Poslanci se ve středu začnou zabývat návrhem státního rozpočtu na příští rok, který vláda předložila se schodkem 295 miliard korun. Dopoledne schválili zvýšení příspěvku na mobilitu o zhruba 400 korun měsíčně. Příspěvek 2 900 korun pak budou dostávat lidé, kteří se neobejdou bez energeticky náročných dýchacích přístrojů. Na programu je také první kolo volby zástupce veřejného ochránce práv.
V případě návrhu rozpočtu Sněmovna rozhoduje už v prvním čtení o jeho základních parametrech, tedy zejména o výši příjmů, výdajů a schodku. Rozpočtový výbor jejich přijetí doporučil. Pokud dolní komora hlavní ukazatele schválí, poslanci následně mohou navrhovat už jen přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Jeho příjmy mají činit podle vládního návrhu 1,93 bilionu korun a výdaje 2,22 bilionu korun. Schodek má být o 80 miliard korun nižší než letos.
Zeman poruší letitou tradici, na jednání o rozpočtu nepřijde. Má být jeho posledním ve funkci
Končící prezident Miloš Zeman vynechá jednu ze svých tradic – nezúčastní se středečního projednávání státního rozpočtu na příští rok. Ačkoliv přítomnost hlavy státu v Poslanecké sněmovně není zákonem povinná, Zeman doposud žádnou schůzi zákonodárců k rozpočtu nevynechal. Ve středu večer má nicméně mluvit s premiérem Petrem Fialou (ODS) na pravidelném setkání v Lánech. Důvod, proč se Zeman nakonec nedostaví do Sněmovny, zatím prezidentská kancelář nesdělila.
Předložený rozpočet má podle vlády dva základní cíle. Prvním z nich je podpora obyvatel v souvislosti s růstem cen a energetickou krizí a druhým pokrytí výdajů v důsledku konfliktu na Ukrajině.
Příspěvek na mobilitu pro lidi se zdravotním postižením zřejmě vzroste z nynějších 550 korun na 900 korun měsíčně. Příspěvek 2 900 korun pak budou dostávat lidé, kteří se neobejdou bez energeticky náročných dýchacích přístrojů. Ve vládní novele o poskytování dávek to schválila Sněmovna. Předlohu, která zvyšuje až o čtvrtinu také státní dotaci na zdvihací plošinu a přináší i další změny, nyní dostanou k posouzení senátoři.
Prezident Miloš Zeman poprvé vynechá projednávání rozpočtu, i když na něj v minulosti pravidelně do Sněmovny chodil.
Zástupce ombudsmana budou poslanci vybírat ze tří kandidátů. Prezident Miloš Zeman navrhl právníky Zdeňka Koudelku a Petra Scholze. Senátním nominantem se stal vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva Vít Alexander Schorm. Sněmovna obsazuje místo po Monice Šimůnkové, která rezignovala ke konci srpna kvůli sporům s ombudsmanem Stanislavem Křečkem.