Přijímací zkoušky na střední školu, první kolo
První řádný termín jednotné přijímací zkoušky mají žáci devátých tříd za sebou. Zda úspěšně, či nikoliv, se dozví 15. května. Zadání testů z českého jazyka a nepříliš oblíbené matematiky jsou již zveřejněna na webu Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Bylo letošní zadání skutečně tak těžké, jak řada žáků uvádí? Otestujte se.
Celkem šestnáct matematických úloh. Tolik jich – včetně následných podúkolů – museli pro zisk plného počtu bodů zvládnout zájemci o studium v prvním řádném termínu jednotné přijímací zkoušky. Právě test z matematiky byl tím prvním, který žáci v pátek ráno v lavicích absolvovali.
ČTĚTE TAKÉ: Den přijímaček PŘEHLEDNĚ. Co když dítě onemocní, kolik má času a kdy zjistí výsledky
Stejně jako v předchozích letech se dala očekávat kritika. Ta již pár hodin po konci zkoušek zaznívá na sociálních sítích. „To jste se zase Cermat na dětech vyřádili, že? Nacpat do testu hned první příklad slovní úlohu, a celkově sedm úkolů s podúkoly jen z geometrie, úžasné. V českém jazyce také, v dnešní době je jistě nezbytné znát všechna stará přísloví,“ napsal jeden z uživatelů přímo na sociální sítě Cermatu.
Nejsme žádné podlé mrchy, brání se Cermat. Úloha v přijímačkách se prý dá logicky vyřešit
Odbornou diskuzi o úlohách v přijímacích zkouškách vítáme, ale měla by být vedena slušným způsobem. Tak reagoval Cermat na kritiku, která se na něj snesla kvůli jedné z otázek v didaktickém textu u přijímacích zkoušek, které začátkem týdne skládali zájemci o šestileté gymnázium. Znepokojení vyjádřili zejména nad výrazy jako „podlé mrchy“, kterým pracovníky Cermatu tituloval novinář a manažer Vít Kolář.
Zhruba polovina z úloh se týkala geometrie, ta první na žáky však čekala až ve druhém zadání, kde měli vypočítat objem čirého skla v těžítku. Jedná se o příklad, který řada dětí dle svých slov nezvládla. „Nebylo to nejhorší, matika byla rozhodně těžší než čeština,“ shodli se pro CNN Prima NEWS oslovení žáci.
„Konstatuji, že to byl nejtěžší test matematiky v historii Cermatu,“ napsal na sociální sítě další uživatel. S podobnou zkušeností se redakci svěřila i Edda, žákyně, která v pátek přijímací zkoušky skládala.
Cermat se zatím nevyjádřil
„Učila jsem se z minulých testů, kde každý rok byly úlohy podobné. Nyní většina těchto úloh v zadání nebyla. Žádné tabulky, ale hodně obsahu, objemu, těžké rýsování,“ líčila s tím, že v testu z matematiky bylo hodně geometrie. „Zároveň mi oproti předchozím testům přišly těžší zlomky i rovnice,“ doplnila s tím, že letošní koncept zadání jí přišel naprosto jiný než v předchozích letech.
Najdou se však i opačné názory. „Máme tedy opačný dojem. Většinou nejtěžší šestnáctá úloha z matematiky byla snadná s procenty. Naopak z češtiny se nám zdálo, že to bylo těžší, než je zvykem,“ napsala jiná uživatelka. S tím souhlasila i Edda. „Texty byly delší a složitější. Navíc zde bylo i hodně podúloh,“ dodala.
Redakce CNN Prima NEWS s žádostí o komentář k letošním testům jednotné přijímací zkoušky oslovila i Cermat, který se zatím nevyjádřil.
Komu se páteční přijímací zkoušky nepovedly, má šanci na opravu ještě v pondělí. Toho využije i Edda a doufá, že výsledek bude lepší. Příští týden se pak budou přijímačky konat i na víceletá gymnázia. Výsledky se studenti dozví 15. května. Už nyní si však mohou nejen studenti prohlédnout zadání testů na webu Cermatu. Na webu Státní přijímačky pak dotyční naleznou řešení, které vypracoval Nový Ámos.
Jak byste letošní zadání pro první řádný termín z českého jazyka a matematiky pro čtyřleté obory zvládli vy? Otestujte své znalosti:
Výše uvedené úlohy ze zadání letošního testu jsou redakcí náhodně vybrané. Klíč se správnou odpovědí naleznete na stránkách webu Státní přijímačky.
Výše uvedené úlohy ze zadání letošního testu jsou redakcí náhodně vybrané. Klíč se správnou odpovědí naleznete na stránkách webu Státní přijímačky.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Na problémovém systému přijímaček pracoval i syn ředitele Cermatu. Peníze nedostane, říká otec