Šimáčková: Putinovy zločiny teď trestní tribunál nemůže soudit. Důsledky přijdou později

Putin nedávno zintenzivnil zásahy proti médiím a jednotlivcům, kteří se nepodřizují ruské straně ve válce.

Šimáčková a Slezák o situaci na Ukrajině

I přesto, že Rusko přestalo být členem Rady Evropy, má ještě dalších šest měsíců závazky, které musí dodržovat. Mezi ně patří mimo jiné zákaz zabíjení a mučení. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekla soudkyně Evropského soudu pro lidská práva Kateřina Šimáčková. Podle ní ruského prezidenta Vladimira Putina trestní tribunál není příslušný nyní soudit. Trest by ale mohl přijít později.

Masakr ve městě Buča u Kyjeva svět šokoval. Rusko jej nicméně označilo za podvod. Evropští politici volají po dalších protiruských sankcích. To, co se v Buči stalo, je podle nich válečný zločin. „Jak v mezinárodním, tak ve vnitrostátním právu přichází důsledky jednání o dost později než z okamžitého pohledu na konkrétní skutečnosti. Řekla bych, že Evropský soud pro lidská práva do konfliktu nějakým způsobem vstoupil, protože byť Rusko přestalo být členem Rady Evropy, má ještě šest měsíců závazky,“ upozornila Šimáčková.

„Stát odpovídá za dodržování Evropské úmluvy, zejména tedy článku 2, 3 a 8 – zákaz zabíjet, zákaz mučit a ponižovat a zákaz zasahovat do soukromého a rodinného života,“ upřesnila soudkyně.

Během rozhovoru padla otázka, jak soud s válečnými zločinci probíhá. „Pokud jde o Mezinárodní trestní tribunál bez konkrétní specializace, Rusko nebo USA patří mezi státy, které neuznaly své podřízení, na rozdíl od jiných států. Už to by mohlo věc poměrně komplikovat. Současně máme zkušenost, že po větších válečných konfliktech dochází k vytvoření specializovaných soudů,“ vysvětlila Šimáčková s tím, že nejprve je potřeba sehnat důkazy.

Trest bude ekonomický a politický

„Máme zkušenost, že v případě některých takových soudů došlo k odsouzení pachatelů trestných činů i v jejich nepřítomnosti. Na druhou stranu záleží, jaká bude vymahatelnost. Určité důsledky to tímto způsobem pro odsouzeného pachatele má, ale mnohem menší než v případě, kdy se procesu účastní,“ pokračovala soudkyně.

Objevují se různé úvahy, zda by mohl být na ruského prezidenta Vladimira Putina vydán zatykač. Jeho americký protějšek Joe Biden hovoří o tom, že Putin je válečný zločinec a měl by skončit před soudem. „V tuto chvíli běžně fungující Mezinárodní trestní tribunál není příslušný, aby soudil trestné činy nebo zločiny zemí, které neakceptovaly mezinárodní smlouvu, v rámci které tribunál funguje. Musím říci, že i České republice poměrně dlouho trvalo, než někdejší prezident Václav Klaus po několika letech podepsal naše přistoupení k tomuto systému ochrany mezinárodního práva,“ odpověděla na často kladenou otázku Šimáčková s tím, že trestní a právní důsledky závažných skutků se odehrávají později a nejde o právní nástroje, které mohou takovou situaci napravit nebo rychle zastavit. Jde podle ní spíše o nástroje ekonomické a politické.

„Jsou samozřejmě vytvářeny mezinárodní soudy ad hoc. Prvním příkladem takového soudu byl například Norimberský tribunál. Mezinárodní společenství může vytvářet speciální důsledky,“ doplnila.

Tagy: