Tomáš Zima

Nejnovější příspěvky k tématu

Kandidáti na Hrad a daně: Kdo je pro jejich zvýšení a kdo by celý systém změnil?
Prezidentské volby

Kandidáti na Hrad a daně: Kdo je pro jejich zvýšení a kdo by celý systém změnil?

Téma zvyšování daní se kvůli vysokém schodku státního rozpočtu přetřásá už několik měsíců. Otevřel ho i prezident Miloš Zeman ve svém vánočním poselství. Redakci CNN Prima NEWS proto zajímalo, jak se k případné tvrdší daňové zátěži staví ti, kteří by mohli Zemana vystřídat. Třetina z prezidentských kandidátů je pro. Někteří se ale přiklání k úplné změně daňového systému.

Zeman má výtky k většině prezidentských kandidátů. Pavel to bere pozitivně, co řekl Babiš?

V nedělní Partii se Miloš Zeman vyjádřil k jednotlivým kandidátům, ze kterých vzejde jeho nástupce. Například Danuši Nerudovou kritizoval za to, že její nejbližší spolupracovník a bývalý prorektor Mendelovy univerzity byl obviněn z plagiátorství. Petru Pavlovi pak vytkl, že nerozumí ničemu jinému než armádě. Černým koněm voleb se podle něj může stát Karel Diviš. Jak na výroky a kritiku prezidenta reagují samotní kandidáti?

Komunistická minulost či příliš velké ego. Co voliči vyčítají prezidentským kandidátům

Prezidentské volby se kvapem blíží a kandidáti mají stále co vysvětlovat. Generál ve výslužbě Petr Pavel s expremiérem Andrejem Babišem (ANO) se jen tak nezbaví stínu komunistické minulosti, Danuše Nerudová zase vyslovila některé nešťastné výroky. Senátorovi Pavlu Fischerovi je naopak vyčítána věta, kterou řekl již před pěti lety před minulou prezidentskou volbou, a šéf odborářů Josef Středula musel vysvětlovat sběr podpisů na odborářské demonstraci. Jaké otazníky visí nad dalšími kandidáty?

Magie, čtyři hvězdy generála i věk dětí. Kandidáti na prezidenta okomentovali volební čísla

Devět kandidátů, devět čísel a devět šancí na úspěch. Ministerstvo vnitra zveřejnilo vylosovaná čísla pro prezidentské kandidáty. CNN Prima NEWS oslovila numeroložku s dotazem, zda je sedmička opravdu tak šťastné číslo, jak se o ní říká. Při minulé volbě ji měl Miloš Zeman. A jestli v roce 2018 poražená devítka bude smolná i v lednu příštího roku.

Babiš má sedmičku, Pavel čtyřku a Nerudová šestku. Komise vylosovala čísla kandidátů

Státní volební komise vylosovala pořadová volební čísla všech devíti kandidátů, kteří se v lednových volbách budou ucházet o post prezidenta. Číslo jedna se objeví na volebních lístcích senátora Pavla Fischera, šéf hnutí ANO Andrej Babiš půjde do volebního klání se sedmičkou, generál Petr Pavel se čtyřkou a ekonomka Danuše Nerudová se šestkou. Závěrečnou devítku komise přidělila senátorovi Marku Hilšerovi.

PŘEHLEDNĚ: Rozhodnuto, o Hrad zabojuje devět kandidátů. Vypadla tři překvapivá jména

Ministerstvo vnitra ukončilo registrační proces a zveřejnilo seznam osob, které se mohou zapojit do klání o Pražský hrad. Přes kontrolu se úspěšně dostali hlavní prezidentští kandidáti Petr Pavel, Andrej Babiš a Danuše Nerudová. Kvůli velkému počtu chyb a neúplným údajům lednové volby oželí 12 uchazečů. Podívejte se na nejnovější přehled prezidentských kandidátů, který vytvořila redakce CNN Prima NEWS.

PŘEHLEDNĚ: Miliony sem, miliony tam. Za kampaň utrácí nejvíce Pavel, jak si vedou ostatní?

Do prezidentských voleb zbývají poslední dva měsíce a uchazeči o Pražský hrad startují horkou fázi kampaní. Někteří prezidentští adepti jdou do boje opatrně a šetří s omezenými finančními prostředky, jiní už naopak stihli utratit miliony korun za propagační materiály či administrativu. Několik zájemců si ovšem ještě ani nezaložilo volební konta, kvůli čemuž se mohou dostat do maléru. Podívejte se na přehled transparentních účtů uchazečů o Pražský hrad.

Tomáš Zima kandiduje v prezidentských volbách 2023. Výzkumy veřejného mínění ho ale staví až na konec prezidentského pelotonu. Zima kandiduje jako nezávislý, do voleb však jde na základě podpisů senátorů. Zima byl do roku 2022 rektorem Univerzity Karlovy, vzděláním je lékař-biochemik. Kandidát na prezidenta je podruhé ženatý, celkem má tři děti. Před sametovou revolucí byl členem KSČ. Pro CNN uvedl, že by nevyznamenal bratry Mašíny. Aktivně se podílí na zlepšení podmínek vzdělávání ukrajinských dětí v ČR.