Špionážní sluchátko
O mini sluchátkách, se kterými studenti podvádějí u zkoušek, už mnozí slyšeli. A několik let už o nich vědí také univerzitní pedagogové. Kuličkám umístěným přímo na ušním bubínku se začaly školy bránit tím, že začaly používat rušičky mobilního signálu.
„Právě jdu ze zkoušky a dopadla skvěle. Sluchátka mi už pomohla při dvou zkouškách,“ píšou v recenzích ti, kteří vysokou školu zvládají díky neviditelným sluchátkům. „Správné vhození nanosond poznáte tak, že vám nanosonda spadne až na ušní bubínek a na chvíli vám lehce zalehne ucho,“ zní ve videu, kterým prodejce láká ke koupi výrobku.
Aby školy zamezily studentům používat mini sluchátka, zapínají při zkouškách rušičky mobilního signálu. „Přišlo se na to u státnic přibližně před třemi lety. Není jednoduché rozpoznat, zda student má či nemá sluchátko v uchu. Musíme být všímaví,“ podotýká rektorka pražské Vysoké školy finanční a správní Bohuslava Šenkýřová.
Student přistižený se sluchátky nebo s jiným typem nápovědy jde před disciplinární komisi. Zdroj: Anna Fedorov
„Abychom podvádění zabránili do budoucna, státní závěrečné zkoušky odrušujeme. Je to nejlepší varianta, protože pak nemusíme mít oči na stopkách. Studenti jsou velmi vynalézaví,“ popisuje Šenkýřová.
Student přistižený se sluchátky nebo s jiným typem nápovědy jde před disciplinární komisi. „Státních závěrečných zkoušek se účastní přibližně tisíc studentů ročně. Podvádí jen jednotky z nich,“ upřesňuje Petr Budinský, prorektor pro strategii a mezinárodní vztahy a předseda disciplinární komise. Pokud studenta chytí při podvádění, může mu hrozit i vyloučení ze studia.
Zato prodejcům sluchátek nehrozí nic. Nejedná se ani o trestný čin, ani o přestupek. Ale při špatném používání sluchátek může podle lékařů dojít i k poškození sluchu.