Piráti trvají na windfall tax od letoška
Spory ve vládní pětikoalici o windfall tax pokračují. Zástupci ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů se v úterý dopoledne znovu sejdou k jednání, potvrdil v sobotu webu CNN Prima NEWS předseda poslaneckého klubu lidovců Marek Výborný. Podle něj by se špičky stran měly shodnout na pozměňovacím návrhu, který by v úterý odpoledne měli projednat poslanci ve Sněmovně. Skončí tím zmatky posledních dnů?
„V pátek jsem inicioval na úterní dopoledne jednání K5 předsedů poslaneckých klubů, rozpočtové K5 a ministra financí,“ řekl CNN Prima NEWS Výborný s tím, že on i lidovci „považují za zásadní, aby před jednáním Poslanecké sněmovny panovala jasná koaliční shoda na parametrech windfall tax“.
Řádná schůze Sněmovny pokračuje v úterý odpoledne od 14 hodin. „Mohu potvrdit, že jako druhý bod v úterý zařazujeme jako koalice daňový balíček ve druhém čtení, kam bude načten pozměňovací návrh k windfall taxe,“ pokračoval šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL, který zároveň dodal, že před dopoledním jednáním nechce podobu pozměňovacího návrhu nijak komentovat.
Chaos kolem windfall tax pokračuje. Piráti chtějí, aby se týkala i letoška
Vládní chaos kolem daně z nadměrných zisků pokračuje. Piráti trvají na tom, aby se daň týkala i letošního roku, přestože ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) oznámil, že se bude týkat až roku příštího.
„Určitě budeme jednat. Víc se k tomu nebudu vyjadřovat,“ potvrdil redakci i šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob. V úterý by tak mohly skončit zmatky kolem daně z neočekávaných zisků, které v Česku panovaly poslední týden.
Na dalším jednání o windfall tax trvali Piráti, napsala v pátek na stranický web místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti). Podle ní se totiž na předchozím jednání zástupci pětikoalice shodli na tom, že daň bude v Česku platit už za rok 2022.
„Podařilo se prosadit náš návrh, aby windfall tax platila také pro rok 2022, což žádali i ekonomové. Bankovní a energo sektor má neočekávané zisky kvůli válce, jde to z kapes občanů, a tam se mají peníze vrátit,“ jásala na Twitteru po úterní schůzce zástupců vládní pětikoalice Richterová, která tam zastupovala šéfa strany Ivana Bartoše.
Zmatky kolem daně
Její slova o koaliční shodě následně potvrdili i vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a šéf poslanců TOP 09 Jakob, jenž na schůzce zastupoval předsedkyni strany Markétu Pekarovou Adamovou. „Pro“ měl dříve hlasovat i ministr financí a zástupce ODS Zbyněk Stanjura.
Ten ale následně ve středu po jednání vlády oznámil, že se ministerský kabinet kloní k tomu, aby daň z neočekávaných zisků platila od roku 2023. „Mně přijde ta komunikační linka, že vláda nejdřív rozhodne a pak informuje, vysvětluje a obhajuje, lepší, než pouštět do prostoru několik variant a teď spekulovat, ke které se vláda přikloní,“ hájil zmatečné informování. Později mluvil o chybě v komunikaci.
Tweet za 31 miliard. Amatérismus a neschopnost, pustila se opozice do Fialovy vlády
Rozdílné výroky vládních zástupců o dani z mimořádných zisků stála republiku 31 miliard. Těmito slovy si do kabinetu rýpli místopředseda sněmovního hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) a místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD). Tweet místopředsedkyně Sněmovny Olgy Richterové (Piráti) o avizovaných změnách ale její stranický kolega Martin Peksa hájil.
„Piráti očekávají, že budou dohody dodrženy. Tento krok nerozporuje ani Legislativní rada vlády či ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty). Zároveň k němu přistupují i některé evropské země,“ tlačila ve svém pátečním komentáři na Stanjuru poslankyně Richterová. „Budou zkrátka jednání,“ komentovala pak v sobotu „posun“ ve sporu pro CNN Prima NEWS.
Mimořádná daň se má vztahovat na některé energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky. Podle odhadů ministerstva financí by příští rok měla vynést 85 miliard korun, dalších 15 miliard korun mají přinést evropské cenové stropy pro výrobce energií. Výnosy chce kabinet využít k pokrytí nákladů na zastropování cen energií, které začaly růst v důsledku konfliktu na Ukrajině.
Opozice: Vláda je neschopná
O chaosu kolem daně chce mluvit ve Sněmovně i opoziční ANO. Pokud by o ní poslanci v úterý nejednali, hnutí plánovalo svolat mimořádnou schůzi. Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová navíc kritizuje ministra Stanjuru za to, že chce windfall tax připojit k daňovému balíčku a neprojednávat ji jako samostatný zákon.
„Na ničem takovém dohodnuti nejsme a považuji to za podraz. Ministr Stanjura zavádí novou a značně kontroverzní daň a je naprosto nepřijatelné, že nechce umožnit opozici, aby mohla předkládat pozměňovací návrhy,“ kritizovala ve středu svého nástupce Schillerová.
„Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) a Jan Jakob (TOP 09) jsou spoluviníci, kteří střadatele obrali o 31 miliard. Ukazuje to, jak je vláda polepena z pěti nesourodých subjektů, svědčí to o neschopnosti,“ kritizoval ještě zmatky v koalici v pořadu 360° televize CNN prima NEWS Martin Kolovratník (ANO).