Probíhající senátní volby můžou výrazně zamíchat rozdělením křesel v horní komoře Parlamentu. Podle nepsaných pravidel totiž post předsedy Senátu připadne nejsilnějšímu klubu. Pozici nyní zastává Miloš Vystrčil z ODS. O svůj post však může přijít i přes to, že v posledních týdnech vzbuzuje u části veřejnosti sympatie díky cestě na Tchaj-wan. Klub STAN, který má nyní v Senátu 19 členů stejně jako klub ODS, může s přispěním TOP 09 ještě posílit.
Aktuálně mají senátní kluby ODS a STAN shodně 19 členů. Od roku 2018 patří post šéfa horní komory občanským demokratům. Aktuální senátní volby však můžou všechno změnit.
„Máme asi 12 kandidátů ve druhém kole, což je v podstatě největší počet. Předpokládám, že náš klub velmi poroste,“ řekl po sečtení hlasů z prvního kola senátních voleb předseda senátorského klubu STAN Petr Holeček.
Předseda STAN Vít Rakušan před volbami nechtěl budoucí scénář komentovat. Uvedl, že by Vystrčil mohl zůstat v čele Senátu i nadále, zároveň by ale na stole mohla být i výměna. Záležet bude na výsledku druhých kol senátních voleb, kde má STAN řadu pomyslných želízek v ohni.
V případě výrazného úspěchu kandidátů STAN pak Rakušan jmenoval rovnou tři osobnosti klubu, které by dle něj mohly „z fleku“ Vystrčila vystřídat a důstojně pokračovat. Dle Rakušana by do čela Senátu mohl zamířit neúspěšný kandidát na prezidenta Jiří Drahoš, donedávna rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek či nynější první místopředseda Senátu Jiří Růžička.
Změna je možná a přijde. ANO vládne papalášským způsobem, zní z hnutí STAN
Ve volebním štábu hnutí STAN se v sobotu večer tleskalo a jásalo. Vítězství slavil především liberecký hejtman Martin Půta, který své křeslo obhájil už potřetí a Starostové pro Liberecký kraj získali rekordních 38 procent hlasů. Další úspěch zaznamenalo hnutí STAN v Královéhradeckém a Středočeském kraji, kde porazilo ANO a dosavadní hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou.
Ke změně předsedy Senátu je spíše skeptický prezident Miloš Zeman. Vystrčil si podle něj vybudoval jistou pozici. „Pokud by byl nyní vyměněn, mohl by říkat, že je to kritika toho, že jel na Tchaj-wan. Proto si myslím, že velmi pravděpodobně k výměně předsedy Senátu nedojde,“ prohlásil Zeman v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.
Sám Zeman má k Vystrčilovi velké výhrady právě kvůli cestě na Tchaj-wan. Hrad dokonce přestal zvát Vystrčila na schůzky nejvyšších ústavních činitelů.
Linhart postoupil z prvního kola
Do druhého kola senátních voleb za STAN postoupili Helena Pešatová, Miroslav Plevný, Ivo Trešl, Petr Štěpánek, Pavel Kárník, Marek Ošťádal a Karel Zitterbart. Své pozice pak mohou obhájit aktuální senátoři David Smoljak, Jiří Vosecký, který kandidoval za koalici STAN a Starostů pro Liberecký kraj, a Jan Sobotka.
Kromě toho si už hnutí může jeden úkol úspěšně odškrtnout, protože obhajující senátor Zbyněk Linhart, který šel do voleb za stejnou koalici jako Vosecký, hned v prvním kole obdržel nadpoloviční většinu hlasů. Druhé kolo se tak nekoná a Linhart zamířil rovnou do Senátu.
Stanjura: ODS by měla jít do velkých voleb v koalici. Jen pak může sestavovat vládu
Pokud má ODS sestavovat vládu, měla by jít příští rok do sněmovních voleb v předvolební koalici. V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl šéf poslanců ODS a první místopředseda strany Zbyněk Stanjura.
S podporou Starostů a nezávislých kandidoval také Tomáš Třetina, který je členem TOP 09. Právě s topkou hnutí STAN senátorský klub sdílí. Za TOP 09 postoupil do druhého kola voleb i Jan Grulich. Otazník zůstává u Michaela Žantovského, který se coby nestraník snaží uspět s podporou jak STAN a TOP 09, tak ODS.
Do jakého klubu se zařadí, není jasné ani u Jana Holáska, který kandidoval za Hradecký demokratický klub s podporou TOP 09, ale také třeba hnutí Senátor 21, které má vlastní senátorskou skupinu.
Rozhodnout můžou Příbram a Česká Lípa
Oproti tomu za ODS do druhého kola postoupilo méně kandidátů. Senátorské posty můžou obhájit Lumír Aschenbrenner a Jiří Burian. Uspět pak nově mohou Petr Bendl, Tomáš Fiala, Roman Kraus, Vít Vomáčka, Ondřej Šimetka a Vladimír Drápal. Zisk mandátu hned v prvním kole pak jen o necelá dvě procenta utekl Miroslavě Němcové, která sice kandiduje i s podporou hnutí STAN a TOP 09, ale o jejím případném zařazení do klubu ODS nemůže být pochyb.
Kromě toho mandát může obhájit i podnikatel Ivo Valenta kandidující za Soukromníky, který je dosud členem klubu ODS. Křeslo může získat také Eduard Stehlík, který ale kandidoval i s podporou KDU-ČSL. Ve hře by i pro občanskou demokracii navíc mohl být již zmiňovaný Žantovský.
Zeman vyzýval, aby lidé volili, sám teď nebude. Mezi Láskou a Žantovským si nevybere
Ačkoliv prezident Miloš Zeman pravidelně vyzývá lidi, aby šli k volbám, on sám k druhému kolu senátních voleb nepůjde. V obvodu, kde hlasuje, postoupili obhajující senátor Václav Láska a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský a mezi nimi si prezident podle svých slov nevybere.
Klíčové možná nakonec budou ty regiony, ve kterých do druhého kola postoupil právě kandidát STAN proti adeptovi z ODS. Jde o Příbram, kde se mandát občanského demokrata Buriana pokusí přebrat Štěpánek za STAN. Důležitá bude i Česká Lípa, kde obhajuje kandidát STAN Vosecký, ale porazit ho může Vomáčka z ODS.
Vystrčil šel ve šlépějích Kubery
Vystrčil stanul v čele Senátu po lednovém úmrtí předchůdce Jaroslava Kubery, taktéž člena ODS. Právě on zprvu přišel s možností vyslat senátní delegaci na Tchaj-wan, kterou chtěl sám vést. To se ovšem setkalo s nevolí prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše (ANO) a dalších vládních představitelů. Kubera dokonce obdržel nesouhlasný dopis z čínské ambasády, který si měl vyžádat Zemanův kancléř Vratislav Mynář. Krátce poté však zemřel na infarkt.
V jeho šlépějích následně šel Vystrčil. Na přelomu srpna a září skutečně odcestoval na Tchaj-wan, kde se setkal s celou řadou místních politických špiček včetně prezidentky. Misi však znovu kritizoval Zeman a jiní vysocí představitelé. Česká hlava státu následně oznámila, že Vystrčila, přestože je dle Ústavy druhou nejvýše postavenou osobou v zemi, nebude zvát na schůzky nejvyšších ústavních činitelů.