Soběstačnost i dotace: Obnovitelné zdroje kromě domácností v ČR lákají i firmy

Soběstačnost i dotace: Obnovitelné zdroje kromě domácností v ČR lákají i firmy

Interview PLUS, René Milota - 25.3. v 14:45

Ceny energií klesají, nicméně zájem o obnovitelné zdroje v Česku neutichá. Domácnosti, jež byly doposud hlavními zájemci, v poptávce rychle dohánějí soukromé společnosti. I jejich majitelé chtějí posílit vlastní nezávislost a soběstačnost a ušetřit peníze vynaložené na účty za energie. A pomáhá také spuštění nového dotačního programu RES+, v němž na úspěšné žadatele čeká devět miliard korun. V pořadu Interview PLUS to řekl René Milota, jednatel společnosti Acetex. Podle něho se s pomocí obnovitelných zdrojů dají ušetřit i více než tři čtvrtiny z nákladů.

Fotovoltaika a tepelná čerpadla — pojmy, které v posledních dvou letech velmi často zaměstnávaly internetové prohlížeče. Zájem o ně byl tak vysoký, že jejich dodavatelé měli na dlouho dopředu obsazené všechny termíny pro dodání i instalaci. V současnosti poptávka nikterak výrazně neklesá, přesto se už situace uklidnila. Realizační lhůty se výrazně zkrátily. „V případě rodinných domů se bavíme o instalaci třeba do tří měsíců. Pokud jsou to větší objekty, tam je to individuální dle velikosti instalovaného výkonu na daném objektu. Konkrétně u velikosti třeba 50 kWp, což už je většinou sektor firemní, se pohybují instalace od dvou do třeba deseti dnů v rámci realizace a příprava je kolem dvou tří měsíců,“ uvádí René Milota, jednatel společnosti Acetex.

Ten dodává, že situace pro prodejce zůstává příznivá i přesto, že ceny energií průběžně klesají. „Zájem je pořád velký. Ze strany firemního sektoru se díky novým dotacím ještě zvýšil.“

Úspory a ekologie v hlavní roli

Důvodů k volbě obnovitelných zdrojů je přitom celá řada. „Nezávislost firem na dodavatelích je jedna z motivací. Svou roli hraje i ekologie a tlak z Evropské unie na snížení uhlíkové stopy. Samozřejmě hlavní roli hraje ta ekonomická stránka,“ zmiňuje ty nejzásadnější René Milota v pořadu Interview PLUS.

Jednatel společnosti Acetex dále vysvětluje, že odhadnout úspory předem není úplně jednoduché. Při správné kombinaci ovšem mohou být značné.

ČTĚTE TAKÉ: Tepelná čerpadla šetří peníze desítkám tisíc Čechů, sníží náklady až o 3/4

„Pokud bychom se podívali na konkrétní příklad průmyslového parku jednoho našeho zákazníka, tak tam jsme díky fotovoltaické elektrárně dokázali ušetřit v rámci prvních měsíců zhruba 60 % nákladů. Je to samozřejmě závislé na odběrovém diagramu dané firmy, ale úspory jsou veliké. V případě kombinace s tepelnými čerpadly se dá uspořit až 80 %.“

To je výhled, který láká většinu firem bez ohledu na velikost. „Pokud bychom se měli bavit konkrétně, jsou to menší podniky až po větší výrobní haly, průmyslové parky nebo dokonce i zemědělská družstva,“ uvádí René Milota.

Ten dále vysvětluje, že pro instalace do 50 kWp nejsou třeba žádná povolení kromě připojení k distribuční soustavě. „A pokud se bavíme o větších elektrárnách nad 50 kWp, tam už je průběh instalace a přípravy projektu důkladnější, probíhá tam studie připojitelnosti, studie realizovatelnosti a připojení k distribuční soustavě, statika, požárně bezpečnostní řešení atd. My jako realizační firma všechny tyto náležitosti pro zákazníky zajistíme společně i s dotací.“

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Fotovoltaika pomáhá šetřit, ročně i 60 tisíc korun

Dotace ušetří i 50 % nákladů

V souvislosti s navýšením limitu pro fotovoltaické elektrárny z původních 10 kW na 50 kW bez nutnosti stavebního povolení mluví jednatel společnosti Acetex o dalším impulsu k rozhýbání trhu. Podobně jako v případě zmiňovaných dotací.

„1. 3. 2024 odstartoval nový dotační titul RES+ v rámci Modernizačního fondu, který má několik výzev. Je v něm alokováno devět miliard korun. Ušetřit peníze a zároveň díky státní podpoře dostat ještě dotaci, je opravdu zajímavé, takže ten zájem ze strany firem se navyšuje.“

O dotaci mohou žádat nejen společnosti, ale třeba i obce. „Je tam vždy 50 % uznatelných nákladů,“ uvádí René Milota s tím, že zaměstnanci Acetex dokážou zajistit pro své zákazníky komplexní podklady a vyřízení dotace „Provedeme je celou cestou od studie realizovatelnosti, jestli vůbec je možné instalovat fotovoltaickou elektrárnu na střechu, jestli jsme ji schopni připojit k distribuční soustavě, vybereme ideální dotační výzvu, která je vhodná pro daný objekt, pomůžeme zákazníkovi s celým  procesem.“

Stejný servis pak čeká i zákazníky z řad domácností. „V České republice máme spoustu střech, které ještě nemají žádný obnovitelný zdroj. Nicméně budoucností trhu je firemní sektor,“ říká René Milota.

Tagy: