CNN Prima News socialismus

socialismus

Výpis příspěvků ke štítku „socialismus“

Vzácná Tatra 613 Speciál byla za socialismu českým Rolls-Roycem. Teď jde do dražby

28. října 2022 11:45

S osobní limuzínou Tatra 613 se tradičně pojí přídomek „papalášská“, tím pravým vrcholem luxusu bylo její exkluzivní provedení Speciál. V hlubokých normalizačních časech nabídlo klimatizaci, elektrické stahování oken, minibar či špičkové autorádio. Nechyběla také přední světla nebo zpětná zrcátka z nejdražšího Mercedesu.

Zdaňme říhání krav, navrhuje novozélandská vláda. Farmáři se bouří a vyrazili do ulic

26. října 2022 23:43

Socialistická vláda na Novém Zélandu přišla s „revoluční myšlenkou“. Jako první země na světě chce zdanit skleníkové plyny, které produkují hospodářská zvířata. Premiérka země Janica Ardernová daň pokládá za důležitý milník v přechodu k bezuhlíkové budoucnosti. Proti nápadu se ostře vymezili zemědělci, podle nich je daň znevýhodní a poškodí. Popularita Ardernové v posledních měsících poklesla k rekordnímu minimu.

Revoluce musí být nenávist a zabíjení, říkal Che Guevara. Zarytý marxista zemřel před 55 lety

9. října 2022 07:35

Od smrti Ernesta Guevary (lépe známý jako Che Guevara nebo el Che) uběhlo 55 let. Argentinského lékaře asi nejvíce proslavila kubánská revoluce. Che Guevara se stal ikonou krajně levicových marxistických podporovatelů. Za svůj život ztvárnil mnoho rolí – odhodlaný revolucionář, pravá ruka Fidela Castra, neúspěšný ekonom, masový vrah i mučedník. Nakonec byl zajat v Bolívii, když v této zemi chtěl rozpoutat revoluci. Byl popraven 9. října roku 1967.

Zemřel sovětský lídr Michail Gorbačov. Stál u konce studené války i u rozpadu SSSR

30. srpna 2022 22:35

Ve věku 91 let zemřel po dlouhé a těžké nemoci bývalý nejvyšší představitel Sovětského svazu Michail Sergejevič Gorbačov. S odkazem na prohlášení nemocnice o tom informovaly agentury TASS a Interfax. Politik, který se podílel na ukončení studené války a odvrácení hrozby jaderného konfliktu, byl ale ve své zemi obviňován z rozpadu Sovětského svazu a jeho ústupu z pozice jedné ze dvou tehdejších světových supervelmocí. Držitel Nobelovy ceny míru byl jednou z nejvýznamnějších politických osobností druhé poloviny 20. století. Na vlastní přání bude pohřben vedle své ženy Raisy na hřbitově v Moskvě, napsal TASS s odkazem na příbuzné zesnulého.

Škoda VOS: Auto, do kterého se nevešla Marta Gottwaldová a lepili ho lepidlem z USA

10. srpna 2022 00:17

Se spojením papalášská limuzína si většina dříve i později narozených Čechů spojuje Tatry 603 nebo 613, mnohem děsivějším monstrem však byla Škoda VOS z přelomu 40. a 50. let. Vznikla pouze ve 107 exemplářích a sloužila komunistickým diktátorům od Československa přes Albánii po Čínu. Do dnešních dnů se zachovalo jen několik vozů.

Rusko se proměňuje v severokorejský skanzen. Přijde znárodnění i zákaz prodeje deviz

11. března 2022 05:22

Zahraniční společnosti, které se rozhodly ukončit nebo pozastavit své aktivity v Rusku, pravděpodobně přijdou o majetek. Ruská vláda totiž chystá jeho znárodnění. Prý chce předejít bankrotům a ztrátě pracovních míst. Ruská federace se tak postupně navrací do éry centrálně plánované ekonomiky. Nejde totiž o jediné opatření, které tento model hospodářství připomíná.

Palach měl mít až 29 následovníků, 20. ledna se upálil pivovarský dělník z Plzně

20. ledna 2022 07:35

Na plzeňském Dukelském náměstí vzplála živá pochodeň 20. ledna 1969. Následovníkem Jana Palacha se stal 25letý pivovarský dělník Josef Hlavatý, když se polil dvěma litry petroleje a škrtl sirkou. Dnes náměstí nese jméno T. G. Masaryka, upáleného mladíka tu však nepřipomíná busta ani pamětní deska. Den po Palachově pohřbu se v Chebu zapálil 16letý učeň Jan Béreš a zřejmě poslední živou pochodní byl v dubnu 39letý Evžen Plocek z Jihlavy. Od 16. ledna do konce dubna 1969 se pokusilo ve jménu Jana Palacha zemřít 29 lidí.

Můj Discoland je rolls-royce diskoték, tvrdil Ivan Jonák aneb Kouzlo devadesátek

15. ledna 2022 07:41

„Za revoluce jsem okradl studenty o desítky milionů,“ přiznal Ivan Jonák ve svých vzpomínkách. Sepsal je ve věznici, když pykal za nájemnou vraždu manželky Ludviky. Devadesátky jsou opět v kurzu a Jonák je jejich symbolem. Divadlo Na zábradlí chystá premiéru se všeříkajícím názvem Discoland, mafián je i hvězdou veřejnoprávní televize. V posmrtně vydaných vzpomínkách přitom Jonák označení mafián důrazně odmítá.