Podle švýcarských vakcinologů dává smysl začít ihned očkovat populaci v zemích, které jsou výrazně postižené koronavirem. Alpská země hodlá ale raději vyčkat na více informací o očkování a preferuje obezřetný přístup před překotným. První dávky vakcín Pfizer-BioNTech dorazí do země na konci ledna, masivně očkovat chtějí ve Švýcarsku nejdříve v polovině příští roku.
„V současné době je náš opatrný přístup obhajitelný,“ sdělila v rozhovoru pro agenturu AFP přední švýcarská vakcinoložka Claire-Anne Siegristová. „Švýcarsko není ve stejně katastrofální situaci jako Spojené státy. Vzhledem k naší pozici je rozumné pár měsíců počkat, shromažďovat data od zemí, které začaly s očkováním před námi, a ujistit se, že vše funguje bez problémů,“ dodala.
Důvěra Čechů ve vakcínu roste. Očkovat proti covidu by se nechalo 40 procent obyvatel
Podle průzkumu agentury STEM by se proti koronaviru nechalo očkovat 40 procent Čechů. Zhruba stejný počet by vakcínu odmítl a zbylých 20 procent stále není rozhodnuto. Studie, kterou si vyžádalo ministerstvo zdravotnictví, tak ukazuje, že důvěra veřejnosti ve vakcínu stoupá.
Určitě to neznamená, že by Švýcarsko, kde se koronavirem nakazilo přes 360 tisíc lidí, nad vakcínami zlomilo hůl. Země kontaktovala tři výrobce – BioNTech-Pfizer, Modernu a AstraZenecu – a předobjednala si 13 milionů dávek. „Jen potřebujeme znát více údajů o nových vakcínách,“ komentovala Siegristová opatrný přístup k očkování.
Do půlky příštího roku si chce švýcarská vláda na svou stranu naklonit veřejnost a přesvědčit občany, že jsou vakcíny bezpečné. Web France24 napsal o nedávném výzkumu, ze kterého vyplývá, že zhruba 30 až 50 procent švýcarské populace není rozhodnutých, zda se nechat očkovat.
„Jejich finální rozhodnutí se bude odvíjet od kvality informací, které jim poskytneme a na základě kterých budou ohledně očkování jistější,“ myslí si Siegristová.
Ve chvíli, kdy švýcarské úřady vakcínu schválí, chce vláda očkovat až 70 tisíc lidí za den. Proočkování populace je ale podle expertů běh na dlouhou trať. „Vakcín bude dostatek. Ale kolektivní imunita v roce 2021? To je mýtus,“ uzavřela vakcinoložka pro AFP.
Očkování bude ve Švýcarsku dobrovolné a zadarmo, napsal web The Local.
S masivní vakcinací už započali v úterý ve Velké Británii. Jako první se nechala očkovat 90letá důchodkyně Margaret Keenanová ze Severního Irska. Prozatím se v zemi nechalo naočkovat několik desítek tisíc lidí. U dvou zdravotníků spustilo očkování alergickou reakci.
V týdnu začalo s očkováním po vlastní ose také Rusko, v lednu by se mělo přidat Německo.