Zprávy PLUS s komentátorem Kamberským a politologem Mrklasem
Podle předvolebních průzkumů opět posiluje hnutí ANO, naopak ČSSD nebo KSČM se postupně propadají. Pro komentátora Petra Kamberského jsou překvapením zejména rostoucí preference hnutí Přísaha pod vedením Roberta Šlachty, které se pohybuje nad pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do Sněmovny. Na téma průzkumů nebo vlivu prezidenta Miloše Zemana na říjnové volby debatoval ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS kromě Kamberského ještě politolog Ladislav Mrklas.
Z červnového průzkumu CVVM vyplývá, že volby by v současnosti vyhrálo hnutí ANO s 24,5 procenta hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta, koalice Spolu zase 19,5 procenta. Agentura Median navíc ukázala hnutí Přísaha Roberta Šlachty na páté pozici se ziskem šesti procent.
„Přísaha je pro mě překvapením, Robertu Šlachtovi jsem nevěřil. Téměř každé volby pošleme do Sněmovny nějaké nové strany. Poslední troje volby přišli do Sněmovny nováčci, kteří ještě týden před tím kontrolovali kvalitu uzenin,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor Petr Kamberský. „Přísaha je ale strana jednoho muže a děsím se toho, že by se podílela na vládě,“ dodal s obavami a Přísahu označil jako „bláznivý projekt“.
Druhý host pořadu Ladislav Mrklas uvedl, že výsledek Přísahy bude hodně záležet na osobnostech mimo Roberta Šlachtu. „Robert Šlachta je jen jeden a je otázkou, jak naplní lídry v ostatních krajích. Je také důležité, zda za Přísahu budou kandidovat populární osobnosti z jednotlivých regionů,“ řekl Mrklas a dodal, že lidé se rozhodují hlavně podle toho, kdo politické strany vede.
Stačilo osm let s Babišem?
Vzestup preferencí hnutí ANO si politolog vysvětluje podařenou vládní očkovací kampaní. Petr Kamberský přidal konkrétní příklad. „V době, kdy to vypadalo, že se nedaří zvládat situaci, lidé se od vlády odkláněli. A když se daří, jsou voliči zpět. ANO ale rozhodně nemá vyhráno,“ podotkl komentátor.
Rozhodovat prý budou poslední dny až týdny před volbami, které jsou v plánu 8. a 9. října. „Voliči se rozhodují podle lídra dané strany a je otázka, zda si voliči řekou, že čtyři až osm let s Babišem stačilo,“ dodal Kamberský. Druhou možností je, že dosavadní příznivci hnutí ANO budou jednat pod heslem „Gauner, ale rád“.
Vliv na výsledky voleb může mít i prezident Miloš Zeman, který dal jasně najevo, že svůj hlas hodí právě hnutí ANO premiéra Andrej Babiše. „Myslím, že jeho výrok může zpřehlednit situaci pro váhající voliče, kteří tíhnou právě k Miloši Zemanovi. Ten vlastně říká: ‚Zapomeňte na ČSSD a na Šlachtu, ten Babiš je v cajku,‘“ vysvětlil Kamberský.
Je neuvěřitelné, jak Zeman vystupuje
Na tom, jestli je vyjádření prezidentových preferencí v pořádku, se experti neshodli. „Není takový problém, že prezident vyjádří preference. Problém by nastal, kdyby nepověřil sestavením vlády vítěze voleb,“ argumentoval Kamberský.
Mrklas si však stojí za tím, že podobné výroky mohou volby razantně ovlivnit a podobný způsob vyjadřování není na místě. „Je neuvěřitelné, jakým způsobem prezident vystupuje. U nás nemá prezident o svých preferencích hovořit. Jasně říká, že ať volby dopadnou jakkoliv, tak pokud to bude jen trochu možné, pověří sestavením vlády Andreje Babiše. Pokud bude prezident ignorovat většinu a bude ji chtít rozbít, tak by mělo dojít ke změně,“ dodal Mrklas.