Soud vyloučil Trumpa z primárek v Illinois. Podle žaloby není způsobilý zastávat úřad

Donald Trump na mítinku v Jižní Karolíně.

Trump vyřazen z několika primárek

Soudkyně z Illinois rozhodla o vyloučení amerického exprezidenta Donalda Trumpa z republikánských primárek v tomto státě. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP, podle které je verdikt pozastavený do pátku, aby soud umožnil odvolání. K podobnému rozhodnutí dříve přistoupily orgány ve státech Colorado a Maine, a to kvůli Trumpově zapojení do útoku na sídlo amerického Kongresu z 6. ledna 2021. Nejvyšší soud USA už dříve oznámil, že se bude Trumpovou účastí v primárkách zabývat, podle analytiků zřejmě jeho diskvalifikaci zvrátí.

Soudkyně Tracie Porterová ve 38stránkovém rozhodnutí reagovala na žalobu skupiny voličů. Ti argumentovali, že Trump není způsobilý zastávat nejvyšší úřad kvůli tomu, že podněcoval dav k útoku na Kapitol a nesnažil se výtržníky zastavit.

K TÉMATU: V boji o Bílý dům se točí miliardy. Navrch má Biden, přispívá mu i Soros či Spielberg

Jde o jednu z desítek podobných žalob podaných s cílem vyřadit Trumpa z volby, která se opírá o málo využívanou pasáž americké ústavy. Podle 14. dodatku totiž nesmí vojenský ani civilní úřad v USA zastávat ten, kdo se dopustil „povstání nebo vzpoury“ či takový akt podporoval.

Trump se kvůli rozhodnutí v Coloradu z prosince loňského roku obrátil na nejvyšší soud. Soud s konzervativní většinou na začátku tohoto měsíce naznačil, že exprezidentovu diskvalifikaci zvrátí, píše AP.

Republikánské primárky v Illinois, spolu s New Yorkem a Kalifornií, tradiční baštou demokratů, se budou konat 19. března.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Bidenovi láme vaz podpora Izraele. Pár hlasů muslimů může rozhodnout volby, píše CNN

Tagy:
New York Kalifornie žaloba Colorado USA Donald Trump Illinois Kapitol Spojených států amerických Americké volby 2024