůz vážící 3,5 tuny a klasický kombík. Střet se odehrál v rychlosti 56 kilometrů za hodinu.

„Dalo by se čekat, že ta posádka obytného vozu bude lépe chráněná, ale tak to není. Problémem je, že mají poměrně malé deformační zóny a navíc se po nehodě mohou obrátit na bok,“ sdělil pro CNN Prima NEWS dopravní expert Roman Budský.

K tématu

A přesně tyto dva problémy prokázal i test německého automotoklubu. Posádka obytného vozu by za normálních okolností utrpěla velmi vážná zranění. Vůbec nejhůře dopadl řidič, levé přední kolo se totiž dostalo až na jeho místo v kabině. Navíc se obytný vůz po nárazu málem převrátil na bok, přestože se střet odehrál v nízké rychlosti.

Dalším problémem pak byly věci v kabině vozu. „V obytných automobilech nejsou mnohé  předměty pořádně upevněny. Proto po nárazu nebo i po intenzivním brzdění může dojít ke zranění posádky,“ vysvětlil Budský s tím, že může jít i o následky fatální. Proto by řidiči obytných vozů měli před jízdou zkontrolovat, zda jsou uzavřené skříňky a nikde se nepovalují těžké věci.

U menších obytných vozů stačí stejné řidičské oprávnění jako u osobního automobilu. Vlastnosti „obytňáku“ jsou ale přece jen trochu jiné, je třeba pamatovat na jeho výrazně větší rozměry, těžký automobil má navíc mnohem delší brzdnou dráhu. „Řidiči obytných vozů by si měli být vědomi jejich hmotnosti a chovat se vůči ostatním ohleduplně,“ uzavřel dopravní expert.

K tématu

Další hlavní zprávy

USA

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Soudní proces s obžalovaným 45letým Derekem Chauvinem, bývalým policistou, který v květnu minulého roku zaklekl na Afroameričana George Floyda, jenž následně zemřel, se chýlí ke konci. Chauvin byl v úterý večer evropského času porotou prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně. Následně byl vzat do vazby.

Evropská unie

Jde o útok na Evropskou unii. Na Vrbětice reagujme společně, žádají šéfové skupin EP

Jde o útok na Evropskou unii. Na Vrbětice reagujme společně, žádají šéfové skupin EP

Země Evropské unie musí jasně a společně zareagovat na výbuch v muničním skladu ve Vrběticích, za nímž stála podle zjištění českých tajných služeb ruská vojenská rozvědka GRU. Vyzvali k tomu ve středu ve společném prohlášení předsedové hlavních politických skupin v Evropském parlamentu, kteří podpořili Česko v současném vyhroceném diplomatickém sporu s Ruskem.

Vávra: Z lidí se stanou teroristi jen kvůli vyjádření názoru. Nový zákon je absurdní
Slovákům můžeme jen závidět. Babišovi ministři by se od sousedů měli učit komunikaci
Bojíte se Zemana, rýpala do Pirátů koalice Spolu. Babiše přitom mohla svrhnout už dávno
Biden k Chauvinovi: Byla to vražda za bílého dne, rasismus je skvrnou na duši národa
Ruská GRU, americká CIA i izraelský Mosad: Tajní agenti se maskují na každém rohu
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Další články
reklama
reklama