Sdílím vaši bolest, řekl Putin matkám vojáků. Projev doprovázela podezřelá zvláštnost

Ruský prezident Vladimir Putin, který na konci února nařídil vpád ruských vojsk na Ukrajinu, prohlásil, že sdílí hoře matek, které přišly v bojích o své syny. Z prezidentova setkání s matkami vojáků válčících na Ukrajině odvysílala zpravodajská televize Rossija 24 v přímém přenosu jen Putinova slova na úvod. Přenos ukončila v okamžiku oznámení, že „začíná volná diskuse“. Rusko za devět měsíců bojů podle odhadu ukrajinského generálního štábu přišlo o více než 86 tisíc vojáků. Setkání už dopředu kritizovala představitelka organizace sdružující matky a manželky vojáků Olga Cukanovová, která tvrdila, že akce bude zinscenovaná.

„Já osobně a celé vedení země sdílíme tuto bolest, chápeme, že nic nemůže nahradit syna, ztrátu dítěte, zvláště matce,“ oslovil Putin účastnice setkání. Prezident v pátek tvrdil, že s některými vojáky, kteří se účastní bojů, mluvil po telefonu. „Dokonce mě udivili svou náladou, svým přístupem k věci. Nečekali telefonát ode mne,“ poznamenal. Dodal, že tyto hovory se podařilo zorganizovat právě díky matkám vojáků.

Setkání v Putinově rezidenci Novo-Ogarjovo u Moskvy se podle zveřejněného videozáznamu účastnilo asi 17 žen. Ruská nezávislá média identifikovala jednu z nich jako zastupitelku jedné z moskevských městských částí a členku vládnoucí strany Jednotné Rusko Olgu Belcevovou a další jako šéfku výkonného výboru Putinova provládního uskupení zvaného Všeruská lidová fronta (ONF) Juliji Belechovovou. Po Putinově levici seděla režisérka filmů pravoslavného a vlasteneckého zaměření Olesja Šiginová. Zda synové nebo jiní příbuzní těchto žen skutečně bojují na Ukrajině, známo není, uvedl portál Meduza.

Setkání už v úterý ve videoprohlášení ostře kritizovala Olga Cukanovová, představitelka organizace Rada matek a manželek, která se zasazuje mimo jiné o dodržování pravidel částečné mobilizace. Cukanovová uvedla, že ani jedna z představitelek jejího spolku nebyla na setkání s Putinem pozvána, přestože o to ženy žádaly a sjely se i za tímto účelem do Moskvy. „Asi se bojí, že bychom kladly nepříjemné otázky,“ řekla aktivistka před pátečním setkáním agentuře AFP.

Ruský prezident, jenž je současně vrchním velitelem ozbrojených sil, ruské vojáky na frontě nikdy nenavštívil, na rozdíl od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který se za obránci Ukrajiny již několikrát podíval. Zelenskyj takto naposledy zavítal do nedávno osvobozeného Chersonu, jediného oblastního centra, které se Rusům za 275 dnů války sice podařilo dobýt, ale o které nedávno zase přišli.

Šéf ruského státu v pátek prohlásil, že život je mnohem složitější, než se ukazuje na obrazovce televizoru či počítače – a na internetu se podle Putina nedá „vůbec ničemu věřit“, protože se tam vyskytuje „spousta všelijakých falešných informací, podvrhů, klamání a lží“. Dodal, že informace jsou dnes také jednou ze zbraní. Rusko po začátku války výrazným způsobem omezilo dostupnost většiny celosvětových sociálních sítí i internetových stránek západních médií. Odborníci už také řadu let upozorňují na ruské šíření dezinformací a informační válku vůči západním společnostem.

Tagy:
válka Vladimir Putin Moskva Ukrajina Rusko Jednotné Rusko Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj válka na Ukrajině Rossiya Bank ruská invaze na Ukrajinu