Je to už devět let, kdy ceny v Česku rostly tak vysokým tempem jako v posledních dvanácti měsících. Více než tříprocentní inflaci jsme si mohli vyzkoušet naposled v roce 2012 a poté až po většinu loňského roku. Dokonce ještě v dubnu se tempo růstu cen dostalo přes tři procenta. Kdy tomu bude konec a jakou inflaci můžeme čekat ve zbytku roku?
Neklesá a neklesá. Inflace se v České republice stále drží blízko hranice tří procent, což je mimochodem horní mantinel tolerančního pásma pro inflační cíl České národní banky. Pro běžnou firmu nebo domácnost je jakási psychologická hranice, která signalizuje, že ceny rostou rychleji, než je považováno za normální.
Proč k takové inflaci dochází právě teď, celkem vtipně nedávno vysvětlil člen bankovní rady České národní banky Aleš Michl. „Kečupová ekonomie. Třeba trh čipů. Loni v březnu se zastavil. Teď ale už všichni objednávají jako diví a výrobci nestíhají vyrábět. Proto vyskočila inflace. Nový kečup neteče. Zatřesete a prsk, kupa kečupu je na talíři. Další den už teče líp. I ekonomika si hledá rovnováhu,“ napsal počátkem června na Twitter.
Rok a půl k cíli
Ano, je to přesně tak. Když všichni chceme kupovat nějaké zboží, kterého je ale v důsledku omezení nebo zastavení výroby nedostatek, jeho cena musí růst. Jde o problém, se kterým se v loňském roce potýkala globální ekonomika a který se přenesl i do roku letošního. Kdy ale kečup začne téct normálním proudem a inflační tlaky pominou?
Za nejvýznamnější vodítko pro předpovídání lze považovat pravidelné prognózy České národní banky, které vznikají čtyři do roka. V té aktuální ČNB předpokládá, že inflace v Česku klesne na úroveň dvouprocentního cíle až někdy koncem příštího roku. Přestože občas naše cedulová banka bývá terčem kritiky, že se skutečná inflace od předpovědi nakonec liší, zrovna v květnu se ČNB trefila přesně.
Kečupová ekonomie. Třeba trh čipů. Loni v breznu se zastavil. Ted ale uz všichni objednavaji jako diví a výrobci nestíhají vyrábět. Proto vyskočila náklad inflace. Nový kečup neteče. Zatřesete a prsk, kupa kečupu je na talíři. Dalsi den už teče lip. I ekonomika si hledá rovnováhu pic.twitter.com/sS0XsQp5Kc
— Aleš Michl (@MICHLiq_) June 3, 2021
„Rovněž v naší prognóze počítáme s návratem na inflační cíl až na konci roku 2022. Bude to zkrátka trvat déle, než si možná mnozí představovali, ale ekonomika si svou rovnováhu nějaký část hledá,“ řekla CNN Prima NEWS Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Letošní průměrná míra inflace by však měla být o něco nižší než ta loňská, která vystoupala na 3,2 procenta. „Nám to vychází na 2,8 procenta,“ dodala Horská. Šlo by o stejnou míru inflace jako v roce 2019.
Poptávka, nabídka, inflace
Podobně vysokou inflaci odhaduje také Dominik Stroukal, hlavní ekonom Platební instituce Roger. „Měla by být níže než loni. Modely ukazují na čísla kolem 2,9, osobně ale očekávám významnější vliv silnější koruny v otevírající se ekonomice a inflaci až na 2,7 procenta,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Také podle něho si na dvouprocentní tempo růstu cen počkáme do druhé poloviny a spíše konec příštího roku.
„Na inflační cíl se letos již nejspíš nepodíváme. Rok 2021 bude ve znamení vyšší inflace, která bude oscilovat kolem tří procent,“ řekl CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities. Hlavní příčinu vidí v obřím nárůstu úspor domácností, které nyní začnou navyšovat poptávku. „Ta však bude narážet na nedostatečnou nabídku a výsledkem bude prudký růst cen nedostatkového zboží a služeb, který bude podpořen vysokými cenami komodit a stále zdražující pracovní silou,“ dodal. K inflačnímu cíli se podle něho budeme vracet až v příštím roce.
V podobném duchu se vyjádřil také hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Za celý letošní rok by míra inflace měla skončit bezpečně v tolerančním pásmu České národní banky, když vykáže úroveň 2,5 procenta,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Podle analytika Komerční banky Michala Brožky můžeme počítat, že v nejbližších měsících bude inflace klesat. „V naší prognóze počítáme s tím, že v případě meziměsíční dynamiky se inflace nachází na svém vrcholu v období května až července. Snížení cen potravin může způsobit, že už jsme za tímto vrcholem,“ sdělil CNN Prima NEWS.