Svoboda slova upadá, řekl Babiš k 17. listopadu. Kalousek se do něj ostře pustil

Název: Kalousek o 17. listopadu

Česká republika si 17. listopadu připomněla 33. výročí sametové revoluce a 83 let od uzavření vysokých škol nacisty. Ani v tento den nepanuje příměří mezi odvěkými politickými rivaly. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš u příležitosti 17. listopadu uvedl své znepokojení nad současnou situací v ČR. Podle něj svoboda slova v tuzemsku upadá. Do expremiéra a kandidáta na prezidenta se kvůli tomu na sociálních sítích ostře pustili političtí komentátoři či někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

„Málokdo by tušil, že po více než 30 letech od listopadu bude snaha razit jeden správný názor, o některých věcech se lidé na veřejnosti raději nebudou bavit a za slova bude hrozit i vyhazov z práce,“ sdělil Andrej Babiš na Twitteru u příležitosti 17. listopadu, kdy si lidé kromě jiného připomínají sametovou revoluci a oslavují svobodu či demokracii.

Opoziční politik se rovněž ostře pustil do vlády, kterou viní z neschopnosti řešit současnou krizi. Babiš, který jako premiér obvykle 17. listopadu za silného pískotu přítomných pokládal věnce či květiny na Národní třídě brzy ráno, sklidil za své vyjádření narážející na svobodu slova ostrou kritiku.

„Málokdo by tušil, že po více než 30 letech po listopadu bude do Havlova a Masarykova křesla kandidovat osoba spojená s komunistickými tajnými službami. Navíc osoba, která se celou polistopadovou éru neštítila žádných StBáckých praktik k vlastnímu obohacení,“ nebral si servítky exministr financí a někdejší šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Narážel tak na Babišovu komunistickou minulost včetně spolupráce se Státní bezpečností (StB).

V podobném duchu se nesla drtivá většina komentářů pod Babišovým příspěvkem. „Já to věděl! Jste disident,“ vzkázal Babišovi ironicky politický komentátor Petr Honzejk. „Nezapomínal bych na emigračku do Maroka,“ přidal se Jindřich Šídlo.

Babiš za minulého režimu vstoupil do komunistické strany v roce 1980. Ještě větší kritice však čelí kvůli tomu, že se podle dokumentů objevených slovenským Ústavem paměti národa (ÚPN) stal ve stejném roce důvěrníkem StB. O dva roky později ho komunistická tajná policie získala ke spolupráci jako agenta s krycím jménem „Bureš“.

Někdejší premiér vědomou spolupráci s StB vždy popíral. V roce 2012 podal na ÚPN žalobu. Soudní spor se táhl několik let. V roce 2018 bratislavský krajský soud rozhodl v souladu s rozsudkem slovenského ústavního soudu Babišovu žalobu zamítnout. Expremiér pak nepochodil ani u slovenského nejvyššího soudu, ani u Evropského soudu pro lidská práva.

Babiš se však hodlá soudně bránit dál. „Pravda je na mojí straně, nikdy jsem s StB nespolupracoval a nic jsem nepodepsal. Byl jsem evidován bez mého vědomí a navíc jsem byl StB vyšetřován,“ uvedl například letos v červnu.

Tagy: