Reportérka CNN Prima NEWS Darja Stomatová popsala odjezd z ostřelovaného Charkova
Štáb CNN Prima NEWS se přesunul z ostřelovaného Charkova do Poltavy. „Byli jsme nervózní. Měli jsme informace, že i na silnicích můžou být miny,“ sdělila reportérka Darja Stomatová. Fronty prchajících lidí na západních hranicích Ukrajiny pomalu mizí, dodal Patrik Kaizr, který se nachází ve Lvově.
Štáb CNN Prima NEWS se z Charkova přesunul do Poltavy, kde by mělo být bezpečněji. Odjezd byl dramatický. „V Charkově panoval strach. Když jsme byli v hotelu a začalo bombardování, rychle jsme se sbalili kvůli bezpečnosti i proto, že už jsme technicky nemohli odbavovat reportáže,“ popsala z Poltavy Stomatová.
Společně s kameramanem Jánem Schürgerem vyjeli směrem na Kyjev. „Když jsme vyjížděli, byli jsme nervózní. Měli jsme informace, že i na silnicích můžou být miny,“ sdělila Stomatová.
Válka na Ukrajině
Z Charkova podle ní ale i nadále vedou koridory, díky kterým se lidé mohou dostat pryč. „Je ale potřeba zeptat se vojáků, zda jsou další území pod kontrolou Rusů, nebo Ukrajinců. Spousta lidí se snaží utéct, jedou do Poltavy, kde je relativně bezpečno,“ přiblížila. Na okrajích města jsou check pointy i barikády a protitankoví ježci. Vojáci tam kontrolují dokumenty.
Štáb CNN Prima NEWS sleduje situaci i na hranicích. „Kontrolovali jsme dva přechody, fronty mizí, tady na západě se rozjela pomoc ve formě vlaků a autobusů. Lidé tak měli možnost spolehnout se na veřejnou dopravu a neriskovat,“ nastínil aktuální stav Patrik Kaizr, který se aktuálně nachází ve Lvově.
Situaci komplikují nízké teploty, které jsou pod bodem mrazu. Hranici překračují jen ženy s dětmi, ukrajinští muži se vrací zpátky. „Vraceli se ze sta procent muži, kteří své rodiny jen odvezli za hranice a jeli autem zpět. Vrací se bojovat a ochránit tím rodinu i Ukrajinu,“ dodal Kaizer.
Na polsko-ukrajinských hranicích vývoj sleduje reportérka Anna Steinbachová. Přes hranici už mělo přejít přibližně milion běženců. „Vlna solidarity je tu obrovská, proudí ze všech směrů, všichni se snaží. Konají se zde i přeshraniční spolupráce, lidé nabízejí práci, ubytování i místo ve školkách,“ sdělila Steinbachová. Utečenci si zjišťují informace i díky facebookovým stránkám. „Úřady zde organizují přechodné ubytování, autobusy a je vidět, že Poláci chtějí pomáhat,“ dodala.