Britská levicová vláda nechce křísit kauzu zneužívání dívek, ke kterému systematicky docházelo od osmdesátých let do roku 2013, protože je do ní namočená. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl politolog Alexander Tomský. Podle něj může momentální vlna nevole v zemi vést až k pádu vlády.
Už se zdálo, že je tato kauza uzavřená. Gangy pákistánských přistěhovalců zhruba tři dekády ve Velké Británii systematicky znásilňovaly tisíce dívek. Všechno „prasklo“ před soudem až v roce 2010. Ale jen napůl. Teď gigantický proces na síti X znovu oživil budoucí americký ministr a miliardář Elon Musk, objevují se další detaily o konkrétních činech a možném pochybení vyšetřovatelů.
K TÉMATU: Zatajování kriminality pákistánských gangů otřáslo Británií. Podle expertů je to špička ledovce
Nejbohatší muž planety ostře kritizoval britského premiéra Keira Starmera – který dělal hlavního prokurátora, když skandál prvně vyšel najevo – že zamítl snahy o opětovné vyšetřování zločinů. O pravděpodobném zakrývání zrůdností napsal i britský The Telegraph.
Politolog Alexander Tomský za Starmerovým postojem vidí prostý důvod: Sám premiér je vinen.
„Britská vláda nechce kauzu křísit, protože je do ní namočená. Namočená je především levice. A to nejen na vládní úrovni, ale i na úrovni levicových zastupitelství, která se kauzou zabývala. Těch případů bylo hrozně moc, jsou to zločiny téměř válečného rozměru,“ řekl Tomský pro CNN Prima NEWS.
„Nikdo neví, jestli to bylo deset nebo dvacet tisíc zneužitých dětí, které pocházely primárně z nejnižších vrstev anglické dělnické třídy a z dětských domovů. Kauza se zamlčovala celá desetiletí. Bylo odsouzeno velmi málo lidí a k velmi malým trestům s výjimkou některých vrahů,“ doplnil politolog.
Stál za pochybením původ zločinců?
Proč kauzu nikdo pořádně neprošetřil? Podle Tomského si to britská vláda nechtěla rozházet s muslimskou komunitou.
„Celý problém je vlastně jednoduchý, stojí za ním západní ideologie nedráždit muslimy a přistěhovalce. Islám byl pod ochranou státu,“ řekl Tomský. Nemyslí si ale, že by tato kauza byla jen vrchol ledovce.
I když řada médií a osobností Muska kritizuje za to, že se míchá do státních záležitostí Británie, mnozí obyčejní Britové jsou podle Tomského americkému podnikateli vděční.
„Jsou rádi, že to Musk rozpoutal. Levicový tisk v zemi má máslo na hlavě. Kauza bude žít dlouho. Zločinců byly stovky a stovky, odsouzených bylo asi 30, 40. Vychází najevo brutální detaily z těch procesů, britská veřejnost byla před tímto chráněna,“ popsal politolog.
„Zvedá se tak obrovská vlna nevole, nedivil bych se, kdyby britská vláda padla,“ uzavřel Tomský.
PODÍVEJTE SE: Nejmladším obětem znásilnění v Británii mělo být 11 let. Gangy dívkám vyhrožovaly smrtí