Konec roku je už tradičně dobou dobrých skutků. A nejméně jeden takový si na své konto připsala i společnost SAZKA, která zorganizovala dosud největší charitativní esportovou akci u nás, No Rivals. Ta v chodovské PLAYzone Aréně zaznamenala nevídaný úspěch, když dárci přispěli téměř dva miliony korun. Sázkařská jednička na českém trhu přitom přidala dalších 1 250 000 Kč a celkovou sumu, přesně 3 111 492 Kč, odeslala nadačnímu fondu Twisten Foundation, která se věnuje prevenci, osvětě a celkové pomoci mladistvým v duševních nesnázích.
Peníze samy o sobě problémy neřeší, umí však zajistit prostředky a otevřít cestu ke způsobům, které to dokážou. Více než tři miliony korun z dosud největšího dobročinného esportového klání Sazka No Rivals bude k užitku všem potřebným, a to skrze nadační fond Twisten Foundation, s nímž SAZKA spolupracuje. „Z organizace charitativního streamu máme velkou radost a jsme rádi, že zaujal nejen esportovou komunitu, ale podíleli se na něm i přední odborníci u oboru mentálního zdraví. Průběh i výsledek streamu předčil naše očekávání,“ říká Ivana Ašenbrenerová, zakladatelka Twisten Foundation a matka zesnulého Karla Ašenbrenera. A dodává:
„Sledovanost byla díky špičkovému obsazení opravdu vysoká, a nám se tak podařilo vybrat mimořádnou částku, tu pak Sazka ještě významně navýšila. To nám podstatně pomůže zintenzivnit aktivity, kterými chceme pomoci mladistvým s duševními potížemi, a zaměřit se na prevenci a celkovou osvětu v této problematice.“
Nadace Twisten Foundation
Nadace Twisten Foundation vznikla 4. 12. 2023, tedy v den, kdy by oslavil dvacáté narozeniny Karel Ašenbrener. Mezinárodně uznávaný hráč, v esportové komunitě známý jako Twisten, si po těžkém boji s depresí červnu 2023 vzal život. Nadační fond založila rodina Karla Ašenbrenera a jeho cílem je pomáhat dospívajícím bojovat s psychickými problémy.
Více o nadaci a jejich podpoře duševního zdraví teenagerů na webu www.twistenfoundation.cz.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: SAZKA fandí Freestyle BMX: Díky partnerství s mistrem světa ho může umět každý
Pomáhali online tvůrci i odborníci
Peníze ale nebyly tím jediným, co při akci Sazka No Rivals pomáhalo. Primárně byla totiž zaměřená na poutavé přednášky s odborníky na téma duševního zdraví i se známými českými online tvůrci. K účastníkům tak promluvil Miroslav Nečas, mentální kouč profesionálních sportovců nebo poradenská a školní psycholožka z katedry psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, Anna Frombergerová. Sledujícím během přenosu nabídli vhled do problematiky duševního zdraví u dospívajících. Předali důležité informace a protože nejlépe se téma vždy pochopí na základě konkrétních případů, nechyběly ani ty. Diváci se dále dozvěděli, kam je v případě potřeby možné obrátit se se žádostí o pomoc.
A zatímco sledující spolu se společností SAZKA přispívali na dobrou věc a odborníci předávali cenné zkušenosti, na YouTube kanále tvůrce Duklocka probíhal charitativní online turnaj, především ve hrách Counter-Strike 2 a Valorant.
Z tvůrců se pak akce v chodovské PLAYzone Aréně zúčastnili třeba Agraelus, Porty, Beastik, Spajkk a Fatty Pillow. V jeden okamžik sledovalo stream více než 11 tisíc diváků a ještě ve dvě hodiny ráno bylo připojeno více než 7000 sledujících. Celkově pak přenos vidělo více než 200 tisíc lidí.
SAZKA podporuje duševní zdraví
„Duševní zdraví je zásadní téma v celé společnosti, ale v esportu se mu dosud nevěnovalo příliš pozornosti. Příběh Karla Ašenbrenera je silný a rozhodnutí jeho rodiny založit Twisten Foundation pokládáme za statečné a nesmírně potřebné. Je pro nás ctí pomoci nadačnímu fondu s rozjezdem a jsme přesvědčeni, že tím naše spolupráce nekončí,” uvedl Petr Jonák, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti společnosti Sazka, a doplnil:
„Rád bych poděkoval všem streamerům, infleuncerům a tisícům dárců, kteří se do našeho turnaje No Rivals zapojili a společně tak vytvořili největší charitativní událost v dějinách českého esportu. Rychlost, s jakou se pro tento turnaj propojila absolutní špička českého gamingu, jasně ukazuje, jak vysoko téma mentálního zdraví staví a jak moc jim dosud v českém esportu chybělo. Pro nás bude duševní zdraví spojujícím tématem všech nadcházejících aktivit, kterým se v esportu v dalších letech budeme věnovat.”
Esport se jedním z mnoha oborů, jejichž prostřednictvím se SAZKA věnuje charitativním projektům, stal v roce 2020 a to díky sponzoringu profesionálního týmu Brute a největší československé esportové ligy eLEAGUE. Během dalšího roku pak přední sázkařská společnost začala spolupracovat se Sinners, jedním z nejúspěšnějších domácích týmů, a spustila vlastní webovou stránku sazkaesport.cz, kde sledujícím nabízí kompletní informační servis, nechybí ani výsledky analýz a edukace veřejnosti.
Že je více než užitečné se problematice duševního zdraví u mladých lidí věnovat, dokládá průzkum Národního ústavu duševního zdraví, podle něhož je jejich psychický stav alarmující. Podle dostupných dat každý třetí žák deváté třídy v Česku prožívá středně těžké až těžké úzkosti, u čtyř z deseti se pak projevují známky až těžké deprese. A jak uvádí Český statistický úřad, v roce 2022 si sáhlo na život 1 302 lidí. Sebevražda je aktuálně příčinou čtvrtiny úmrtí ve věkové kategorii 15-24 let. Šířit osvětu v komunitě sportu, kde neustále přibývá fanoušků, jichž už jsou miliony, je tak více než skvělá příležitost jak situaci změnit k lepšímu.