
RADAR: O víkendu přijde arktický šok, teploty spadnou až o 15 stupňů. Kde může sněžit?
Řada studentů nemá problém hradit si poplatky spojené se studiem na vysoké škole, řekla ekonomka Jana Matesová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS v reakci na návrhy určitých plateb v rámci veřejného školství. Ekonom Štěpán Křeček následně označil za problém na státem financovaných univerzitách vysokoškoláky, kteří jsou ke vzdělání přihlášeni pouze kvůli úlevám či zvýhodněním. Podobnou praxi označil za vysávání systému s tím, že si pouze chtějí „prodloužit volno po střední škole“.
Byznys s cílem vytáhnout ze studentů co nejvíce peněz. Tak popisuje téměř desítka studentů praktiky soukromé vysoké školy AMBIS. Ta je největší svého druhu v Česku a má více než 5 000 studentů. Většina z těch, kteří se na redakci obrátili, je aktuálně se vzdělávací institucí v soudním sporu o nezaplacené poplatky. Podle Tomáše Chalupy, jednoho z advokátů, škola požaduje peníze, na něž nemá nárok, prokazuje „šmejdské“ chování a obchoduje se studiem. AMBIS taková nařčení razantně odmítá.
Některé městské části neprodlouží končící nájmy soukromým školám. Prostory chtějí využít pro umístění českých i ukrajinských žáků. Dané instituce tak hledají, kam se přestěhují. Baby boom, odklady a uprchlická krize – to jsou tři základní důvody, proč současné kapacity škol nestačí.
Na soukromé střední odborné škole ve slovenském Trebišově propadlo všech 451 loňských prváků. Škola už přitom má finanční prostředky na fungování v dalším roce. A ne zrovna malé. Slovenské ministerstvo školství nad ní proto zahájilo dohled, aby zjistilo, jestli jde opravdu o vzdělávání, anebo o to vydělat nelegálně peníze.
Počet dětí a studentů, kteří navštěvují veřejné školy, se s rostoucím věkem zvyšuje. Na úterní tiskové konferenci to uvedli zástupci Českého statistického úřadu. Zatímco soukromé základní školy navštěvují jen necelá tři procenta žáků, středoškolské vzdělávání mimo veřejný sektor vyhledávalo v loňském školním roce až 15 procent studentů.