Život Jiřího Štaidla vyhasl předčasně při tragické nehodě. Co se v osudný den stalo?

Jeden z nejtalentovanějších českých textařů, Jiří Štaidl, byl bohém, který miloval krásné ženy a rychlá auta. Právě tato vášeň se mu nakonec stala osudnou. Jeho život vyhasl v pouhých třiceti letech po tragické dopravní nehodě. Dne 22. ledna by oslavil 80. narozeniny.

Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš?, Lady Carneval, Kávu si osladím, Lásko má, já stůňu, Pátá. To je jen stručný výčet hitů, ke kterým napsal text Jiří Štaidl, bratr Ladislava Štaidla. Jeho životní láskou byla krasobruslařka Hana Mašková. Seznámil se s ní na koncertu Karla Gotta, jehož byl dvorním textařem.

Pro oba to bylo až osudové setkání. Zamilovali se do sebe a plánovali svatbu. Po třech letech však přišel bolestný rozchod. Kvůli práci, která je naplňovala, spolu nemohli být tak často, jak si plánovali. Hanu sportovní povinnosti zavály do Francie, Jiřího zase do Německa. Věděli, že udržovat vztah na dálku nemá smysl. V kontaktu však zůstali dál a jeden druhému přál štěstí. Pro oba to byla první velká láska, na kterou se nezapomíná.

Románek s budoucí první ženou USA

Štaidl poté začal randit s lyžařkou Ivanou Zelníčkovou, která se později provdala za budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tu pak vystřídala Dagmar Patrasová. „Bylo mi sedmnáct, jemu devětadvacet. Přede mnou chodil s krasobruslařkou Hanou Maškovou, pak s Ivanou Zelníčkovou. S ní se ale pořád hádal. Do Zelníčkové jsem se nějak prolnula já,“ svěřila se Patrasová v knize Fenomén Dáda.

Maškovou přežil o pouhý rok a půl

Na svoji první lásku, Hanu Maškovou, však Štaidl nikdy nezapomněl a stále ji měl v srdci. Když její život předčasně ukončila tragická dopravní nehoda, zhroutil se mu svět. Bylo jí pouhých dvaadvacet let. Přestože už spolu netvořili pár, těžce to nesl. V té chvíli ještě netušil, že stejný osud za pouhý rok a půl potká i jeho.

Když ve svém novém Renaultu uháněl navštívit rodiče do Jevan, cestou havaroval, vyletěl z auta ven a na místě zemřel. Na sedadle spolujezdce měla být jeho tehdejší přítelkyně Dagmar Patrasová. Ta se na poslední chvíli omluvila, čímž si zachránila život. „Měl nové auto, Renalut 17, a rychlost vyhnal na sto sedmdesát. Bohužel mu vjel do silnice náklaďák,“ přiblížila v knize Dagmar Patrasová.

Tagy: