reklama
CNN Prima News socialismus

socialismus

Výpis příspěvků ke štítku „socialismus“

Takto se za socialismu prodávaly škodovky na Západě. Režim potřeboval devizy

25. listopadu 2021 14:52

Komunistický režim bojoval prakticky od svých počátků s nedostatkem tvrdé měny nutné pro obchodování s kapitalistickými zeměmi. Kde nepomohly všemožné absurdní bartery typu české uhlí původně pro Libyi za korejské kazetové přehrávače nebo pověstný Tuzex, musel přijít prodej těch několika málo alespoň trochu konkurenceschopných výrobků na Západ. Dlouhodobě k nim patřily i vozy Škoda.

Vánoce jako za socialismu? Dárky nebudeme kupovat, ale shánět, herní konzole nejsou

13. listopadu 2021 05:29

Letošní Vánoce nebudou jen jedny z nejdražších v historii, ale také jedny z nejchudších. Zejména lidé ve středím věku si vzpomenou na éru reálného socialismu, kdy se dárky nekupovaly, nýbrž sháněly. To proto, že o regálech plných zboží si mohli nechat jen zdát. Něco podobného nás čeká i letos, a to hlavně u zboží, které se neobejde bez elektronických součástek. Šest lidí ze sta připouští, že si na vánoční dárky půjčí.

Maláčová: Hnutí ANO nám krade úspěchy. 21. století bude patřit sociální demokracii

24. srpna 2021 10:47

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) bude mít socialistické myšlení v Česku i nadále své místo. Uvedla to ve vysílání úterního Nového dne na CNN Prima NEWS a dodala, že 21. století bude patřit sociálním demokratům. Ti mají podle slov Maláčové nejlepší recept na řadu témat včetně klimatické změny či pracovních podmínek.

Tvrdili, že musím na operaci dělohy, místo toho mě sterilizovali, říká oběť eugeniky

8. srpna 2021 05:16

Lékař Šindler a primář Schnirch. Ta jména si sedmdesátiletá Olga Kováčiková pamatuje dodnes. „Tvrdili, že musím na operaci dělohy, jenže místo operace mě nedobrovolně sterilizovali,“ vypráví o události z roku 1974. Tento týden podepsal prezident Zeman zákon o odškodnění „osob sterilizovaných v rozporu s právem“ a Kováčiková dostane 300 tisíc korun. „Určité zadostiučinění to je, sterilizace mi však zničila život. A konkrétní viníci nebyli potrestáni,“ říká.

Dálnice z Prahy měla vést až do Moskvy, před 50 lety byl otevřen první úsek D1

12. července 2021 06:37

Před půlstoletím 12. července 1971 byla otevřena první česká dálnice, dvacetikilometrový úsek z Prahy do Mirošovic. „Jsme na začátku výstavy naší dálniční sítě,“ uvítalo přestřihnutí pásky Rudé právo. Soudruzi předpokládali, že do roku 2000 se dálnice dostaví až na hranice se Sovětským svazem. A Rusové následně celé dílo protáhnou až do Moskvy.

1. máj za totality: Jak ho Češi prožili s Hitlerem (1939) a jak s Husákem (1989)

1. května 2021 05:07

Na poslední velkolepé oslavy Svátku práce před pádem režimu v listopadu 1989 přišlo na Václavské náměstí v Praze 250 tisíc loajálních občanů a jen 80 disidentů. „Posíláme z naší prvomájové manifestace bojové soudružské pozdravy sovětskému lidu a jeho leninské komunistické straně,“ hřímal tehdy z tribuny na Václavském náměstí generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš. A jak prožili Češi a Moravané 1. máj v prvním roce německé okupace v roce 1939?

KOMENTÁŘ: Česko na talíři. Když národní socialisté diktují, čím smíme plnit žaludky

20. ledna 2021 17:14

Potichu a bez většího zájmu veřejnosti prošla Sněmovnou novela zákona o potravinách, která zákazníkům brutálně omezí výběr jídla na pultech tuzemských obchodů. A také ho zdraží. Už příští rok totiž budou muset někteří prodejci nabízet nejméně 55 procent potravin české provenience. V roce 2028 už to budou téměř tři čtvrtiny. Poděkujme poslancům ANO, ČSSD, SPD, KSČM nebo Trikolóry.

České republice už je 28 let, nostalgici budují Muzeum Československa

2. ledna 2021 15:15

Československo zaniklo v první vteřině 1. ledna 1993. Pro Mariana Hrabovského a Tomáše Sulka z Osoblahy na Krnovsku je to zásadní přelom, o předměty vyrobené po tomto datu se nezajímají. Už šestý rok totiž budují Muzeum Československa. „Rozhodně neoslavujeme socialismus, je to především o nostalgii,“ vysvětluje Sulek a ukazuje magnetofon Sonet duo, státní znak s rudou hvězdou či uniformy vojáků Československé lidové armády.

Ještě na silvestra 1960 se řidiči směli posilnit alkoholem. Zákaz platí 60 let

31. prosince 2020 06:53

Až do 1. ledna 1961 byl nějaký ten půllitr piva běžnou součástí silničního provozu v tehdejším Československu. Změnila to až nová vyhláška, v níž bylo řečeno: „Řidiči je zakázáno požívání alkoholických nápojů (lihoviny, víno, pivo i jiné nápoje obsahující více než 0,75 objemových procent alkoholu) před jízdou i během jízdy.“

reklama