Šokující objev v oblíbené destinaci. Velký žralok se u pobřeží ukázal po deseti letech

Vyrazil pozorovat velryby, náhlému objevu ale nemohl španělský fotograf David Jara uvěřit. Jen 16 kilometrů od pobřeží v Garrafu v provincii Barcelona spatřil žraloka mako. Nezajímavější na celé věci je, že tento typ mořského predátora nebyl ve zmíněných vodách zpozorován minimálně deset let.

„Zahlédli jsme velký černý pohybující se stín,“ cituje španělský web El País podvodního fotografa Davida Jaru, který spolu s kolegou Carlosem Molinou exkluzivní snímky pořídil. Za deset let výprav k pobřeží se prý se žralokem mako ještě nesetkal.

„Nevím o žádném videozáznamu žraloka mako z podmořského prostředí ve španělském Středozemním moři,“ potvrzuje mořský biolog Claudio Barría z Ústavu mořských věd v Barceloně a Španělské národní rady pro výzkum (CSIC).

K pozorování došlo asi 16 kilometrů od pobřeží. Vzhledem k hloubce vod se jedná o oblast, kam potápěči jezdí za velrybami. „Byli jsme zmatení. Najednou jsme ale uviděli něco, co vyčnívalo z moře. Brzy jsme si všimli hřbetní ploutve. Zastavili jsme v bezpečné vzdálenosti a on se sám přiblížil k naší lodi. Bylo to působivé,“ popsal Jara. Chtěl skočit do moře a natočit zvíře s fotoaparátem v ruce. „Ale věděl jsem, že by to nebylo správné,“ dodal.

Žralok mako může dosáhnout rychlosti až 70 km/h

Snímky nakonec pořídili podvodní kamerou. Členové expedice nejprve nevěděli, o jaký druh predátora se jedná. Například v roce 2018 zveřejnila expedice záběry, na kterých byl údajně zachycen žralok bílý, ve skutečnosti šlo ale o žraloka mako. „Až když jsme si byli jistí, rozhodli jsme se o všem říct světu,“ ujistil fotograf.

Žralok mako může podle biologů dosáhnout v teplých mořích délky až 4,5 metru a plout rychlostí až 70 kilometrů za hodinu. Zdokumentovaný jedinec byl dlouhý asi 2,5 metru a plaval klidně.

Biolog Claudio Barría označuje objev za dobré znamení pro středomořský ekosystém. Mako krátkoploutvý je podle Mezinárodní unie na ochranu přírody (IUCN) klasifikován jako kriticky ohrožený. Odborníci tvrdí, že tito dravci nejsou pro člověka nebezpeční, ale naopak představují klíčovou součást moří. Regulují populace různých druhů, čímž pomáhají udržovat rovnováhu mořských ekosystémů.

Téma výskytu žraloků hýbe v posledních týdnech světem. Střet s predátorem ale ne vždy končí šťastně. Například populární turistickou egyptskou destinací Hurghada nedávno otřásla smrt dvou žen. V resortu Sahl Hasheesh proto zavedli několikadenní zákaz vstupu do vody.

Plavčík se bránil holýma rukama

Ve vodách Long Islandu, který spadá pod newyorskou metropolitní oblast, pak v neděli plavčík Zach Gallo instruoval skupinu nováčků, jak zachraňovat lidi z vody. Chvilku volal o pomoc a předstíral, že se topí, když ho náhle napadl téměř dvoumetrový žralok. Muž se před predátorem ubránil holýma rukama.

Útoky žraloků na Long Islandu byly dosud podle místní administrativy extrémně vzácné, v poslední době k nim ale dochází čím dál častěji. Za uplynulé dva roky úřady zpozorovaly v místních vodách více žraloků než za celé předchozí desetiletí dohromady, což je přinutilo k posílení pobřežních hlídek.

Dokumentarista Steve Lichtag ve vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že se může klidně stát, že žralok k člověku připluje až na dotyk, ale pokud tak učiní v klidu a bez rychlých pohybů, k útoku se ještě nechystá. „Eventuálně nás párkrát obkrouží a popluje dál,“ řekl Lichtag. Pokud však na prudké a rychlé pohyby ze strany žraloka skutečně dojde, blíží se nejspíše nebezpečí. Pak platí jednoduchá rada. „Pěstí majznout do rypce,“ zdůrazňuje publicista.

Tagy:

Hlavní zprávy

Odpálil plynovod podvodní dron? Experti popisují možnosti útoku a naznačují, kdo ho provedl
Rusko

Odpálil plynovod podvodní dron? Experti popisují možnosti útoku a naznačují, kdo ho provedl

Rusové mohli plynovody Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři poměrně jednoduše sabotovat, dostat se k nim mohly nejen drony, ale i vycvičení potápěči. Říkají to zahraniční experti prostřednictvím některých médií. Podle americké CNN byly navíc v oblasti k vidění lodě ruského námořnictva, které do místních vod v posledních měsících mířily čím dál častěji. Rusko jakékoliv obvinění z poškození plynovodů odmítá, vody, ve kterých k výbuchům došlo, označuje za ekonomické zóny Dánska a Švédska.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:38

Papež tvrdí, že Moskvě předal požadavky Ukrajinců na osvobození zajatců

14:58

Mrazivá reportáž CNN z Rusy těžce ostřelovaného města: Nikdy jsme se tak nebáli

14:29

Rusko anektuje okupovaná území

13:56

Lipavský: Plánované ohlášení anexe ukrajinských území je naprosto nepřijatelné

Kreml rozhodl o anexi dalších ukrajinských území. K Rusku se mají připojit v pátek

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov ve čtvrtek potvrdil, že při páteční ceremonii v Kremlu budou k Rusku připojeny čtyři ukrajinské oblasti, kde se v uplynulých dnech konala hlasování o jejich přiřazení k Rusku. Kyjev a Západ tato referenda neuznávají a nehodlají uznat ani anexi okupovaných ukrajinských území. Český ministr zahraničí Jan Lipavský považuje plánované ruské ohlášení anexe ukrajinských území za naprosto nepřijatelné. Celý proces byl zfalšovaný, řekl novinářům.

Živě
ON-LINE: Miliardy na kompenzaci dodávek Ukrajině i modernizaci armády. ČR získá pomoc USA

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Hurikán Ian dál pustoší Floridu. Zrušeny byly tisíce letů, miliony lidí jsou bez proudu

Floridu potkala přírodní katastrofa biblických rozměrů. Hurikán Ian o síle čtvrtého stupně včera dorazil k jihozápadnímu pobřeží a zpustošil území mezi městy Naples a Sarasota. Více než čtyři tisíce letů mířících do Spojených států či ze země bylo zrušeno v důsledku hurikánu Ian, který ve středu udeřil na americký stát Florida. Jedna z nejsilnějších bouří, která USA kdy zasáhla, zaplavila ulice, vyvracela stromy a připravila přes 2,2 milionu odběratelů o dodávky elektřiny.

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.

Střelba na hranicích. Převaděč agresivně projel kontrolou, v autě vezl 15 migrantů

Policie zadržela od půlnoci, kdy začaly na hranicích se Slovenskem dočasné kontroly, přes 120 migrantů a sedm převaděčů. Radiožurnálu to řekl ředitel cizinecké policie Milan Majer. Jeden z převaděčů před strážci zákona nebezpečně ujížděl, zastavily ho až výstřely. Situaci pro vás na místě sleduje i štáb CNN Prima NEWS. Česko zahájilo kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes tuzemsko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici minimálně deset dnů.

Domácí zpravodajství

Ze soudu o Čapím hnízdu se kvůli nemoci omluvila klíčová svědkyně. Nedorazil ani Babiš

Finanční ředitelka holdingu Agrofert Petra Procházková ve čtvrtek u hlavního líčení v případu kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo nevypovídala. Z jednání se omluvila kvůli zdravotním důvodům. K soudu ve čtvrtek nedorazil ani bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který v kauze čelí spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou obžalobě z dotačního podvodu. Podle právníka někdejšího předsedy vlády Eduarda Bruny je Procházková vzhledem ke svému postavení v Agrofertu klíčovým svědkem.