Sami bez rodičů a v cizí zemi. Tým mladých fotbalistů utekl před válkou na Ukrajině

Tým mladých fotbalistů utekl před válkou na Ukrajině. Útočiště našli v hotelu v Roztokách u Prahy. Jejich rodiče zůstali doma, aby mohli válčit a pomáhat armádě. Aby chlapci mohli aspoň na chvíli zapomenout na hrůzy, které se v jejich domovině odehrávají, každý den trénují a chodí na zápasy. Se svými blízkými si denně volají.

Když se 17letý Mychail honí po hřišti za balonem, je to na první pohled šikovný a čiperný chlapec, který jako spousty jiných sní o krásných gólech a slavných vítězstvích. Jen co mu ale v pražských Vysočanech skončí trénink, veselý výraz se v jeho tváři rázem změní na utrápený. Zase si uvědomí, jak daleko je od domova. Jako už tolikrát si představuje, co se tam asi právě teď děje. Do Česka přijel před časem sám autobusem. Rodinu nechal na Ukrajině. Dostat válku z hlavy je nemožné i tady, 1 400 kilometrů od rodného Kyjeva.

„Je to velmi náročné, zvlášť když víte, že rodiče jsou v tak těžké situaci. Nemáte náladu a pořád se bojíte, aby se jim nestalo nic špatného,“ svěřuje se. Strach o své blízké má i Mychailův kamarád Nikita, se kterým u hřiště právě vydýchávají náročný trénink. „Můj tatínek je voják v záloze, slouží na letišti v Gostomelu,“ popisuje Nikita a ani jeho oči se nesmějí. V Česku hrají fotbal se skupinou dalších dvaceti chlapců, kteří před válkou utekli z města Čerkasy.

Do Prahy přijeli začátkem března. Nejprve však odjeli do Maďarska, kde jim bylo přislíbeno, že budou trénovat fotbal. „Po několika týdnech v zahraničí se však na hřiště ani jednou nepostavili. Aby nevyšli ze cviku, chodili hrát aspoň na pole,“ líčí Iryna Dzhaltyrová, která se spolu s další maminkou Oksanou o všechny mladíky stará. „Pak se náš trenér z Ukrajiny spojil s panem Kolesnikem z Roztok, který nám nabídl přivézt chlapce do Česka s tím, že tu budou mít pravidelné tréninky a budou v bezpečí,“ doplňuje Iryna. Mít na starosti tým puberťáků ve věku mezi 14 až 18 lety jí prý nedělá žádný problém. Je totiž učitelkou ze základní školy.

Právě její tým přijel 30. března jako první. Poté se k nim připojili chlapci z Kyjeva, Irpině či Mykolajivu. „Trénují každý den a o víkendu mají zápasy. Mají režim, a to je pro sportovce nejdůležitější. Zlepšují své dovednosti a jsou moc šťastní a vděční za to, co tu dostali,“ říká Iryna. „Už se známe i s rodiči ostatních chlapců a jsme s nimi v neustálém kontaktu. Voláme si a pořádáme i videokonference,“ popisuje.

Podle ní má chlapcům právě fotbal pomoci zapomenout na hrůzy, které se v jejich domovině odehrávají. „Našli jsme tu klid. Hlavní je, že jsou děti psychicky v pohodě. Obzvlášť v tomto věku je těžké tohle všechno snášet a nedej bože, aby jim zůstalo trauma. Chlapci dostali možnost věnovat se tomu, co milují. Nemají čas smutnit a negativně přemýšlet,“ uvádí maminka dvou chlapců.

Že jim fotbal pomáhá odreagovat se, souhlasí i 17letý Nikita. „Je to jako nadechnout se čerstvého vzduchu,“ říká.

Chlapcům se po rodičích stýská

Kromě fotbalu kluci navštěvují také kurzy češtiny. Dálkově pak pokračují ve výuce na ukrajinské škole. Ačkoliv jim jejich program dává občas pořádně zabrat, nestěžují si. „Skloubit to všechno bývá občas náročné, ale zvládáme to. Když máme chvíli čas, odpočíváme nebo se jdeme projít, případně se připravujeme na zkoušky ve škole,“ popisuje 17letý Denys. S rodiči je prý neustále v kontaktu. „Spousta kamarádů odjela do Evropy, takže si furt píšeme. S rodiči si téměř denně voláme,“ doplňuje rodák z Barispolu.

Pomoci mladým sportovcům se snaží také trenér Igor Juchymenko. Sám pochází z Ukrajiny a v Praze žije 10 let. Dřív hrál za Dynamo Kyjev. „Trénuje se mi s nimi dobře. Ale všichni kluci mají nějaké psychologické problémy. Proto se k nim snažíme přistupovat nejen jako trenéři, ale i rodiče. Snažíme se, aby byli v klidu a cítili se jako doma. Jsou sami v cizí zemi. Děláme pro ně maximum,“ říká Juchymenko s tím, že chlapci o svých problémech ani nechtějí mluvit.

„Drží všecho v sobě. Když ale vidím, že je někdo z nich smutný, ptám se ho na rodinu, jak se jim daří. Jestli se třeba jeho blízcí neschovávají někde v úkrytu. Snažím se je rozmluvit a trochu i uklidnit,“ doplňuje Juchymenko.

Snažíme se je zapojit do české komunity

Chlapci jsou nyní ubytovaní v hotelu Academic v Roztokách. Právě jeho majitel Jevgenij Kolesnik se o ně společně se dvěma maminkami stará. Kromě fotbalu se jim snaží zařídit také kulturní program. Pomoct se snaží také město Roztoky, které jim občas nabídne i nějakou brigádu. „Například posekat někomu zahradu. V létě pak budou na sportovních kempech dělat kurátory či asistenty trenéra. Kluci potřebují nějaké kapesné, aby si mohli koupit třeba kopačky,“ vysvětluje Kolesnik.

„Snažíme se, aby se necítili tak, že na ně všichni zapomněli a proto je zkoušíme zapojit i do české komunity. Myslím si, že jsou tady jako hvězdy,“ uvádí.

Jak dlouho tu chlapci zůstanou, zatím nedokáže odhadnout. „Všichni chtějí jet domů. Mají tam rodinu. Tváří se, že jsou v pohodě, ale popravdě jsou ve strašném napětí. Chtějí odjet, ale nevědí, kdy budou moct. Jsme domluvení, že do konce léta zůstanou v našem hotelu. Určitě nikomu nebráníme v tom, aby tu zůstal i déle. Pak se uvidí. Od prvního září začíná škola a je otázka, zda do ní nastoupí. Zítra může válka skončit, nebo se naopak zhoršit,“ uzavírá Kolesnik

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:30

Válka na Ukrajině

10:42

Dočasnou ochranu v ČR dostalo přes 410.000 ukrajinských běženců

10:14

Rusy doslova vypráskali. O několika bitvách na Ukrajině vzniknou velkofilmy, míní analytik

09:33

Z východu Ukrajiny přichází informace o těžkých bojí kolem obce Pisky

Rusy doslova vypráskali. O několika bitvách na Ukrajině vzniknou velkofilmy, míní analytik

Ukrajina se během bojů s ruským agresorem výrazně spoléhá na dvě samostatné brigády – 1. tankovou či 93. mechanizovanou. Vojenský analytik Lukáš Visingr v rozhovoru pro CNN Prima NEWS mimo jiné uvedl, že jde o dvě nejlepší tankové jednotky, které ukrajinská armáda má. Podle Visingra by se jednou o jejich vítězných bitvách mohly točit velkofilmy. V čem jejich síla spočívá?

Mlejnek nemá v čele rozvědky co dělat. Je to bezpečnostní riziko, míní Svoboda i Šedivý

Petr Mlejnek nemá na postu ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) co dělat. I přes bezpečnostní prověrku může představovat bezpečnostní riziko. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekli exministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Kritický byl také investigativní novinář Janek Kroupa.

Tady je Hadamczikovo. Šéfa hokeje oponenti z Kravař vnímají jako všemocného bosse

Nový prezident Českého svazu ledního hokeje Alois Hadamczik má doma ve slezských Kravařích pověst bosse. „V Příbrami měli Jaroslava Starku, v Kravařích zase máme Aloise Hadamczika,“ s nadsázkou porovnává kravařský zastupitel Herbert Kahler. Podle svých slov vstoupil do komunální politiky také proto, aby přibrzdil penězovod tekoucí z radnice k rodinnému byznysu Hadamcziků. „Z pana Kahlera mluví jen závist, na rozdíl ode mě pro Kravaře nikdy nic neudělal,“ kontruje Hadamczik.

Živě
ON-LINE: Rusové přišli na Krymu o mnohem víc letadel. Zkázu dokazují satelitní snímky

Ukrajinci podle všeho zničili na ruském vojenském letišti Novofedorivka víc než devět letounů, o kterých původně hovořili. Ozbrojené síly Ukrajiny to dokládají na satelitních snímcích z oblasti. Podle nich je na letišti ještě více zničených letadel. Rusové naopak tvrdí, že o žádné letouny nepřišli. Ruští občané mezitím houfně prchají z poloostrova Krym, tvoří se dlouhé kolony aut. Ukrajinský prezident slibuje Rusům odplatu za ostřelování obce Marhaněc, při kterém zahynulo 13 lidí. Dánové přislíbili Ukrajincům pomoc svých vojenských instruktorů.

Na základní potřeby nedosáhne čtvrt milionu lidí, problémy mají i děti. Jak situaci řešit?

Už dvanáct měsíců trvá výrazný růst inflace, který Česko nezažilo po desetiletí. Ten způsobuje, že 81 procent nízkopříjmových Čechů zažívá zhoršení své finanční situace. Pouze 16 procent lidí s nízkým příjmem má takové výdělky, že bez problémů zaplatí své základní životní potřeby. Přes milion Čechů je podle analýzy projektu Neviditelní součástí nízkopříjmových domácností.

Federer udělal nádherné gesto. Dojal mladíka, když mu tajně splnil jeho dětský sen

I když ho v počtu grandslamových titulů trumfli Novak Djokovič i Rafael Nadal, pro mnohé fanoušky stále bude Roger Federer tenista označovaný jako G.O.A.T. Ne koza, jak si lze čtyři písmena z angličtiny přeložit, nýbrž „greatest of all time“ – nejlepší všech dob. Díky nenapodobitelné eleganci na kurtu nebo pořádné porci gentlemanství. O druhé vlastnosti může vyprávět mladík Izyan Ahmad, který si říká Zizou.

Ukrajinci Krym zpátky nezískají, mají jasno experti. Vysvětlili, proč to není reálné

Ukrajinci v posledních týdnech prohlašují, že chtějí Rusy vyhnat nejen z území před únorovou invazí, ale i z poloostrova Krym. Ten Rusko okupuje už od roku 2014. Obnovit kontrolu nad touto oblastí je však nereálné. Shodují se na tom exministr zahraničí Cyril Svoboda a bývalý náčelník Generálního štábu Jiří Šedivý. Ti v pořadu 360° zároveň vysvětlili, proč.

Domácí zpravodajství

Omlouvám se, vzkázal zakleknutý chlapec z Babišova mítinku. Jeho matka popsala, co se stalo

Patnáctiletý autistický chlapec, který se na mítinku expremiéra Andreje Babiše (ANO) v jihočeských Borovanech pokusil ukrást reproduktor a byl nevybíravě zadržen neoznačenými policisty, se omluvil. Mladík byl na akci s matkou, která redakci CNN Prima NEWS detailně popsala, co se odehrálo. Chování strážců zákona už prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Babišovo turné pokračuje, po incidentech ale bude policie postupovat jinak. Co se změní?

Andrej Babiš míří do Ústeckého a Karlovarského kraje. Aby policisté i pořadatelé předešli konfliktům mezi jeho příznivci a odpůrci budou postupovat jinak. Muži zákona budou v reakci na incidenty policistů v civilu jasně označeni a bude jich na místě více, včetně antikonfliktních týmů. Pořadatelé zase odpůrcům vyhradí část prostoru a jasně se od davu odliší jednotnými tričky.

Rakušan je slepý kůň, rýpe Šlachta. Ministra vnitra kritizuje kvůli rozvědce i Kalousek

Zejména pražská korupční kauza Dozimetr dostávala ministra vnitra a šéfa hnutí STAN Víta Rakušana pod stále větší tlak. Nyní k tomu ale přibylo jmenování šéfa civilní rozvědky. Obě kauzy jsou přitom úzce propojené. Šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek se má totiž dobře znát s obviněným podnikatelem Michalem Redlem. A tak političtí oponenti opět žádají Rakušanův konec na ministerstvu. Informace o kontaktech Mlejnka s Redlem přinesly Seznam Zprávy.

V obyváku 18 °C, ve školách jen o stupeň víc. Ministerstvo připravilo plán pro topnou krizi

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje, aby se v případě nedostatku paliva v teplárnách budovy vytápěly na nižší teplotu. Cílem je reagovat na případný výpadek dodávek plynu a dosáhnout potřebných úspor. MPO o tom ve středu informovalo v tiskové zprávě. Opatření je součástí unijního cíle snížit spotřebu plynu v členských zemích o 15 procent. Například v centrálně vytápěných obývacích pokojích nebo kancelářích se má teplota snížit na 18 °C, ve školních učebnách by se topilo jen na 19 °C.