Přívaly sněhu komplikují dopravu v Česku. Podívejte se, které silnice jsou neprůjezdné

Nehody na Vysočině

Sníh a mráz ve středu ráno opět komplikují dopravu. V Libereckém kraji naměřili −12 °C, na Královéhradecku klesly teploty k −20 °C. Na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu, tvořit se může ledovka, varují silničáři.

Liberecký kraj se ve středu probudil do mrazivého rána, na některých místech klesly teploty až k minus 12 stupňům Celsia a silnice mohou namrzat. Hlavní tahy jsou ale většinou po chemickém ošetření holé a vlhké, pozor by si měli dát motoristé na silnicích nižších tříd, kde se nesolí. Hlavně v horách je na nich po sněžení z minulých dnů zledovatělá vrstva ujetého sněhu, silničáři proto doporučují zvýšenou opatrnost. Pro kamiony nad šest tun zůstává kvůli sněhu zavřená silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice na Liberecku, řidiči musí využít silnici I/13 přes Frýdlant.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Z mostu na D1 se zřítil kamion. Vozidlo po pádu začalo hořet, řidič nehodu nepřežil

Na silnicích nižších tříd v Královéhradeckém kraji zůstává vrstva ujetého nebo rozbředlého sněhu. Nejsilnější je na silnicích v Krkonoších, kde má až 15 centimetrů a místy může být i zledovatělá, uvedli silničáři. Dálnice D11 v Královéhradeckém kraji byla po chemickém ošetření ve středu ráno mokrá. Teploty v kraji klesly na horách až k minus 13 stupňům Celsia. V nižších polohách se pohybovaly od minus pěti do minus devíti stupňů. Největší mráz kolem minus 20 stupňů byl v Orlickém Záhoří na východní straně Orlických hor. Na hřebenech Krkonoš leží 50 až 70 centimetrů. Od pondělí v Krkonoších platí nejnižší první stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové stupnice.

Na některých úsecích jihočeských silnic se mohou tvořit ledovky a vyskytovat se náledí. Silničáři od úterních 20:00 pravidelně v terénu udržují vozovky, řekl dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Vlastimil Zikmund. Mrzne po celém kraji, nejnižší teploty jsou na horách. „Po ránu máme venku asi stovku kusů techniky. Průběžně kontrolujeme situaci v celém regionu. Nejnáročnější na údržbu jsou úseky, kde se nesmí používat sůl,“ uvedl Zikmund.

Provoz na silnicích v Pardubickém kraji na mnoha místech znepříjemňuje sníh. Leží na vozovkách zvláště ve výše položených oblastech, někde tvoří i uježděnou vrstvu. Všechny komunikace jsou ale s opatrností sjízdné. Řidiči by měli být opatrní zvláště v okolí Hlinska, Moravské Třebové, Poličky, Svitav nebo Ústí nad Orlicí, rozbředlý sníh je ale i v polabské Přelouči. Souvislou sněhovou pokrývku vozovek hlásí silničáři z oblasti Lanškrouna a z Železných hor, kde se nepoužívá posypová sůl. Lokálně, například v Heřmanově Městci na Chrudimsku, se vyskytuje také ledovka.

V Ústeckém kraji se na silnici z Leštiny do Zubrnic nedaleko Ústí nad Labem vytvořila ledovka. Na silnici u Chuderova na Ústecku je souvislá vrstva sněhu a ledu, osobní automobil tam uvízl napříč silnicí, která je aktuálně neprůjezdná v obou směrech. Ledovka je také u obce Kryštofovy Hamry na Chomutovsku, řidiči projedou se zvýšenou opatrností. Nehodu autobusu a osobního automobilu řeší policisté na Masarykově třídě v Teplicích. Policisté nabádají motoristy, aby jezdili opatrně a do hor se pouštěli jen se zimní výbavou.

Na vozovkách na Vsetínsku, které jsou po chemickém ošetření mokré, se ve středu ráno místy může tvořit náledí. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností, stejně jako ostatní silnice ve Zlínském kraji, které jsou holé a mokré, případně vlhké.

Na Vysočině je ujetá a zledovatělá vrstva sněhu na silnicích nižší třídy. Hlavní tahy jsou po solení mokré nebo se zbytky rozbředlého sněhu. Ke zvýšené opatrnosti při jízdě vyzývá řidiče také policie. Po nočních nehodách kamionů je stále neprůjezdná dálnice D1 u Humpolce ve směru na Prahu.

Silnice druhých a třetích tříd na severu Olomouckého kraje pokrývá po vydatném sněžení vrstva ujetého sněhu. Se zvýšenou opatrností musejí řidiči počítat i na hlavních tazích, kde je hlavně na Jesenicku po chemickém posypu sněhová kaše. Na Jesenicku podle silničářů nyní leží až 30 centimetrů sněhu, který napadl postupně od víkendu.

Na silnicích na Opavsku hrozí tvorba námrazy. Na cestách nižších tříd v Moravskoslezském kraji leží nová vrstva ujetého sněhu. S obdobnými komplikacemi pak řidiči musí počítat také ve vyšších polohách v Beskydech. Většinou jsou ale silnice v kraji po chemickém ošetření mokré nebo se zbytky rozbředlého sněhu.

Sníh zkomplikoval dopravu také ve Středočeském kraji, kde hasiči od úterních 20 hodin do středečních 7 hodin ráno vyjížděli k 35 událostem. Podle nich šlo o 15 technických pomocí, z čehož v devíti případech zasahovali u popadaných stromů. „U dopravní nehody jsme v noci zasahovali v sedmi případech. Předpokládáme, že dnešní (středeční) den bude podobný, protože se ráz počasí nezměnil. Nohu z plynu a jezděte opatrně,“ uvedli středočeští hasiči na sociální síti X. Krajští cestáři v noci poslali do terénu téměř všechnu techniku. S komplikacemi by motoristé měli počítat například na Benešovsku, kde je kvůli vyprošťování kamionu neprůjezdná silnice třetí třídy u obce Dlouhé Pole. „Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Během noci byla nasazena téměř veškerá technika, celkem 159 sypačů,“ řekla pracovnice dispečinku krajské správy a údržby silnic Kamila Černá.

Tagy: