Pod ruským prezidentem Vladimirem Putinem se údajně už značně otřásá křeslo. Podle amerických zpravodajců už totiž čelí otevřené kritice i od lidí ze svého nejbližšího okolí. Informují o tom americká média. Čím dál více se ozývají také nespokojení vojenští analytici a osobnosti ruských sociálních sítí, které donedávna Putinovu invazi na Ukrajinu kvitovali.
S informací o vzdoru přímo uvnitř nejvyššího ruského velení přinesl deník The Washington Post. Podle něj měl jeden z blízkých Putinových lidí ruského prezidenta přímo kritizovat kvůli zdlouhavým bojům a očividně nezvládnuté mobilizaci, kterou šéf Kremlu před nedávnem vyhlásil.
„Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov připustil, že ohledně mobilizace probíhaly uvnitř Kremlu jisté debaty, ale odmítl veškerá slova o tom, že by kdokoliv otevřeně konfrontoval Vladimira Putina,“ uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Peskov pro americký deník dále zmínil, že během takových chvil je zkrátka běžné, že panují neshody. „Ale je to vše součástí obvyklého pracovního procesu,“ tvrdí mluvčí Kremlu.
Poslední dny a týdny se však Putin čím dál více dostává pod palbu osob, které mu až doposud byly věrné a jeho válku na Ukrajině ve velkém kvitovaly. Příkladem budiž blogeři, kteří zejména na sociální síti Telegram řadu měsíců fandili ruským operacím na Ukrajině, ale v poslední době jsou stále kritičtější.
Vadí jim zejména vedení samotné „speciální vojenské operace“, jak válku Kreml dodnes nazývá. Jedním z kritiků ruského počínání je i Igor Girkin známý rovněž jako Igor Strelkov. Ten se v roce 2014 podílel na anexi Krymu a následně se dokonce stal ministrem obrany v samozvané Doněcké lidové republice, přičemž z této funkce později musel odejít.
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin na přehlídce ke Dni ruského námořnictva v Petrohradu Zdroj: Profimedia.cz
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: AP
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: AP
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin a Sergej Šojgu na přehlídce ke Dni ruského námořnictva v Petrohradu Zdroj: Profimedia.cz
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: AP
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: AP
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: AP
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: AP
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: AP
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin a Sergej Lavrov na jednání s delegací afrických států Zdroj: Profimedia.cz
Sergej Lavrov a Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin, prezident Ruské federace Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Putin 27. června 2023 promluvil k vojákům, kteří pomohli zlikvidovat pokus o vojenský puč organizovaný vagnerovci Zdroj: Getty Images
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin Zdroj: Getty Images
Vladimir Putin Zdroj: Getty Images
Vladimir Putin Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin Zdroj: AP
Dochází v Kremlu ke střetu dvou frakcí?
ISW informoval, že podle některých ruských blogerů spolu v Kremlu zápasí dvě frakce. Čelními představiteli jedné z nich mají být vládce Čečenska Ramzan Kadyrov a zakladatel paravojenské žoldnéřské organizace Vagnerova skupina Jevgenij Prigožin. Údajně usilují o to, aby válka pokračovala a došlo k naplnění ideologických cílů. Podle blogerů však přitom nehledí na cenu, kterou za dlouhavý konflikt může ve finále zaplatit samotné Rusko.
Na druhé straně pak mají stát vládní představitelé, kteří by chtěli usilovat o dohodu se západními mocnostmi. Tlačí je k tomu prý zejména snaha zachránit své majetky, které na Západě mají. Údajně se však bojí na Putina v tomto ohledu příliš tlačit.
Podle amerického ISW jsou každopádně tyto výroky důkazem rozkolu v Putinově nejbližším kruhu. Minimálně ruským nacionalistům se může začít zdát být příliš slabým, když ještě nerozjel kompletní mobilizaci a nezaútočil jadernými zbraněmi, jak po tom volá třeba zmiňovaný Kadyrov. Putin si však podle ISW začíná uvědomovat, že ruská síla skutečně není taková, jak byla v minulosti prezentována navenek.
Rusové ztrácejí čím dál více dobytého území
Samotná válka se aktuálně pro Putina a Rusy nevyvíjí dobře. V uplynulých týdnech totiž doposud především bránící se Ukrajinci převzali iniciativu a začali ruské síly vytlačovat z dobytého území. Úspěchy slavili zejména na severovýchodě země, nyní osvobozují i jih a východ. Velkou měrou jim k tomu pomáhají moderní zbraně, které Kyjevu zasílají západní mocnosti.
Putin na to reagoval vyhlášením anexe čtveřice ukrajinských oblastí. Po referendech, které však Ukrajina ani Západ neuznává, tak k federaci podle svého narativu oficiálně připojil Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou oblast. Žádnou z nich přitom Rusové kompletně neovládají.